kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Meteoroloji Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Meteoroloji mühendisi maaşları 2023 kamu personeli olarak ne kadar, meteoroloji mühendisi olmak için ne yapılır, meteoroloji mühendisi çalışma saatleri ve çalışma şartları nasıldır, meteoroloji mühendisi ne iş yapmaktadır, özel sektörde meteoroloji mühendisi maaşı 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından mesleklerin maaşlarına kadar okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, mühendislikler hakkındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da meteoroloji mühendisi maaşları ile meteoroloji mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

DGS Meteoroloji Mühendisliği 

METEOROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? NASIL METEOROLOJİ MÜHENDİSİ OLUNABİLİR? METEOROLOJİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Meteoroloji mühendisliği nedir sorusundan önce nasıl meteoroloji mühendisi olunabilire cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin meteoroloji mühendisi olabilmesi için ilgili bir alandan mezun olması gerekmektedir, meteoroloji mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren meteoroloji mühendisliği veya türevi bölüm bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alarak atanması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Meteoroloji mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Atmosfer olaylarının tamamını inceleyerek bu olayların yeryüzüne etkilerini teknolojik araçlar yardımı ile yorumlarlar,
  • Meteoroloji istasyonlarında görev alarak hava durumunu gözlemler ve tahmin ederler,
  • Meteorolojik olarak gerçekleşen olayları harita üzerinde şekillendirirler,
  • Doğal afetlerden meteoroloji ile ilişkili olanların tahminini yaparlar,
  • Atmosferdeki ses, ışık, elektrik gibi durumları incelerler.

<div></div>

METEOROLOJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI VE ORTAMI NASILDIR? METEOROLOJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Meteoroloji mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamu veya özel sektör olarak ayırmak yanlış olmayacaktır.

Kamuda çalışan meteoroloji mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına baktığımızda ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle meteoroloji mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan meteoroloji mühendislerine baktığımızda durum bu seviyede iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 METEOROLOJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör çalışanı olmakla kamu personeli arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli meteoroloji mühendislerine asgari ücret ve civarlarında maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan meteoroloji mühendisi maaşları 2023 yılı için 9000 TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim.

<div></div>

Meteoroloji Mühendisi Nedir? Meteoroloji Mühendisi Nasıl Olunur?

KAMUDA METEOROLOJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Meteoroloji Mühendisi           15650-15750 Türk Lirası

Kamuda meteoroloji mühendisi maaşları aşağı yukarı tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler olabilmekteidr bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler, ek mesai ücretleri gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir meteoroloji mühendisi 2023 yılında 15700 TL civarında maaş almaktadır.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Meteoroloji mühendisliği önü açık mı?

Oldukça az sayıda mezun veren meteoroloji mühendisliği önü açık bir meslek olduğundan iş bulma konusunda sıkıntı çekilmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.