kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Jeoloji Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Jeoloji mühendisi maaşları 2023 kamu personeli olarak ne kadar, jeoloji mühendisi olmak için ne yapılır, jeoloji mühendisi çalışma saatleri ve çalışma şartları nasıldır, jeoloji mühendisi ne iş yapmaktadır, özel sektörde jeoloji mühendisi maaşı 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından mesleklerin maaşlarına kadar okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, mühendislikler hakkındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da jeoloji mühendisi maaşları ile jeoloji mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Jeoloji Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? NASIL JEOLOJİ MÜHENDİSİ OLUNABİLİR? JEOLOJİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Jeoloji mühendisliği nedir sorusundan önce nasıl jeoloji mühendisi olunabilire cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin jeoloji mühendisi olabilmesi için ilgili bir alandan mezun olması gerekmektedir, jeoloji mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren jeoloji mühendisliği veya türevi bölüm bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alarak atanması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Jeoloji mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Yeraltı ve yerüstü maden, petrol, doğalgaz gibi doğal zenginliklerin birikimine ve dağılımına neden olan etkenleri incelerler,
  • Yeryüzü ile ilgili jeolojik harita çalışmaları yaparlar,
  • Deprem, sel, erozyon gibi doğal afetlerin nedenlerini araştırırlar ve bunların yıkımlarını engellemeye yönelik çalışmalar yaparlar,
  • Fosillerden alınan örneklerin kimyasal incelemelerini yaparlar,
  • Özellikle jeotermal kaynakların oluşumuna ve nasıl etkin kullanılacağına yönelik çalışmalar yaparak bunları kullanıma hazırlarlar.

<div></div>

JEOLOJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI VE ORTAMI NASILDIR? JEOLOJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Jeoloji mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamu veya özel sektör olarak ayırmak yanlış olmayacaktır.

Kamuda çalışan jeoloji mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına baktığımızda ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle jeoloji mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan jeoloji mühendislerine baktığımızda durum bu seviyede iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 JEOLOJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör çalışanı olmakla kamu personeli arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli jeoloji mühendislerine asgari ücret ve civarlarında maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan jeoloji mühendisi maaşları 2023 yılı için 9700 TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim.

KAMUDA JEOLOJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Jeoloji Mühendisi           18650-18750 Türk Lirası

Kamuda jeoloji mühendisi maaşları aşağı yukarı tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler olabilmekteidr bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler, ek mesai ücretleri gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir jeoloji mühendisi 2023 yılında 18700 TL civarında maaş almaktadır.

<div></div>

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Hidrojeoloji Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Jeoloji Mühendisleri günü ne zaman?

Jeologlar Günü genellikle Nisan ayının ilk Pazar günü kutlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.