kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Hukuk Fakültesi Puanları. En Yüksek Puanlı Hukuk Fakülteleri

En yüksek ve en düşük puanlı hukuk fakültelerini ve tercih yapacak adaylara yol göstermesi açısından önemli değerlendirmeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Hukuk Fakültesi Puanları. En Yüksek Puanlı Hukuk Fakülteleri

HukukFakültesi Puanları

Öğrencilerin kendine gerçekçi bir hedef belirlemesi ve bu hedefe göre kendilerine bir çalışma haritası oluşturması oldukça önemlidir.Gerçekçi hedef koyabilmenin en iyi yolu ise önceki yılların puanlarını ve kendi seviyenizi iyi analiz etmekten geçmektedir. Hedefine hukuk okumayı koyan adaylar için, 2017 yılında son kez yapılan YGS ve LYS sınavları sonunda yerleşen adayların oluşturduğu puanlara göre hazırlanan hukuk fakültesi puanları tablomuzu altta bulabilirsiniz. 2018 yılı YKS ve TYT sisteminde de oluşacak puan ve başarı sıralamaları da benzeri tarzda olacaktır.

 

Hukuk Fakültesi Kontenjanları, 2010 yılından bu yana düzenli olarak artmaktadır. Bu artış taban puanları ve başarı sıralamalarını geriletmiştir. 2018 yılı itibariyle hukuk fakültesi kontenjanı 15 bin 184, en yüksek puanla kapatan 526,9246 ile Koç üniversitesi, en düşük kapatan ise 339,42 ile Girne Amerikan Üniversitesi  oldu.

EnYüksek Puanlı Hukuk Fakülteleri 2018

ÖSYM, 2018 yılı hukuk fakültesi puanları sonucundayerleşmesi en zor üniversiteler şu şekilde sıralanmıştır:

1-Koç Üniversitesi 

2-Galatasaray Üniversitesi 

3- Bilkent Üniversitesi 

4- TOBB Ekonomi Ve TeknolojiÜniversitesi 

5- TOBB Ekonomi Ve TeknolojiÜniversitesi (%75)

6- Yeditepe Üniversitesi 

7- İhsan Doğramaci BilkentÜniversitesi (%50)

8- Bahçeşehir Üniversitesi 

9- Özyeğin Üniversitesi 

10- İstanbul ŞehirÜniversitesi

En iyi on fakültenin yer aldığı listeye hiçbir devlet üniversitesinin girememesi de dikkatlerden kaçmamalı. Bu durumun iki temel sebebi var. Birincisi devlet üniversitelerinin yüzlerce kişiden oluşan kontenjanları. İkincisi ise özel üniversitelerin sunduğu yüksek burs imkanları. En iyi hocaların özel üniversitelerde ders verdiği gerçeğini de atlamak uygun olacaktır.

En fazla öğrenci alan hukuk fakültesi 800 kontenjan(400 ikinci öğretim dahil) ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi olurken, hemen ardından 630 kontenjan ile Ankara Üniversitesi oldu.

 

 

Avukat Sayısı 100 Bini Aştı!

Maalesef, acı bir gerçek ancak ülkemizde artık her 800 kişiden biri avukat. Hiçbir nitelik kalmayan hukuk eğitimimiz ve merdiven altına açılan mali müşavirlerin Ticaret Hukuku dersleri verdiği hukuk fakültelerimiz hukukçu yetiştiremeyip seri şekilde hukuklu üretmekte. Hukuk fakültesi tercih etmeyi planlayan arkadaşlarımız bu gerçeği de mutlaka hesaplamalı. Türkiye Barolar Birliği ve çeşitli baroların defalarca talep ettiği ancak bir türlü gelmeyen avukatlık sınavı da niteliksiz avukat sayısını artırmakta, vekalet ücretlerini düşürmektedir. Çok yüksek puanlar alıp oldukça yüksek puanlarla hukuk fakültelerine yerleşen adaylar,üniversite sonrası 2 bin tl gibi komik maaşlara çalışmak zorunda kalabilmektedir.

 

3517 1 88901f81b220776cfe0e3fe5ea57b46a

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.