kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

KPSS Hangi Yıllarda Yapılır? KPSS Kaç Yılda Bir Yapılıyor? (ÖSYM)

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Lisans kaç yılda bir yapılır? KPSS Önlisans kaç yılda bir yapılır? KPSS Ortaöğretim kaç yılda bir yapılır? KPSS Öğretmenlik kaç yılda bir yapılır? KPSS hangi yıllarda düzenlenmektedir? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev yapmak isteyen adayların diğer memuriyet şartlarını taşıyor olmaları halinde katılmaları gereken merkezi sınav olan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS kaç yılda bir yapılır? KPSS Lisans sınavı kaç yılda bir yapılır? KPSS Ön Lisans kaç yılda bir yapılır? KPSS Orta Öğretim kaç yılda bir yapılır? KPSS Öğretmenlik sınavları kaç yılda bir yapılır? KPSS hangi yıllarda gerçekleştiriliyor? KPSS A Grubu kaç yılda bir yapılıyor? KPSS B Grubu sınavları kaç yılda bir ve hangi yıllarda yapılıyor? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Nedir? Kimlerin Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ye Katılması Gerekir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan ve kurumların işleyişinde önemli bir yer tutan devlet memurluğu kadrolarına girmek isteyen farklı eğitim düzeylerindeki milyonlarca adayın katılması gereken ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin çoktan seçmeli – test usulünde gerçekleştirdiği merkezi sınava Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adı verilmektedir. Bu sınav lise mezunu olmasından itibaren kamuda çalışmayı hedefleyen tüm adayları kapsayacak biçimde düzenlenmektedir. Bir aday lise mezunu ise ve bu düzey için kurumlarda ayrılmış olan kadrolarda görev yapmak istiyorsa KPSS Orta Öğretim oturumuna, üniversitelerin ön lisans düzeyinde bölümlerinden mezun ise ve bu düzeye uygun olarak kamu kurumlarında ayrılmış olan kadrolara girmek istiyorsa KPSS Ön Lisans oturumuna, eğer aday üniversitelerin Lisans düzeyinde programlarından veya daha üst öğrenim programlarından mezun ise KPSS Lisans oturumuna katılmak durumundadır. Adaylar lisans üstü eğitim hariç, daha üst bir eğitim düzeyinden mezun olduğunda diğer oturumlara katılma imkanı farklılaşmaktadır. Bu duruma dair ayrıntılı açıklamalara aşağıda yer alan çalışmamızda yer verdik, ilgili yönlendirmelerden faydalanarak çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz;

Lisans bölümlerinden mezun adaylar KPSS Ön Lisans oturumlarına katılabilirler mi?

Ön Lisans ve Lisans bölümlerinden mezun olan adaylar KPSS Orta Öğretim (Lise) oturumuna katılabilirler mi?

Yukarıda yer alan üç temel Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumuna ilave olarak lisans düzeyinde programlardan mezun olan ve mezun oldukları programlar KPSS A Grubu kadrolarına alım yapılan bölümler arasında yer alan adaylar, bu kadrolara girebilmek için KPSS A Grubu oturumlarına katılmak durumundadır. Üniversitelerin öğretmen olarak atanma hakkı bulunan bölümlerinden mezun durumda olan adayların ise KPSS Öğretmenlik oturumları olan KPSS Eğitim Bilimlerine ve KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine katılması gerekmektedir. KPSS Eğitim Bilimleri oturumu tüm öğretmen adayları için zorunlu iken, KPSS ÖABT oturumuna sadece bazı öğretmenlik kadrolarına girerken katılmak zorunlu tutulmuştur.

Kamu kurumlarında yer alan din hizmetleri kadrolarına girmek isteyen adaylar içinse Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin Din Hizmetleri Alan Bilgisi oturumları düzenlenmektedir. Bu oturumlar da tıpkı KPSS B grubu oturumlarının mezuniyet düzeyine göre sınıflandırılması gibi sınıflandırılmıştır ve KPSS DHBT – 1 tüm DHBT adayları için ortak olarak düzenlenirken, KPSS DHBT – 2 oturumları adayların öğrenim düzeylerine göre farklılaşmaktadır.

Kamu kurumlarında yer alan ve belirli oranlarda engeli bulunan adayların atanması için ayrılmış olan kadrolara girmek isteyen engelli adayların katılması gereken merkezi sınav oturumu olarak ÖSYM Engelli KPSS EKPSS oturumlarını düzenlenemektedir.

Oturumlarına Göre KPSS Puan Türleri Nelerdir?

Kamu Personeli Seçme Sınavlarına katılacak olan adaylar, katılmış oldukları oturumlarda yer alan testlerin farklı oranlarda dikkate alındığı çeşitli puan türleri elde ederler. Bu puan türleri geçerlilik süreleri boyunca adayların sınavı gerçekleştiren ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmelere ya da kurumların açmış oldukları açıktan ilanlara başvuru imkanı tanımaktadır. Adayların hesaplanan bu puan türleri bazı alanlar için tek ve belirli iken KPSS A Grubu oturumları için çok çeşitli olabilmektedir.

ÖSYM’nin KPSS oturumlarına katılan farklı adaylar için hesapladığı farklı puan türlerini ve bu puan türlerinin nasıl hesaplandıklarını detaylı bir biçimde incelemek için aşağıda yer alan yönlendirmeden faydalanabilir ve ilgili çalışmamıza ulaşabilirsiniz;

osym kpss logo

Kamu Personeli Seçme Sınavlarında Çift Yıl Ne Anlama Geliyor?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi  ÖSYM tarafından kamu kurumlarına personel temini için gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın düzenlenme rutininde adayların sıkça duyduğu bir kavram olan çift yıl kavramı, yıl sayılarının birinci basamağındaki rakamın çift olması anlamına gelmektedir. Örneğin ÖSYM 2020 yılını çift yıl kabul ederken, 2021 yılını tek yıl olarak baz almaktadır. Bu ayrımın ortaya çıkardığı sonuç ÖSYM tarafından çift yıllarda KPSS’nin her oturumunu düzenlemesi, tek yıllarda ise bazı oturumları es geçmesidir. Çift yıllar her oturumun düzenlendiği yıl olarak A Grubu, Öğretmenlik, B Grubu, DHBT vb. tüm alanları kapsamaktadır.

ÖSYM’nin KPSS oturumlarının düzenlenme rutininde uyguladığı çift yıl tek yıl sistemine ve çift yıllarda düzenlenip tek yıllarda düzenlenmeyen KPSS oturumlarına dair temel ayrıma aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda erişebilirsiniz;

KPSS Hangi Yıllarda Düzenlenmektedir? KPSS Kaç Yılda Bir Yapılıyor? 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM kamu personeli seçme sınavı oturumlarını yukarıda da belirttiğimiz üzere yılların çift veya tek olmasına göre farklılaşan bir rutin içerisinde gerçekleştirmektedir. ÖSYM bazı KPSS oturumlarını yılın tek ya da çift olmasına bakmaksızın her sene gerçekleştirirken, bazı KPSS oturumlarını tek yıl olarak ifade edilen senelerde gerçekleştirmektedir. Buna göre ÖSYM’nin her yıl düzenlediği KPSS oturumlarıyla, iki senede bir defa ve çift senelerde gerçekleştirdiği KPSS oturumlarını aşağıda yer alan tablolarımızda inceleyebilirsiniz;

ÖSYM Tarafından Her Yıl Gerçekleştirilen KPSS Oturumları
KPSS Oturumu Hangi Yıllar
KPSS Lisans oturumu A Grubu ve Öğretmenlik adayları için her yıl.
KPSS A Grubu oturumları Her yıl
KPSS Eğitim Bilimleri Öğretmenlik oturumu Her yıl
KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi oturumu Her yıl
ÖSYM Tarafından İki Yılda Bir Defa Çift Yıllarda Gerçekleştirilen KPSS Oturumları
KPSS Oturumu Hangi Yıllar
KPSS Lisans oturumu B Grubu kadrolara girmek isteyen adaylar için çift yıllarda.
KPSS Ön Lisans oturumu B Grubu kadrolara girmek isteyen ön lisans mezunu adaylar için çift yıllarda.
KPSS Orta Öğretim oturumu B Grubu kadrolara girmek isteyen lise mezunu adaylar için çift yıllarda
KPSS DHBT oturumu Din Hizmetleri kadrolarına girmek isteyen lise, ön lisans veya lisans mezunu adaylar için çift yıllarda
EKPSS Engelli adaylara ayrılan kadrolara girmek isteyen adaylar için çift yıllarda

Gördüğünüz üzere Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarının farklı oturumlarını farklı aralıklarla gerçekleştirmektedir. Genel itibariyle ayrımın A Grubu ve Öğretmenlik adayları için her yıl yapılacak şekilde iken, özellikle B grubu kadrolara girmek isteyen adaylar için iki senede bir biçiminde olduğunu görmek mümkündür. ÖSYM’nin A Grubu – B Grubu ayrımının temelini ise kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan kadroların niteliği belirlemektedir. A Grubu kadrolar kariyer mesleklere verilen genel ad iken B Grubu kadrolar kurumlardaki diğer iş ve işlemleri yapan memurları ifade etmektedir. A Grubu B Grubu ayrımına dair de detaylı açıklamalara ulaşmak isterseniz aşağıda yer alan yönlendirmeden faydalanabilirsiniz;

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Instagram ve Twitter hesaplarımız ile Telegram kanalımıza simgelere dokunarak ulaşabilir, takip edebilirsiniz!

pareto instagram

pareto twitter

tercihini yap instagram 1

tercihini yap twitter

tercihini yap telegram

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS‘nin kaç yılda bir ve hangi senelerde yapıldığına dair aklınıza takılan sorular olması durumunda, bu sorularınızı FORUM sayfamızdan bizlere ve diğer üyelerimize iletebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.