Endüstri Mühendisliği 2017 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları
Endüstri mühendisliği 2017 taban puanları nasıldır,endüstri mühendisliği 2017 2018 dönemi başarı sıralamaları nasıl olacak sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Endüstri mühendisliği 2017 taban puanları nasıldır,endüstri mühendisliği 2017 2018 dönemi başarı sıralamaları nasıl olacak,endüstri mühendisliği bölümü en yüksek kaçla kapadı, endüstri mühendisliği bölümü kontenjanı kaçtır endüstri mühendisliği kazanmak için alınması gereken en düşük puan kaçtır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) gibi iki sınava girdikten sonra adaylar eğer tercih etmeyi düşündükleri bölümleri kazanmayı hak edecek puanları aldılarsa o bölüm ve üniversiteleri tercih edebilir ve yerleşebilirler. Bilindiği üzere kazanılmak istenen bölümün veya üniversitenin en son kaç puanla kapadığı veya da en son sınav sıralamasında kaçıncı kişiyi aldığı her yıl değişmektedir. Biz de tercihler döneminde sizlere kolaylık sağlasın ve bir fikir oluştursun diye birçok bölümün taban puanlarını ve başarı sıralamalarını listelemeye çalışıyoruz.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ 2017 2018 TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI

Endüstri mühendisliğini seçecek adaylar puan türleri içinden MF 4 puan türünde gerekli puanı almalıdırlar. Bu bilgiye ek olarak diğer değerlendirmelere gelecek olursak ÖSYM’nin yerleştirmede kullandığı kılavuzda belirttiğine göre 2017 yılında genel tercihler ile girilebilecek 6590 kişilik endüstri mühendisliği kontenjanı bulunmaktaydı. Bu kontenjanların bir kısmını devlet üniversiteleri oluşturuyorken bir kısmı da vakıf üniversitelerine aittir.

Endüstri mühendisliğine yerleşmek isteyen bir adayın vakıf ve devlet üniversitelerinin hepsini dahil edersek alınması gereken en düşük puan 2018 yılı için 2017 yılında 245,008 olarak belirlenmiştir. Bu taban puan Kadir Has Üniversitesi % 25 Burslu programa aittir. Devlet üniversitelerindeki en düşük puan ise Bayburt Üniversitesi’ne ait olup 245,157 olarak belirlenmiştir. Bu bölümün kapattığı en yüksek taban puan 522,714 ile Koç Üniversitesi’ne (Tam Burslu) aitken en yüksek puan olan 544,204 ile de Boğaziçi Üniversitesi tercih edilmiştir.

Başarı sıralamaları mevzusuna gelecek olursak ÖSYM 2018 tercih kılavuzunu yayınlayana kadar 2017 yılının taban puanlarına ait başarı sıralamalarını net olarak bilmek güç. Fakat 2016 yılının verilerinden faydalanırsak yaklaşık olarak en düşük taban puanının başarı sıralaması 240 bin ile 250 bin arasında kalmıştır diyebiliriz. Bununla beraber en yüksek başarı sıralamasının da 1000 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda ortalamanın üzerinde bir endüstri mühendisliği bölümü kazanmak için adayların yaklaşık olarak 50 bin ile 70 bin arasında bir sıralamaya sahip olması gerektiği söylenebilir.

Türkiye genelindeki tüm kontenjanlara ait endüstri mühendisliği taban puanları 2017 2018 listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.


YGS, LYS, üniversite tercihleri, ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlar ve bunun gibi konulardaki sorularınızı ve paylaşımlarınızı TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasında paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları