kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

2021 Bayram Namazı Evde Kılınır Mı? Nerede Kılınacak?

2021 Bayram Namazı Evde Kılınır Mı? Nerede Kılınacak? 2021 Bayram Namazı Nerede Kılınır? Bayram Namazının Nerede Kılınması Gerekir?

A+
A-

Türkiye 2021 yılına da yeni tip Koronavirüs salgını tehlikesi ve bu tehlikeye karşı alınan tedbirlerle girdi. 2021’in ilk döneminde salgının tahmin edildiği gibi kolay kolay ülke gündeminden çıkmayacağı görüldü. Buna karşın önce kısmi kısıtlama kararı alındı. Daha sonra da Ramazan bayramı öncesinde tam kapanma kararı alındı. Ramazan bayramını da kapsayan tam kapanma süresince cuma namazlarının nasıl ve nerede kılınacağı, camilerde namaz kılınıp kılınamayacağı ve bayram namazının nerede kılınacağı merak konusu oldu. Binlerce Müslüman bu konularda araştırma yapmaya başladı. Peki bayram namazı nerede kılınır? Salgın tedbiri, tam kapanma nedeniyel bayram namazı evde kılınır mı?

2021 Bayram Namazı Nerede Kılınır?

Koronavirüs salgını ve salgına karşı alınan tam kapanma kararı nedeniyle Ramazan ayı boyunca camilerde kılınan teravih namazı bu yıl camilerde kılınmadı. Günlük vaka sayısının 50-60 binin üzerine çıkması nedeniyle sert tedbirler alındı. Cuma namazının ise kısa süren bir namaz olduğu için camilerde kılınmasına izin verildi. Pek ibayram namazı camilerde kılınacak mı? Bayram namazı evde kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bayram namazı ile ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi. Ali Erbaş, Prof. Dr. Mustafa Karataş ile Sahur Vakti programına video konferans yöntemi ile katıldı. Bu programda yaptığı konuşmalarla milyonlarca kişinin sorduğu sorulara yanıt verdi.

Bayram Namazı Evde Kılınır Mı? 

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle tam kapanma kararı alındı. Vatandaşların kalabalık içine girmemesi için sert tedbirler alındı. Ancak Ramazan bayramına denk gelen bu süreçte bayram namazının nasıl kılınacağı merak ediliyor. Bu konuda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bayram namazının da tıpkı cuma namazı gibi kısa bir namaz olduğunu söyledi. Bayram namazının iki rekatlı bir namaz olduğunu söyleyen Erbaş, bayram namazı camilerde kılınacak gibi hazırlık yaptıklarını vurguladı. kamu haber

Tam kapanma döneminde cuma namazı kısa bir namaz olduğu için camilerde kılınıyor. Bu nedenle cuma namazı gibi kısa süren bayram namazının da camilerde kılınabileceği görüşü hakim. Buna göre adımlar atılırsa vatandaş en yakın camiye gidebilecek bir hutbe ve iki rekat namazdan sonra dualarını yapıp camilerden ayrılabilecek. Bu nedenle şu anda bayram namazının camilerde kılınmaması yönünde bir karar alınmayacağı düşünüyor. Vatandaş da bu konuda gelecek her açıklamayı yakından takip ediyor.

Bayram Namazının Nerede Kılınması Gerekir?

Teammüllere göre bayram namazı da tıpkı cuma namazı gibi cemaatle, camide kılınır. Bu namazların cemaatsiz kılınmaması gerekmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre de cuma namazı ve bayram namazı kılınabilmesi için cemaate ihtiyaç duyulmaktadır. Hanefi mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında cuma namazında aranan şartlar yerine getirilmelidir. Bayram namazının da bu kapsamda cemaatle kılınması gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.