kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Karavan Alırken Nelere Dikkat Edilmedilir? Hangi Karavan Bana Daha Uygun?

​​​​​​​Karavan nedir, karavan hangi amaçlarla kullanılmaktadır, karavan çeşitleri nelerdir, karavan alırken nelere dikkat etmek gerekir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Karavan hakkında bir yazı yazmaya karar verdik fakat yazımıza başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var ki bu yazımızda size oldukça genel bilgiler vereceğiz. Bizim önerimiz eğer karavanlar ile ilgili daha detaylı bilgi almak veya karavan almak istiyorsanız profesyonel bir karavan satış firması ile görüşmeniz çünkü o kadar çok detay var ki burada anlatmaya kalksak muhtemelen saatlerce yazımızı okumanız gerekir. Özellikle Türkiye’de karavanlar çoğunlukla sipariş üzerine yapıldığı için birçok detayı hem üreticiden öğrenmek hem de belki yapılışına tanıklık ederek aklınızdaki soruların giderilmesini sağlamak adına dediğimiz gibi bir hatta birkaç karavan üreticisi ile görüşerek daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

KARAVAN NEDİR? HANGİ AMAÇLAR İLE KULLANILMAKTADIR?

Karavanların 1800’lü yıllarda sirk çalışanlarının ve Avrupalı çingenelerin seyahatlerinde kullanılmaya başlandığı söylenmektedir. İlk başlarda bugün çekme karavan dediğimiz model şeklinde kullanılan karavanlar daha sonraki yıllarda otomotiv sektöründeki ve teknolojideki gelişmeler ile motokaravan olarak da kendi içinde yeni bir model üretmiştir.

Karavan içi yaşanabilecek şekilde düzenlenmiş kamp taşıtı olarak tanımlanmaktadır. Bu da aslında bize karavanların genellikle hangi amaçlar ile kullanıldığını ortaya koymaktadır. Başlangıçta sirk çalışanlarının ve Avrupalı çingenelerin “göçebe” yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla ortaya çıkmış gibi görünen karavanlar bugün insanların hayatlarındaki tatil, seyahat, kamp yani eğlenme ve dinlenme ihtiyaçlarını gidermek için kullanılmaktadır.

karavan alirken nelere dikkat edilmelidir 1

KARAVAN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yukarıda değindiğimiz üzere karavanlar temelde iki model üzerine kuruludur. Bu modeller çekme karavan ve motokaravan modelleridir.

Çekme karavanlar bir aracın arkasına bağlanarak çekilme şansı olan römork tipi karavanlardır. Bu karavanların çekilmesi için uygun araç tipi seçilmelidir çünkü aracın gücünün yetmediği yerlerde zorluk çıkabilmektedir. Çekme karavanlar da kendi içinde şu şekilde gruplara ayrılmaktadır:

Fifth Wheelers Caravans (Beş Tekerlekliler Karavanları)

Folding Caravans (Katlanan Karavanlar)

Pop Top Caravans (Tavanı Yükselen Karavanlar)

The American Airstream (Amerikan Airstream)

The Conventional Caravans (Klasik Çekme Karavanlarlar)

The Stylish Caravans

Tiny GRP Caravans (Mini Karavanlar)

Tiny Teardrop Trailers (Küçük Gözyaşı Römorkları )

karavan alirken nelere dikkat edilmelidir 7

Çekme karavanlar ile ilgili olarak şöyle bir bilgi vermek gerek ki Türkiye şartlarında çekme karavanlar 750 KG ağırlığa göre değerlendirilmektedir çünkü 750 KG altı olan karavanlar ruhsatsız kullanılabilirken 750 KG üstünde ağırlığı olan karavanlar ise özel bir ruhsat ile kullanılabilmektedirler.

Motokaravanlar ise ekstra bir araca ihtiyaç duymadan görece çekme karavanlara kıyasla kamp yapmaya daha elverişli olan kendinden motorlu karavan çeşitleridir. Tek parça halinde bulunması da bir avantajdır. Büyüklüklerine göre değişiklik gösterebilmekle birlikte bu karavanlar bir otobüs veya kamyonet arkasına dizayn edilebilmektedir. Motokaravanları da şu şekilde sınıflandırabiliriz.

A Sınıfı Karavanlar

Düşük Profilli Karavanlar

Mikro Motorlu Karavanlar

Monte Sistem Karavanlar

Otomobilden Üretilmiş Karavanlar

Sabit Tavan

Üst Kabinli Karavanlar

Yüksek Tavan

Yükselen Tavan

Ayrıca bunlara ek olarak ticari karavan modelleri ve camper van adını taşıyan karavan çeşitleri olduğunu da belirtmekte fayda var.

karavan alirken nelere dikkat edilmelidir 8

KARAVAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Karavan alırken dikkat edilecek hususların başında karavan ile seyahat etmeye uygun olup olmadığınızı anlamanız gelmektedir diyebiliriz. Gerçekten karavan alıp seyahate çıkarım demek oldukça kolay görünmektedir ama karavan alıp bununla kamp, seyahat yapmak göründüğü kadar basit değildir. Evet kendilerince artıları bulunmaktadır fakat buna nazaran eksileridir vardır. Bu konudan emin olmak için karavan almadan önce karavan kiralayan firmalardan karavan kiralayarak karavan ile seyahat etmeye uygun olup olmadığınızı, bunun sizi mutlu edip etmediğini anlamanız sizin için yararlı olacaktır.

Peki bu hissi durum dışında karavan alırken nelere dikkat edilmelidir. Aslında burada da ilk olarak sorulması gereken soru çekme karavan mı yoksa motokaravan mı tercih edilmelidir sorusudur. Bu soruyu cevaplamak da kolay değildir ama iki karavan çeşidini de değerlendirerek size fikir vermeye çalışabiliriz.

karavan alirken nelere dikkat edilmelidir 2

MOTOKARAVAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Motokaravan ile ilgili yukarıda dediğimiz gibi ilk avantaj ek bir araca ihtiyaç duyulmamasıdır fakat dışarıdan kullanılacak araçlar gibi motokaravanda da çekiş gücü güçlü daha doğrusu karavanınızı çekecek kadar güçlü olması gerektiğinden dolayı bu konuya dikkat etmeniz iyi olacaktır. Ağırlık ve ağırlık dengesi önemlidir, karavanınızı almadan önce bu konuya özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Buradan hareketle de karavanın konaklama kısmında yer alan araç gereçlerin, mobilyaların hangi malzemeden yapıldığı önem kazanmaktadır, bunları da aracı almaya karar verdiğiniz ve görüşme yapmaya gittiğinizde derinlemesine incelemeniz iyi olacaktır.

Motokaravan çekme karavana kıyasla “buzdolabı” kullanımını daha olanaklı kılmaktadır. Bu konuda da enerji ihtiyacınıza yönelik olarak bir araç seçmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Aynı şekilde gıda gibi temel ihtiyaçlardan birisi olan tuvalet ile ilgili olarak da motokaravanlar biraz daha avantaj sahibidir ve yine bu konuda da uygun teçhizatın kullanıldığını ve ihtiyacınız doğrultusunda seçimler yapmanız iyi olacaktır.

Motokaravan çekme karavana kıyasla daha hızlı sürülebilme imkanına sahiptir, çekme karavanlarda bir hız sınırı bulunmaktadır. Bu sebeple motokaravan tercih edebilirsiniz ama bu konuda da kendi sürüş yeteneğinize uygun olan bir karavanı tercih etmeniz doğru olacaktır. Araç sürüşünde sıkıntı yaşamamak için (dönüşlerde, kontrolde) aracınızın size uygunluğundan emin olmaya çalışın.

karavan alirken nelere dikkat edilmelidir 6

ÇEKME KARAVAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Çekme karavan alırken dikkat etmeniz gereken başat konu yukarıda yine belirttiğimiz gibi ek bir motorlu taşıta ihtiyaç duyacağınız ve motorlu taşıtınızın karavanı çekme gücüne sahip olup olmadığıdır. Aksi takdirde özellikle yokuşlar ve sizi yoracak yollarda sıkıntı yaşamamanız işten bile değildir.

Motokaravanlar için de gerekli olan fakat özellikle çekme karavanların daha fazla sarsıntı yaşama potansiyeli yüzünden önemli olan bir diğer konu karavanınızın içinin eşyalarınızı sabitlemeye uygun olup olmadığıdır. Sağlam sabitlenmemiş araç gereçler, dolaplar, kapaklar sizin için sıkıntı yaratabilecektir bu yüzden bu konu önemlidir.

Çekme karavanlarda 80 km/saat hız sınırı bulunduğu için uzun yolculukların zaman zaman ıstıraba dönüşeceğini de belirtmekte fayda var. Motokaravanlarda bu sınırın olmaması o açıdan bir avantaj gibi görünse de çekme karavanlarda karavanı aracınızdan ayırıp kamp yerine sabitleme imkanınız da kendi içinde bir avantaj olarak görülebilir. Bu noktada da aracınızın ve karavanınızın kolaylıkla birbirine eklemlenmesini sağlayacak ekipmanın kullanılmasına özen göstermeniz iyi olacaktır.

Yine yukarıda belirttiğimiz üzere 750 KG sınırı ile ilgili olarak eğer ek bir ruhsat almak istemiyor iseniz alacağınız çekme karavanın 750 KG altında olmasına özen göstermelisiniz. Buna ek olarak 750 KG üzerinde bir karavan aldığınızda uygun bir ehliyet sınıfına sahip olmanız gerektiğini de belirtmeliyiz.

karavan alirken nelere dikkat edilmelidir 3

Peki çekme karavan veya motokaravan olması fark etmeksizin nelere dikkat etmek gereklidir. Aslında şu an yazacaklarımız biraz da özellikle ikinci el karavan alımında dikkat etmeniz gerekenler. Sıfır alırken de dikkat etmeniz gereken konular olmakla birlikte fiyatların yüksek olmasından dolayı ülkemizde çoğunlukla ikinci el karavanlar tercih edildiği için karavan almayı düşünen bireylerin dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

ŞASİ/GÖVDE ALTI

İkinci el için nem var mı, sıfırda nem yapar mı?

Pas çürük var mı veya paslanma, çürüme yapar mı?

Amortisörler nasıl?

Kabloların durumu nasıl?

Çeki yapan demirin durumu ne?

Lastikler nasıl?

DIŞ GÖRÜNÜŞ, DIŞ CEPHE

Hasar, çizik var mı?

Pencereler, kapılar ne durumda?

Tuvaletin dış kapağı, çıkarılıp takılması sağlam mı?

Tente, tente ışığı, tente kanalları ne durumda?

Tavan ve tavan kenarları ne durumda?

Havalandırma ızgaraları sağlam mı?

Elektrik soketi nasıl?

Temiz ve kirli su deposu nasıl, tahliye yapılan yer sağlam mı?

Değişmiş parça var mı?

Bağlantı noktası nasıl (çekme karavanlar için)?

KARAVANIN İÇİ

Koku var mı, koku yapar mı (tuvalet, banyo, mutfak)?

Parçalar, ekipmanlar orijinal mi?

Pencerelerde, tavanda, iç kısımda küflenme, nem var mı? Ne kadar sürede oluşur?

Kilitler ne durumda?

Tuvalet, banyo, musluklar sağlam mı? Çalışır durumda mı?

Koltuk, perde, yatak ne durumda?

karavan alirken nelere dikkat edilmelidir 5

AYGITLAR

Burada yazılanlar her araçta bulunmayabilir ama olanlara dikkat edilmesi gerekir.

Lambalar, televizyon, klima, buzdolabı, ocak, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, su boruları, akü, prizler ve düğmeler, ısıtma sistemi ne durumda, hangi marka?

Yukarıda yazdıklarımızı ikinci el alırken incelemeniz faydalı olacaktır, sıfır alırken veya yaptırırken de bunlara dikkat etmek ile birlikte hangi markaların, hangi malzemelerin kullanıldığını, kullanacağını sormayı ihmal etmeyin.

Aracı almadan önce özellikle ikinci elde test sürüşüne çıkmayı talep edin ve frenlerin, amortisörlerin durumunu kontrol edin. Aracın davranışını anlamaya çalışın, savrulma çekme ve yalpalama yapmamasına dikkat edin. Ayrıca aracın ağırlık kontrolünü yapın, muayenesini kontrol edin, yapım yılını sorun ve bunlar gibi detaylara dikkat etmeye çalışın.

HANGİ KARAVANLAR DAHA KONFORLUDUR? HANGİ KARAVANLARI TERCİH ETMELİSİNİZ?

karavan alirken nelere dikkat edilmelidir 4

Hangi karavanı tercih etmeliyim aslında kişinin kendi durumu ile ilişkilide ve konfor da buna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayırdığınız bütçe, çekme karavanın mı yoksa motokaravanın mı size daha uygun olduğu, ikinci el mi sıfır mı almayı düşündüğünüze göre değişebilen sorular olmakla birlikte yukarıda değindiğimiz konular ışığında her karavanın kendisini göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Motokaravanlar daha kullanışlı görünse de sürüşünün zorluğu veya kamp alanında karavan kısmını bırakarak küçük bir araca dönüşememesi açısından dezavantajlı olduğu noktalar vardır, çekme karavanlarda ise hem KG ağırlığına bağlı olarak yasal değişkenlerin bulunması hem de aracınızın karavanı çekecek güçte olması gerektiği gibi detaylar yüzünden tercih etmek noktasında kararsızlıklar yaşanmaktadır. Bu tamamen derin bir araştırma sonrası kişisel olarak verilecek bir karar olduğu için biz size genel hatları ile karavan alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bir karavan almaya ya da yaptırmaya başlamadan önce internette okuduklarınız size ancak bir önbilgi olabilir ve bir veya birkaç profesyonel karavan satıcısından, imalatçısından fikir almanız sizin için daha uygun olacaktır.

Yazımız ile ilgili olarak eklenmesini istediğiniz bir konu, sorunuz, görüşünüz var ise yazımızın altındaki yorum kısmını kullanarak bunu bize iletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.