kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Jeoloji Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

​​​​​​​Jeoloji mühendisleri kamuda ne kadar maaş alıyor? jeoloji mühendisi maaşları ne kadar oldu? Özel sektör jeoloji mühendisi maaşları ne kadar?

A+
A-

Jeoloji mühendisliği yerüstü ve yeraltıyla ilgili çalışmalar yapan meslek grubudur. Bu meslek gurubu hakkında en çok merak edilen konulardan biri de jeoloji mühendisi maaşları ne kadar oldu?

Konu para olduğunda ülkemizde pek çok insanın o konuya dair merakı kabarmaktadır. Kim ne kadar kazanıyor, hangi işte ne kadar para var, ne işle uğraşsam çok para kazanırım gibi sorular halkımızın çokça dile getirdiği sorular.

Yine ülkemizde bir mesleğe başlamadan önce veya o mesleği yapmayı sağlayacak eğitimi almadan önce insanlar o meslek grubunun ne kadar para kazandığı ile ilgilenmektedir. Bizler bu tip merakları gidermek amacıyla sizler için mesleklerin maaş bilgilerini bulmaya ve sitemizde yayımlamaya çalışıyoruz. Bu yazımızın içinde jeoloji mühendisi maaşlarına dair merakınızı giderebileceksiniz.

Hidrojeoloji Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

JEOLOJİ MÜHENDİSİ NEDİR? JEOLOJİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR? NASIL OLUNUR?

Yeryüzünün ilk oluştuğu tarihten günümüze kadar geçirdiği süreçte gerçekleşen yapı değişimlerini inceleyen, yerkabuğunun hem yüzeyinde hem de yer altında araştırmalar yapan mühendisler jeoloji mühendisleridir.

Jeoloji mühendisi olarak tanımlanan mühendislerin yaptıkları iş yani görevleri genel itibari ile şunlardır:

  • Yeraltı ve yerüstü maden, petrol, doğalgaz gibi doğal zenginliklerin birikimi ve dağılımı ve bunların oluşmasına neden olan etkenleri incelemek
  • Yeryüzü ile ilgili jeolojik haritalandırma çalışmaları yapmak
  • Deprem, sel, erozyon gibi doğal afet durumlarının nedenlerini araştırmak ve bunların yıkımlarını engellemeye yönelik çalışmalar yapmak
  • Fosillerden alınan örneklerin kimyasal olarak incelemelerini yapmak
  • Özellikle jeotermal kaynakların oluşumuna ve nasıl etkin kullanılacağına yönelik çalışmalar yaparak bunları kullanımına yönelik altyapı oluşturmak
  • Çalışılan kurum veya kuruluşun talepleri doğrultusunda istenilen işe göre proje üretmek ve bu projenin eksiksiz ve doğru bir biçimde ilerlemesini sağlamak amacıyla süreci yönetmek ve denetlemek
  • Kendisine bağlı olarak çalışan birimlerin denetimini ve yönetimini yapmak

Türkiye’de jeoloji mühendisi olarak meslek icra etmek isteyen bireyler jeoloji mühendisliği mezunu olmalıdırlar. Eğer özel sektörde bu mesleği yapmayı düşünüyorlar ise yeterli donanıma sahip olarak jeoloji mühendisi alımı yapan firmaların ilanlarını takip ederek başvuruda bulunabilir veya bu tip şirketlere özgeçmiş bilgilerini bırakabilirler. Kamu personeli olarak jeoloji mühendisi ya da mühendis olmak isteyen bireyler ise mezuniyet sonrasında KPSS’den yeterli puanı elde ederek açılan ilanlara başvuruda bulunarak veya merkezi atamalarda tercih yaparak isteklerini gerçekleştirebilirler.

 

jeoloji muhendisi ne is yapar 1

KAMU PERSONELİ JEOLOJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Kamu personeli olarak çalışan jeoloji mühendislerinin ortalama maaş tablosu yapılan zam sonrası şu şekilde biçimlenmiştir:

Yeni başlayan Jeoloji Mühendisin Maaşı: 14500-17750 Türk Lirası

Burada verdiğimiz rakamların aralık olmasının sebebi ise çalışılan kurumdan gelebilecek ek ödeneklerin, AGİ, aile yardımı gibi diğer etkenlerin değişkenlik gösterebilmesidir. Bunun dışında bazı platformlarda kamudaki mühendislerin daha fazla kazandığı yazılmakta, söylenmektedir fakat mühendisler genelde elimize o kadar para geçmiyor diyerek tepki göstermektedirler. Bu konuda mühendislerin tepkileri çok da yanlış değildir çünkü çoğunlukla mühendislerin brüt maaşından bahsedilmektedir. Devlete verilen vergiler, SGK kesintileri vb. giderler düştüğü zaman jeoloji mühendisi maaşları tablomuzda görüldüğü gibi gerçekleşmektedir.

temmuz ayında ocak ayının benzeri bir zam yapılması halinde yine brüt olarak jeoloji mühendisi maaşları artacak olsa da gelir vergisi oranı üst dilime çıkıldığı için değişeceğinden dolayı verdiğimiz rakamlarda 50-100 TL’lik bir değişim ya olacaktır ya olmayacaktır.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANI JEOLOJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Kamuda çalışan jeoloji mühendislerinden farklı olarak özel sektörde yeni başlayan bir jeoloji mühendisi genellikle düşük diyebileceğimiz bir maaş ile işe başlamaktadırlar. Bu rakam genelde asgari ücret civarlarında olmaktadır. Yani 8506 TL ve dolaylarında bir rakamdan bahsetmek yanlış olmayacaktır. Bazı firmalar daha yüksek maaşlar ile de başlama fırsatı sunabilmekte ve bazı mühendisler de donanımları sayesinde daha yüksek maaş alma şansı elde edebilmektedir. Buna ek olarak belirtmek gerekir ki kamuda çalışan jeoloji mühendislerinde deneyim kazanılsa da gelir belli bir oranda artmakta iken özel sektör bu konuda biraz daha iyidir, yıllar geçip deneyim ve donanım sahibi oldukça alınan maaşlar kamudakinden daha iyi bir halde olmaktadır.

Jeoloji mühendisliği okumak zor mu?

Sözel içeriği fazla olduğu için okuması en zor mühendislik dallarından biridir. Eğitim süresi 4 yıldır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.