Kamu Haber

Kar Tatillerinde Ek Ders Ücreti Ödenir Mi?

Ülkemizde her yıl yoğun geçen kış günlerinde kar yağışının çok olması nedeniyle eğitim öğretim kurumlarında kar tatili ilan edilmektedir. MEB’e bağlı eğitim öğretim kurumları olan okullarda ilan edilen kar tatilinden öğrencilerle birlikte öğretmenlerde yararlanmaktadır. Valilikler tarafından ilan edilen kar tatillerinin amacı; yollardaki buzlanma nedeniyle araç kazalarının önlenmesini sağlamak, öğrencilerin soğuklar nedeniyle salgın hastalıklara yakalanmalarının önüne geçmek ve toplumsal huzur ve refahın kontrolünü sağlamak şeklinde sıralanabilir. Okul servisi taşıyan bir aracın yollardaki buzlanma dolayısıyla bir kazaya karışması bir çok öğrencinin yaralanmasıyla sonuçlanabilir. Yaşanan bu kaza o ildeki huzur ve güvenin ciddi anlamda sarsılmasına neden olur. Valiler bulundukları il içerisinde bu gibi durumların oluşmasını önlemekle de görevli kılınarak, toplumsal güven ve refahı sağlamaktadır. kamu haber

Eşi Hasta Olan Memur İzin Kullanabilir Mi? Hangi İzinleri Kullanabilir?

Hangi İllerde Kar Tatili Daha Fazla Yaşanmaktadır?

Ülkemizde yoğun kış şartlarının yaşandığı bir çok il mevcuttur. Özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yer alan illerimizde kış soğukları ciddi kar yağışlarına sebep olmaktadır. Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu illerimiz dahi vardır. Ülkemizde kar tatilinin fazlaca yaşandığı iller şunlardır: Kars, Ardahan, Erzurum, Ağrı, Van, Bitlis, Muş, Tunceli, Erzincan, Sivas, Yozgat, Bingöl, Çankırı, Bolu, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Tokat, Ankara Balıkesir ve Artvin. Bu iller dışında da diğer İstanbul başta olmak üzere diğer illerimizde zaman zaman okullar tatil ilan edilmektedir.

vali duyurdu yaryn kar tatili var

Kar Tatillerinde Ek Ders Ücreti Ödenir Mi?

Eğitim ve öğretime kar tatilleri nedeniyle ara verildiği günlerde öğretmenlere ek ders ücretleri ödenir mi ? Normal ders saatlerinin dahi işlenmediği tatil günlerinde ek ders ücretleri ile ilgili yasal düzenleme şu şekilde yapılmıştır:

 

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının “II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümü “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 24. maddesi şu şekildedir:

“(1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Sonuç olarak kar tatili nedeniyle eğitim öğretime ara verilen günlerde öğretmenler ek ders ücretlerini alırlar. Herhangi bir nedenle eğitime ara verilmesine karar verilen il ve ilçelerde eğitim öğretim kurumlarında görev olan yöneticiler ve öğretmenler bu sürelerde yapmaları gereken aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklarından ek ders ücretlerini almaya hak kazanırlar.

Memurluk Nasıl ve Neden Sona Erer? Memurluktan Çekilme ve Çıkarılma Nedir?

Karne günü ek ders ödenir mi?

Ücretli öğretmenlere ise kar tatilinde ek ders ödenmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu