kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Kimler İdari Yargı Hakimi Olabilir? Hakimlik Sınavına Kimler Girebilir?

Adalet Bakanlığı'nın idari yargılama görevini ifa etmek üzere İdari Yargı Hakimliği mesleğine kimler girebilir? İdari Hakimlik Sınavı katılma koşulları nelerdir? Detaylar yazımızda.

A+
A-

İdari yargı hakimliği sınav süreci, yazılı sınav konuları, sözlü mülakatları gibi pek çok bilgi verdiğimiz bu yazımızda en çok merak edilen konulardan biri de kimler idari yargı hakimi olabilir?

Adalet Bakanlığı’nın Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne yaptırmış olduğu yazılı sınav ve kendi gerçekleştirdiği sözlü mülakatlar ile alım yaptığı İdari Yargı Hakimliği alım sürecine dair detayları yazımızda bulabilirsiniz. Yazımızın temelinde, kimlerin İdari Hakimlik Sınavı’na katılabileceği bilgisi yer almakla beraber, İdari Yargı Hakimliği yazılı sınav konuları, yazılı sınava başvuru süreçleri, yazılı sınava nasıl hazırlanabileceğinize dair hazırlık rehberi gibi yazılarımıza da yönlendirmeleri yazımızda bulacaksınız. 

İdari Yargı Hakimliği Sınav Süreci

İdari Yargı Hakimliği sınav sürecinde adayları iki aşama beklemektedir. Bu aşamalardan ilki Bakanlığın yapmış olduğu protokol hükümlerince Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen İdari Yargı Hakimliği yazılı sınavıdır. Bu aşamada adaylara toplam yüz soru sorulmaktadır. Bu sorular adaylara toplam iki oturumda yöneltilmektedir.

Bu oturumların ilki, Ortak Alan Testi ve Genel Yetenek – Genel Kültür testlerinin yer aldığı oturumdur. Bu oturum  Bu oturumda adaylara seksen dakika süre tanınmaktadır ve 35’i Ortak Alan Testi’nden, 30’u ise Genel Yetenek – Genel  Kültür testinden olmak üzere altmış beş soru yöneltilmektedir. Bu oturuma, eş zamanlı olarak yapılmaları durumunda, Adli Yargı Hakimliği sınavına katılacak olan adaylar da katılmaktadırlar.

İkinci oturumda ise adaylara yalnızca İdari Yargı Hakimliği sınavına katılacak olanlar için hazırlanan 35 soru yöneltilmektedir. Adayların bu oturumu tamamlamak için süreleri elli dakikadır.

İdari Yargı Hakimliği Yazılı Sınav Konuları

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen İdari Yargı Hakimliği yazılı sınav konularını tüm detaylarıyla, konu başlıklarıyla inceleyebileceğiniz yazımızı aşağıdaki yönlendirmeye tıklayarak inceleyebilirsiniz;

İdari Yargı Hakimliği Yazılı Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Hangi Kaynaklarla Çalışılır?

İdari Yargı Hakimliği yazılı sınavına hazırlanacak olan adayların, hangi kaynakları kullanabileceklerine, nasıl bir çalışma yöntemi uygulayabileceklerine ve diğer merak ettiklerine dair önerilerimizi içeren yazımızı incelemek için aşağıda yer alan yönlendirmeyi kullanabilirsiniz;

İdari Yargı Hakimliği yazılı sınavında adayların başarılı olabilmeleri için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen yazılı sınavda en az 70 puan almaları gerekmektedir. Ancak bu koşulu yerine getirmek sözlü mülakatlara katılabilmek için yeterli değildir. Çünkü sözlü mülakatlara başarılı adayların arasında en yüksek puanlı mesleğe alınacak aday sayısının üç katı kadar aday katılma hakkı elde edebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, 100 kişilik bir İdari Yargı Hakimliği alımı için yazılı sınavda başarılı olabilmiş en yüksek puanlı 300 aday, Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan sözlü mülakatlara katılma hakkı elde edecektir. 

İdari Yargı Hakimliği Sözlü Mülakatları

İdari Yargı Hakimliği sözlü mülakatları, yukarıda detaylıca izah ettiğimiz şartları gerçekleştirmiş olan adaylar için Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Sözlü mülakatlar için adayların nasıl bir hazırlık yapabileceklerine, mülakatlarda dikkat edilmesi gereken hususlara dair detaylı bilgiler için; 

Kimler İdari Yargı Hakimi Olabilir? İdari Yargı Hakimliği Sınavı’na Kimler Katılabilir?

Bu hususu değerlendirirken İdari Yargı Hakimliği sınavının açıldığı iki ayrı grup için incelemelerde bulunacağız. Bu gruplar şu şekildedir;

-İdari Yargı Hakimliği Sınavı Avukatlıktan Geçiş Grubu
-İdari Yargı Hakimliği Sınavı Mezun Grubu

Kimler İdari Yargı Hakimliği Avukatlıktan Geçiş Sınavı’na Katılabilir?

Avukatlık mesleği gerekliliği söz konusu olduğundan bu sınav yalnızca üniversitelerin Hukuk Fakültelerinden mezun olan adayları ilgilendirmektedir. Adayların avukatlık mesleğinden hakimlik mesleğine geçiş sınavlarına katılabilmeleri için, mezun grubu adaylardan farklı olarak sınavın yapılacağı yılın ilk günü itibariyle 45 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. 

Avukatlık mesleğinden Hakimlik mesleğine geçiş yapacak olan adayların, bu alımlara başvuruda bulunabilmeleri için, başvuru esnasında bir dizi evrakı elden Adalet Bakanlığı’na teslim etmeleri ya da bulundukları yerlerdeki Cumhuriyet Savcılıkları aracılığı ile yapılacak onaylama işlemlerinden sonra, yine savcılıkta kapatılacak olan zarf ile Adalet Bakanlığı’na göndermeleri gerekmektedir. Bu işlemler ile gönderilecek olan evrak şu şekildedir;

-Aktif olarak avukatlık yapıyor oldukları tarihleri gösteren ve bağlı bulundukları Baronun yönetim kurulu tarafından verilen karar aslı,

-Baro kaydı olsa da herhangi bir Kurumda çalışıyor iseler bu çalışmalarını gösteren hizmet belgesinin aslı,

-Kurum Avukatı ya da Sözleşmeli Kurum Avukatı olarak ruhsatlı biçimde çalışan Hukuk Müşavirleri, Avukatlık ruhsatı örnekleri, Müşavir ya da avukat olarak çalıştıkları gösteren hizmet belgesinin aslı, aynı zamanda serbest avukatlık da yapıyorlarsa bu iki belgeye ilave olarak Baro Yönetim Kurulu Kararlarının aslı,

Avukatlık mesleğinden hakimlik mesleğine geçiş yapacak olan adayların göndermeleri gereken evrak bu şekildedir. Bu evrak gönderimi aynı şekilde Adli Yargı Hakimliği Avukatlıktan Geçiş sınavına başvuracak olan adaylardan da istenmektedir. Yine adaylar, avukatlık durumlarına dair bu belgeleri, başvuru esnasında Adalet Bakanlığı’na aynı usul ile ulaştırmak zorundadır. 

Hakimlik için uzaktan eğitim ile ilgileniyorsanız görseli tıklayarak Yakın Eğitim’in deneyimli kadrosundan faydalanabileceğiniz uzaktan eğitim paketlerini inceleyebilirsiniz.

hakimlik uzaktan egitim

Kimler İdari Yargı Hakimliği Mezun Grubu Sınavı’na Katılabilir?

Yargı Reformu Paketi Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan pakette yer alan hükümlere göre sınava katılabilecek adayların üniversitelerin Hukuk Fakültelerinden ya da üniversitelerin Siyasal Bilgiler, Maliye, İktisat veya İdari Bilimler alanında eğitim veren fakültelerinden mezun olmaları şartı ilave edilmiştir. Yani İİBF/SBF mezunu adayların İdari Yargı Hakimliği Sınavı’na katılımı yeniden net bir şekilde hüküm altına alınmıştır.

Ancak bahsi geçen pakette İdari Yargı Hakimliği Mesleği’ne girebilecek olan adayların sözlü mülakat neticelerinde belirlemesi yapılırken, en fazla %20’lik kısmının Hukuk Fakültesi dışında okullardan mezun adaylardan belirlenebileceği yeniden hüküm altına alınmıştır. Yani İİBF/SBF mezunları için daha önce uygulanan kota, yargı reformu ile birlikte yeniden hayata geçirilmiştir. İlgili düzenlemenin hükümlerini aşağıda yer verdiğimiz yönlendirme ile detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz;

Yargı Reformu hükümlerini detaylı inceleyebileceğiniz Kanunun TAM METNİ için Tıklayınız!

İdari Yargı Hakimliği mezun grubu sınavı için Hukuk Fakültesi dışında alanlardan mezun olan adayların yeteri kadar hukuk dersi almış olmaları durumunu tespiti için Adalet Bakanlığı’na ya elden teslim etmesi ya da bulundukları yerdeki Cumhuriyet Savcılıkları aracılığı ile göndermesi gereken bir dizi evrak bulunmaktadır. Bu evrak şu şekildedir;

-Üniversitelerinden almış oldukları onaylı transkript belgeleri
-Mezuniyet belgesi / diploma

belgelerinin onaylı örnekleri.

***Evrak onayı, evrakın Bakanlığa teslimi ya da illerde yer alan birimlerden gönderimi esnasında asılları birime sunulmak kaydıyla, o birim tarafından gerçekleştirilecektir. Adayların ilave bir onay yapmaları gerekmemektedir.

İdari Yargı Hakimliği mezun grubu sınavına katılmak isteyen adayların, sınavın gerçekleştirileceği yılın ilk günü itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmaları şarttır.

Evrak göndermesi gereken tüm adayların, bu evrakı sınava başvuru tarihleri içerisinde göndermeleri gerekmektedir. Geç başvuru imkanının söz konusu olması durumunda ise geç başvuru günü evrak gönderimi için verilen tek gündür. Bu günlerin dışında gönderilen evrak kabul görmeyip, adayların sınava katılabilmeleri mümkün olmayacaktır. 

Yeteri Kadar Hukuk Dersi Almış Olmak Koşulu Nedir, Nasıl Tespit Edilir ve Nasıl İlan Edilir?

Adalet Bakanlığı’nın İdari Yargı Hakimliği Yazılı Sınavı’na başvuru koşulu olarak getirmiş olduğu bu kriter işin aslı çok net bir kriter değildir. Yani belirli sayıda ders ya da belirli dersleri almış olmak gibi somut bir kaide olmaktan çok, bir noktada Bakanlığın takdirinde bir konudur. Ancak özellikle ana hukuk derslerini almış olan adaylar bu konuda olumlu beklenti içerisinde olabilirler.

Adalet Bakanlığı sınav başvurularının ve evrak gönderimlerinin tamamlanmasından yaklaşık bir ay kadar sonra, adayların sınava katılabileceği ya da katılamayacağı yönünde kararı sorgulayabileceği bir ekran açmaktadır. Bu ekranda sınava katılabilecek adaylar için olumlu, katılamayacak adaylar içinse olumsuz bir sonuç bilgisi yer almaktadır. 

Adli Yargı Hakimliği mezun grubu sınavına ise yalnızca Hukuk Fakültesi mezunu adaylar katılabildiğinden, bu adaylardan bu tip bir evrak gönderimi talep edilmemektedir. Onlar için diğer temel koşulları sağlıyor olmak, sınava katılabilmek için kâfi olacaktır. 

İdari Yargı Hakimliği mesleğine girmeniz durumunda sizleri nelerin beklediğini, meslekte yapılan işi, sizleri karşılayacak süreçleri ve diğer tüm detayları inceleyebileceğiniz MESLEK TANITIM yazımıza aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşabilirsiniz;

Yorumlar

  1. nezih aşık Avatar nezih aşık dedi ki:

    Çeko mezunu olan biri ösym den sınav başvurusu yaptıktan sonra, adalet bakanlığına evrak gönderimi yapacakmıdır?? yanıtlarsanız sevinirim