kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

İkinci El Araba Otomobil Fiyatları 2020 Ne Zaman Düşer? Düşecek mi?

İkinci el araba fiyatları 2020 ne zaman düşecek? 2020 ikinci el otomobil fiyatları düşer mi? 2020 ikinci el araba fiyatları düşecek mi? Neden yüksek? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

A+
A-

Ülkemizde otomobil fiyatları 2020 yılı itibariyle oldukça yüksek düzeyde. Bu fiyatlar ikinci el piyasası için daha evvel hiç olmadığı düzeylere erişti. Milyonlarca vatandaş otomobil sahibi olabilmek ya da mevcut aracını değiştirmek istemektedir. Ancak ikinci otomobil piyasası her geçen gün fiyatlar bakımından yukarı yönde seyretmektedir. Peki 2020 ikinci el araba fiyatları düşecek mi? İkinci el araba fiyatları 2020 ne zaman düşer? Detayları ve yorumları haberimizde bulabilirsiniz.

İkinci El Otomobil Fiyatları 2020 Neden Yükseliyor?

2020 yılında Türkiye’de otomobil fiyatları sıfır araçlar bazında da, ikinci el araçlar bazında da belirli bir oranda yükseliş gösterdi ancak bu yükselişin asıl gözlemlendiği nokta ikinci el araçlar oldu. İkinci el otomobil fiyatları 2020 yılında geçtiğimiz yıllara göre gözle görülür şekilde yükseldi. Öyle ki bazı durumlarda piyasadaki ikinci el araçların fiyatı, aynı araçların sıfır liste fiyatlarını dahi aştı. Sektörü gözlemleyenler tarafından 2020 ikinci el araç yükselişinin sebeplerini sırasıyla şu şekilde değerlendirebiliriz;

Elbette Türkiye’de ikinci el araç fiyatlarının yükselişindeki en önemli faktör aynı araçların sıfırlarının son bir kaç yıldır artış yönünde olan döviz kurlarının artışına bağlı fiyat artışıdır. 2020 yılının ilk yarısından sonra kurlar dolar için 7 Türk Lirasını, avro içinse 8 Türk Lirasını gördü. Bu şartlar altında çok büyük kısmı ithal olan otomobillerin fiyatları sıfırlar için artış yönünde oldu. Daha pahalı bir şekilde piyasaya giren sıfır araçlar ikinci el araçların fiyat baremini de yukarı çekmeye başladı.

İkinci el otomobil fiyatlarının artışındaki ikinci sebep 2020 yılında Türkiye’ye getirilen sıfır araç sayısının 2019 yılına göre daha az olması. Bu sebep 2020 yılı planlaması yapılırken ortaya çıkmış ve aslında 2020 yılının başından itibaren etki etmeye başlamıştı. Ancak bu sorunu daha da derinleştiren Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada etkili olan Koronavirüs Kovid 19 pandemi süreci oldu. Bir çok fabrika üretimi durdurdu ve araç sevkiyatları durduruldu. Bu ortamda ülkemizdeki araç satış noktaları ellerindeki araçları sattıktan sonra yerlerine yeni araç ikame edemedi. Bu da ikinci el araçlara zorunlu bir talep artışı olarak sonuç doğurdu ve ikinci el araçlar sıfır araç yokluğunun etkisi ile ciddi şekilde arttı. Bununla birlikte sosyal mesafe ve enfekte olma riski bir çok aileyi özel araç almaya yöneltti. Talebi körükleyen bu sebepler 2020 ikinci el araç piyasasını daha önce görülmemiş fiyat seviyelerine kadar çıkardı.

Bu temel sebeplerin yanında ülkemizde araç satışlarının internet ortamından gerçekleştirilmesine aracı olan sitelerdeki fiyatlandırma serbestisi ve bu serbestinin kısaca al – satçılık yapanlar tarafından fazlasıyla suistimal ediliyor olması, al – sat yapanlara herhangi bir denetim ve yaptırım uygulanmıyor olması ve bu aracı sitelerin de fiyatlandırmaya hiçbir şekilde müdahale etmiyor oluşu fiyat artışlarını daha da önü alınmaz bir hale getirdi.

araba1

2020 İkinci El Araba Fiyatları Düşecek Mi? İkinci El Otomobil Fiyatları 2020 Ne Zaman Düşecek?

2020 yılı ikinci el otomobil fiyatları elbette bu yükselişini sonsuza dek sürdürmeyecek, bu artış bir noktada yavaşlayacak. Bunun için öncelikli olarak ülkemizde döviz kurlarının düşmeye başlaması ve bunun sıfır araçların fiyatlarına olumlu yansımalarının olması gerekli. Diğer yandan ülkemizdeki vergi sisteminin de sıfır araç piyasasını çok ciddi şekilde etkilemesi söz konusu. Bu konuda da bir çok vatandaş ÖTV indirimi yapılmasını umuyor. Şayet böyle bir imkan sunulursa sıfır araç fiyatlarının düşmesi ikinci el araç piyasasına da çeki düzen verecektir. Bununla birlikte araç sevkiyatlarının başlaması ve sıfır araçların araç satış noktalarında yerini alması ile sıfır araç alma imkanı bulunan vatandaşların bu yönelimi ikinci el araçlara olan talebi azaltacağından araç fiyatlarının düşmesi mümkün olacaktır.

Ülkemizde ikinci el araç fiyatlarının düşmesi için yukarıda belirttiğimiz uygulamaların gelmesi etkili olacaktır. Özellikle sıfır araç sayısının artması yönünde olumlu gelişmeler olmaktadır. 2020 sonbahar dönemiyle en azından talebi karşılayacak kadar sıfır araç sevkiyatı yapılırsa, ikinci el piyasasına fiyat düşüşü olarak yansıması mümkündür.

İkinci El Araba Fiyatları 2020 hakkında fikirlerinizi beyan etmek ve sorularınızı sormak için FORUM sayfamızı takip edebilirsiniz. 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.