En çok okunan kitaplar
Kitap okumanın bir hobi değil gelişmenin zaruri bir gerekliliği olduğunu bildiğinizi tahmin ediyoruz. En çok okunan kitaplar hangileri, sıralaması nasıl? Dünya'nın en çok okunan kitapları listesini çıkardık.

En çok okunan kitaplar hangileri? En fazla okunan kitaplar 2018? 

Kitap okumak milattan önce binli yıllarda yalnızca bilim insanlarına ve zenginlere ait ayrıcalıklı bir iş iken günümüzde hemen herkesin fırsatı olan bir eylem. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana yüzlerce farklı dilde, binlerce farklı türde, milyonlarca kitap basıldı ve satıldı,milyarlarca okuyucuyla buluşan bu kitaplardan hangileri daha fazla okuyucuya ulaştı? Daha önceki yazılarımızda hangi ülkeler en fazla kitap okuyor gibi konuları incelemiştik.En çok okunan kitaplar 2018 sıralaması nasıl?

1. İncil

1. İncil

En çok okunan kitaplar listesini incelediğimizde kutsal kitapların ön plana çıktığını görüyoruz.Birinci sırayı tahmin edebileceğiniz üzere İncil alıyor, indirilme tarihinin daha eski olması, matbaanın Avrupa'da daha çabuk yayılması , okuma oranının Hristiyanlığın yoğun olduğu bölgelerde daha yaygın olması sebebiyle Kuran-ı Kerimden daha fazla okunuyor.

2. Kuran'ı Kerim

2. Kuran'ı Kerim

Milyarlarca Müslümanın okuduğu, kutsal kitabımız olan Kuran'ı Kerim ise hemen akabinde en çok okunan kitaplar listesinde  ikinci sırada yer alıyor. İlerleyen yıllarda aradaki az farkın kapatılıp birinci sıraya yükseleceği tahmin ediliyor.

3. Harry Potter

3. Harry Potter

Her yaştan insanın izlediği ve hakkında yedi bölümden oluşan film serisinin çekildiği Harry Potter listenin üçünün sırasında kendisine yer buluyor. Filminin gişe rekorları kırdığını bilmeyenimiz yoktur aynı şekilde kitapları da bestseller yani en çok satılan listelerinde en üstlerde yer alıyor. 

4. Yüzüklerin efendisi serisi

4. Yüzüklerin efendisi serisi

Üç kitaptan oluşan yüzüklerin efendisi serisi en çok okunanlar listesinde dördüncü sırayı alabiliyor. Benzeri serileri göre okuması ve anlaması oldukça zor olan  J. R. R. Tolkien tarafından kaleme alınan eser Dünya'nın her kıtasında ve her kültürde okuyucu buluyor.

5. Simyacı

5. Simyacı

Simyacı yirminin üzerinde dile çevrildi ve 70 milyon baskı yaptı.  

6. Da Vinci'nin Şifresi

6. Da Vinci'nin Şifresi

Bir dönemi kasıp kavuran Davinci'nin şifresi bir seri değil ancak satış rakamları serileri aratmıyor.  Okuyucuların hakkında forumlara yüzlerce sayfa entry girdikleri eserin filmi de yapıldı ve aylarca vizyonda kaldı.

7. Ay ışığı serisi

7. Ay ışığı serisi

Ay ışığı serisi de en çok okunan kitaplar listesinde yer alıyor. Sinemaya uyarlanıncaya kadar değeri bilinmeyen ve çok okunmayan bir eserdi ancak filmi çekilip baş rollerinde efsane olmuş oyuncuların yer alması onu listemizde 7. sıraya kadar çıkardı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları