kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2018 Sefer Görev Emri Nedir? Sefer Görev Emri Sorgulama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Sefer görev emri olanlar göreve hazır olsun, ama şu anda ihtiyaç yok” dedi. Erdoğan’ın açıklamasından sonra milyonlarca vatandaş e-devlet sistemine akın ederek sefer görev emrini sorguladı. Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri nasıl sorgulanır?

A+
A-

Sefer görev emri verildiğinde emir kapsamında askerliğini yapmış olan ve tezkeresini alan vatandaşların belirli/belirsiz bir zaman geçtikten sonra ortaya çıkan askeri ihtiyaç kapsamında yeniden askere çağrılır. Savunma Bakanlığı savaş gibi acil ve ihtiyaçların ortaya çıktığı durumlarda askere alınacak vatandaşlara sefer görev emri geldiğinde hangi birliğe katılacaklarını da düzenli olarak bilgilendiriyor. Böylece vatandaşlar olası bir sefer görev emri geldiğinde organize bir şekilde hareket etme şansı buluyor.

SEFER GÖREV EMRİ ÖĞRENME 2018

Vatandaşlar en yakın askerlik şubesine giderek bizzat başvurabilir veya PTT şubelerinden edinilebilecek e-Devlet şifreleri ile sistem üzerinden sefer görev emirlerini sorgulayabilirler. www.tercihiniyap.net ailesi olarak size sefer görev emri sorglaması yapabileceğiniz e-Devlet sisteminin linkini veriyor ve takipçilerimizin işini kolaylaştırıyoruz. Kamu Haber

HASTA VE RAHATSIZIM ANCAK SEFER GÖREV EMRİM VAR NE YAPMALIYIM?

En yakın Askerlik Şubesi başkanlığına başvurarak hastalığınızı beyan etmeniz halinde, Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili Sağlık Kurullarına sevkiniz yapılacaktır. Sağlık Kurullarınca yapılan muayene sonucunda “Yedek Subay/Astsubaylar için TSK’da Görev Yapamaz” ve Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz”  raporu almanız halinde SGE’niz  iptal edilecektir.

İKİ ERKEK KARDEŞE SEFER GÖREV EMRİ VERİLİR Mİ?

Askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra yedeğe alınan bütün personel aşağıda belirtilen ve SGE’nin iptalini gerektiren hususlarda mazeretleri olmadığı sürece seferberlik mevzuatı gereği sefer planlamasına alınmaktadır. Bu nedenle bir ailenin birden fazla ferdine Sefer Görev Emri verilmesi söz konusu olabilmektedir.

Ölenler, Ertelenenler, Statüsüne göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak, Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili Sağlık Kurullarından (yedek subay/astsubaylarda Sağlık Kurullarından “TSK’da Görev Yapamaz” raporu alanlar ile yedek erbaş ve erlerden “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu alanlar) “Askerliğe elverişsiz” sıhhî kurul raporu alanlar.

Barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok, seferberlik ve savaş hâlinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar,

Seferberlik ve savaş hâllerinde bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar.

Yurtdışında devamlı ikamet etmekte olup sürekli oturma belgesini konsolosluklara ibraz eden ve konsolosluklarca yurtdışında sürekli oturdukları bildirilen yükümlülerin SGE’leri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de SGE verilebilir.

Barışta Askerliğe Elverişli Değildir, savaşta SGE alabilir raporu alan yükümlülerin sefer görev emirleri  iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de sefer görev emirleri(SGE) verilebilir.

İNTERNET VE TELEFON ARACILIĞI İLE SGE TEBLİĞ EDİLİR Mİ?

SGE tebliğinde SGE’nin size ait nüshası imza karşılığı verildiğinden SGE’nin tebliği internet veya telefon aracılığıyla yapılamamaktadır. En yakın Askerlik Şubesi başkanlığına müracaat edilmelidir. Askerlik Bölge Başkanlığı ve Askerlik Şubelerinin telefon numaraları ve adreslerine ulaşmak için tıklayınız. Tebliğlerin internet veya telefon yoluyla yapılabilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

SEFERBERLİK TATBİKATINDA VEYA EĞİTİMİNDE GÖREVİN İPTALİ VEYA ERTELENMESİ MÜMKÜN MÜ?

Seferberlik tatbikatı veya ferdî seferberlik eğitimine ait görevinizin iptali veya ertelenmesi mümkün değildir. Tatbikat veya eğitime katılmayarak bakaya kalan yükümlülerin tatbikatı veya eğitimi, herhangi bir zaman tahdidi olmaksızın ele geçirilmesine kadar  sürdürülmektedir.  SGE alıp da sürekli yurt dışında bulunan yükümlüler seferberlik tatbikat ve eğitimlerine planlandığı takdirde, bu yükümlüler konsolosluklar kanalı ile gönderecekleri sürekli oturma belgelerine istinaden tatbikatlara katılmazlar.

BAŞKA ÜLKE VATANDAŞI OLURSAM SEFERBERLİK EMRİM İPTAL EDİLİR Mİ?

Askerlik hizmetini yerine getirenler yedek kaynağa alınırlar. Ancak birden fazla tabiiyetli yükümlülere barışta SGE verilmediği için size de SGE verilmez. SGE varsa iptal edilir.

KISA DÖNEM ASKERLİK YAPANLAR SEFERBERLİK HALİNDE HANGİ STATÜDE ÇAĞRILACAK?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel askerlik hizmetini hangi statüde yapmış ise o statüde yedeğe alınmaktadır. Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar yasada yazılı yaş sınırı dışına çıkıncaya kadar erbaş statüsünde yedekte bekletilmektedir. Herhangi bir seferberlik halinde söz konusu yükümlüler erbaş rütbesi ile askere alınacaklardır.

Adınıza çıkan SGE’ni tebliğ ederek almak için  en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına gitmeniz gerekmektedir.

ÖNEMLİ BİR İŞİM VAR. SGE İPTAL EDİLİR Mİ?

Mevcut mevzuat gereği seferberlik ve savaş planlamasında görev verilen özel kurum ve kuruluşların seferberlik ve savaş halinde ihtiyaç duyacağı SGE’li kritik personelin seferberliğin ilanından itibaren iki ay süreyle ertelemesi yapılabilmektedir. Bu maksatla; özel kurum ve kuruluşlar faaliyet ve mahiyetinde bulunduğu bakanlığın onayını müteakip yedek personelin ertelemesini teklif edebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.