kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS Coğrafya Konuları 2019 (Lisans)

2019 KPSS (lisans) coğrafya konuları nelerdir, KPSS içindeki coğrafya sorularından kimler sorumludur, KPSS hangi test gruplarından oluşur gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

2019 KPSS (lisans) coğrafya konuları nelerdir, KPSS içindeki coğrafya sorularından kimler sorumludur, KPSS hangi test gruplarından oluşur,coğrafya hangi test grubu içinde çıkmaktadır, KPSS içindeki coğrafya kaç sorudan oluşmaktadır, KPSS puan türleri nelerdir, KPSS içindeki coğrafya soruları hangi puan türlerine etki etmektedir, KPSS’ye kimler başvuru yapabilir? Bu soruların cevapları ve KPSS 2019 coğrafya konuları listesi için yazımıza göz atabilirsiniz.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Türkiye genelinde yapılan neredeyse her sınav organizasyonunun sorumlusudur. Kamu Personeli Seçme Sınavı da (KPSS) yine ÖSYM tarafından düzenlenen kamuda personel olmak için girilen bir sınav modelidir. Bu sınavlara herhangi bir öğrenim kurumu (lise,üniversite vs) mezunları başvuru yapabilmektedir.

KPSS en temel haliyle 4 modelden oluşmaktadır. KPSS önlisans, KPSS lisans, KPSS ortaöğretim ve EKPSS (Engelli KPSS). Bu 4 modelin içindeki test grubu ve soru sayısı farklılık gösterebilmektedir. Özellikle KPSSlisans, kendi içinde diğerlerinde bulunan Genel Yetenek (GY) ve Genel Kültür(GK) testlerini barındırmakla beraber eğitim bilimleri, alan bilgisi (iktisat,işletme, kamu yönetimi vs gibi bölüm mezunları ile eğitim fakültesi mezunları ile ilişkilidir) gibi test gruplarını da bulundurmaktadır. KPSS lisans sınavına herhangi bir lisans bölümünden mezun olan adaylar başvuru yapabilmektedir.

Biz sizin için KPSS lisans ve diğer KPSS modelleri içinde yer alan GK GY test grubunun içindeki derslerin konularını yayımlamaya devam ediyoruz.

KPSS LİSANS COĞRAFYA KONULARI 2019

KPSS’nin GK GY kısmı toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 sorunun 60 tanesi GK 60 tanesi GY testlerine aittir. Coğrafya dersine ait bahsedeceğimiz konuların soruları da GK dediğimiz genel kültür kısmında çıkmaktadır. Bu 60 sorunun toplamda 17 – 19 tanesi coğrafya sorularından gelmektedir.

KPSS içindeki GK ve GY testleri ve içinde bulunan coğrafya konuları tüm puan türlerine etki etmektedir. Yani bu sınavlara giren her birey bu sorulardan sorumludur. Katsayılar değişse de GK ve GY içinde DGS ve YKS modellerindeki gibi sorumlu olunmayacak bir kısım bulunmamaktadır.  Tüm puan türlerini görmek için KPSS PUAN TÜRLERİ yazımıza da göz atabilirsiniz.

KPSS coğrafya konuları 2019 listesi aşağıdaki gibidir.Yazımızı yazdığımız tarihteki en güncel konuları listesi bu şekildedir, bir değişiklik olması halinde yazımız da güncellenecektir. KPSS

Memur olmak, sınavlar, sınav konuları ve bunlar gibi konularda destek almak için de TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Tecrübe sahibi üyelerimiz pek çok sorunuzu cevaplandıracaktır.

COĞRAFYA KONULARI

Türkiye’nin Coğrafi Konumu

Türkiye’nin Yer Şekilleri

Türkiye’nin İklimi

Türkiye’nin Bitki ve Toprak Varlığı

Türkiye’de Nüfus, Göç ve Yerleşme

Türkiye’de Tarım ve Hayvancılık

Türkiye’de Ormancılık

Türkiye’de Madenler ve Enerji Kaynakları

Türkiye’de Sanayi

Türkiye’de Ticaret

Türkiye’de Ulaşım

Türkiye’de Turizm

Türkiye’de Bölgesel Kalkınma Projeleri

Bölgeler ( İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu,Akdeniz, Ege, Karadeniz, Marmara)

* Coğrafya konuları listesi ve bahsettiğimiz bilgiler ÖSYM kılavuzları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı ve sınavlara hazırlık kaynaklarından toplanmıştır. Yapılacak değişikliği bahsettiğimiz resmi kurumlar duyuracaktır ve o duyuru bilgilerin en son hali olacaktır. Bu şekilde olacak değişiklikleri kaçırmamak için zaman zaman bu kurum ve kuruluşların resmi internet sitelerini ziyaret ediniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.