kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Acente Müdürü Maaşları 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Acente Müdürü Maaşları 2023 güncel olarak ne kadar? Sigorta Acente Müdürü Maaşları? Acente Müdürü Ne iş yapar? Acente Müdürü nedir? Acente Müdürü Görevleri Nedir ve Acente Müdürü Nasıl Olunur? Bu yazımızda Acente Müdürü ile ilgili tüm sorularınıza yanıt vereceğiz.

Acente Müdürü Nedir?

Acente Müdürü, genelde seyahat acentelerinde görev yapmakla birlikte, sigorta acenteleri ve gayrimenkul acentelerinde de yönetici olarak çalışan kişilerdir. Bu gibi organizasyonlarda yöneticilik yapan Acente Müdürleri, çalıştıkları yere bağlı olarak görevleri değişkenlik gösterir. Bazen sadece personel yönetmek üzerine olurken bazen de operasyonun yönetimi veya satış üzerine olabilir.
Acente Müdürleri temelde yaptıkları işin amacı; bulundukları acentelerin doğru şekilde işlemesini sağlayarak kar oranının arttırmayı hedeflemektir.

Acente Müdürü Ne İş Yapar?

Acente Müdürleri ne iş yapar? Acente Müdürleri bağlı bulundukları acentelerin yönetiminden sorumlu olarak onlara verilen departmanların sorumluluğunu alırlar. Yönetimden denetime, satıştan bütçeye kadar pek çok konu ile ilgilenirler. Örneğin sigorta acente müdürleri personellerin sorumluluğunu alır ve bu ekibin yöneterek çalıştıkları kurumun kural ve vizyonuna göre koordine eder.

Sigorta Acente Müdürü Görevleri Nelerdir?

Bir sigorta acentesinde görevini Acente Müdürü olarak yapan kişinin görevleri ve sorumluluk alanları nelerdir? Acente Müdürleri çalıştıkları yerin önceden belirlenmiş olan kural bütününe tamamen uyarak oluşturulan vizyonu takip etmeye çalışır. Acente müdürlerinin görevleri ise madde madde şunlardan oluşuyor;

 • Personel Sorumluluğu ve Yönetimi: Acente Müdürü göreve geldiğin acentenin hangi departmanlarından sorum olacağını bilir ve buna göre eksik varsa yeni personel alımı yaparak başlar. Personel alımının ardından eğitimleri de üstlenerek gerekli talimatlar doğrultusunda motive ederek onların verimli çalışmalarını sağlar.
 • Müşteri İlişkileri: Acente Müdürleri özellikleri bir sigorta acentesinde çalışıyor ise onlardan beklenen önemli görevlerden biri ise müşterilerle olan ilişki ve iletişimin doğru şekilde sağlanması. Bu noktada Acente Müdürü ekibi yönlendirerek müşteri hizmetlerinin iyi çalışmasına öncülük ederek istek ve şikayet değerlendirmesini yapar.
 • Operasyonların Koordinasyonu ve Yönetimi: Acente Müdürü çalıştığı yerin günlük gereksinimleri doğrultusunda işleri planyarak operasyonları gerçekleştirir. Tüm bu işleyişin koordinasyon ve denetimini Acente Müdürü yapar. Bir seyahat acentasının müdürü, seyahat düzeni ve planı, rezervasyonların netleştirilmesi ve sigorta poliçelerinin düzeniyle ilgili operasyonların tamamını koordine etmekle görevlidir.
 • Bütçenin Doğru Şekilde Yönetilmesi: Acente Müdürünün önemli görevlerinden biri ise bütçenin yönetilmesidir. Takip etmesi gerekenler arasında bütçe de yer alan Acente Müdürleri gelir ve gider tablosunu inceleyip aksiyon almakla görevlidirler. Aylık veya yıllık bütçeyle ilgili hedeflerin belirlenmesi üzerine çalışan Acente Müdürleri, bulundukları konuma göre kesintiye gidebildiği gibi artışı da netleştirebilir.
 • Satış ve Pazarlama Tercihleri: Satış ve pazarlama özellikle seyahat acentesi müdürlerini yakından ilgilendiren konulardan birisidir. Acentenin yıllık hedeflerini yakalayıp üzerine çıkması için gelir elde etmesi ve büyümesi gerekir. Bu noktada pazarlama ile ilgili ortaya koyacakları stratejilerin önemi giderek artıyor. Bu stratejiler ile satış faaliyetlerini yönlendirirler. Müşteri yelpazesini olabildiğince genişletmek için satış ve pazarlama üzerine yol haritası belirlemek Acentenin Müdürüne aittir. Yeni iş alanlarına girerek ekibini büyütür ve pazarlamaya dair kampanyalar oluşturabilir.

Acente Müdürü Maaşları 2023 – GÜNCEL

sigorta acente müdürü maaşlarıAcente Müdürü Maaşları 2023 güncel olarak ne kadar? Acente Müdürü maaşları sigorta acentesi, turizm acentesi gibi sektörlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bağlı bulunduğu acentede kaç kişilik bir ekibi olacağıyla da doğrudan bağlantılı olan Acente Müdürü maaşları ortalama 25.500 TL olarak görülüyor. Sigorta ve Turizm Acentesi Müdürü maaşlarında üst sınır bulunmadığı için 25.500 TL ile 52.700 TL arasında bir maaş aralığına sahip olabiliyorlar. Acente Müdürlerinin maaşlarının güncel olarak değişkenlik göstermelerinin bir sebebi de bağlı bulundukları acentelerde performansa göre maaş artışı göstermesidir. Özellikle Turizm ve Sigorta Acente Müdürleri bağlayıp anlaştıkları müşterilere göre maaşları yükselişe geçecektir.

Kadro – PozisyonGüncel Maaşları
Acente Müdürü Maaşları 202325.500 TL – 35.700 TL
Sigorta Acente Müdürü Maaşı 202325.500 TL – 50.500 TL
Turizm Acentesi Müdürü Maaşı 202323.000 TL – 45.700 TL
Acente Müdürü Maaşları – Güncel

Sigorta Acente Müdürü Hangi Bölümden Mezun Olur?

Sigorta Acente Müdürü olmak için hangi bölüm okunmalı? Acente Müdürleri hangi bölümden mezun olmuştur? Sigorta ya da Turizm Acente Müdürü olmak için spesifik bir bölüm şartı olmamakla birlikte özellike Turizm Acente Müdürleri yabancı dil yatkınlığının fazla olabilmesi için dil temelli bölümlerden mezun olmuşlardır. İşletme ve İktisat bölümlerinden mezun olanlar yanına bir ya da birden fazla yabancı dil ekleyerek oldukça prestijli acentelerde müdür pozisyonlarda iş bulabilirler. Turizm ve Sigorta Acente Müdürlerinin mezun olduğu bölümler;

 • İşletme
 • İktisat
 • Bankacılık ve Sigortacılık
 • Kamu Yönetimi
 • İngilizce Mütercim Tercümanlık
 • Maliye
 • Turizm ve Otelcilik

Bu bölümlerden mezun olanlar Sigorta Acente Müdürü olarak sıklıkla görev yaptığı görülüyor.

Acente Müdürü – Sıkça Sorulan Sorular

Sigorta ve Turizm Acente Müdürü hakkında sıkça soruların sorulara tek tek yanıt vereceğiz.

Lise mezunu acente müdürü olabilir mi?

Acente Müdürü olmak için teknik olarak bir lise mezunu ya da lisans, önlisans gibi şartlar bulunmamaktadır. Bununla birlikte sigorta acente müdürü olabilmek için şartların geçerli olduğu bir durum var. 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile Sigorta Acentelerinde Müdür olabilmek için yeni bir şart getirildi. Lise ve lise dengi bir okuldan mezun olmuş iseniz Sigorta Acente Müdürü olamazsınız. Bu şart Turizm acentelerini kapsamamaktadır.

Sigorta acente müdürü nasıl olunur?

Sigorta acente müdürü olabilmek için diğer acentelerden farklı olarak yıl şartları bulunuyor. Sigorta acente müdürü olabilmek için en az 4 yıllık bir bölümden mezun olmanız gerekiyor. Bununla birlikte müdür yardımcılığı için sigorta sektöründe en az 5 yıl tecrübenizin bulunması gerekirken, Sigorta Acente Müdürü olmak için ise en az 7 yıl sektör tecrübesi bulunmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.