kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Kimya Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Adayların kimya mühendisi olabilmesi için ne yapmaları gerekmektedir, kimya mühendisi ne iş yapmaktadır, özel sektörde kimya mühendisi maaşları 2023 ne kadar, kimya mühendisi maaşı 2023 yılı için kamuda ne kadar oldu, kimya mühendisi mesai saatleri ne kadardır, kimya mühendisi çalışma şartları nasıldır gibi soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

A+
A-

Tercihiniyap olarak meslekler hakkında bazı bilgiler verdiğimiz yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Branş branş mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemize yazmaya başladık. Bu yazımızda sizlere kimya mühendisi hakkındaki bilgileri vermeye çalışacağız.

Kimya Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

NASIL KİMYA MÜHENDİSİ OLUNMAKTADIR? KİMYA MÜHENDİSİ KİMDİR? KİMYA MÜHENDİSİ NE İŞ YAPMAKTADIR?

Bir kimsenin kimya mühendisi olabilmesi için kimya mühendisliği veya benzeri bir bölümden mezun olması gerekmektedir. Elbette sadece mezun olmak bir mesleği yapmaya yeterli gelmemektedir. Memur olarak kimya mühendisi olmak isteyen bireyler mezuniyetleri sonrası kamu personeli seçme sınavına girerek atanmalarına sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak isteyenler de bir firmanın veya özellikle çalışma istedikleri firmanın aradığı şartları yerine getirmelidirler.

Kimya mühendisi kimdir daha iyi anlamak için kimya mühendislerinin ne iş yaptığına bakmak yerinde olacaktır. Kimya mühendisi ne iş yapar dendiğinde cevap olarak sıralayacak olursak;

  • Organik ve inorganik maddeler üzerinde çalışmalar yaparlar,
  • Kimyasal maddelerin en az maliyetli şekilde üretilmesini sağlayacak işletmelere dair proje hazırlarlar ve bu işletmelerde kullanılacak araç ve gereçleri belirlerler, işletmenin verimli çalışması için gerekli denetimleri yaparlar,
  • Kimyasal üretimlerde kullanılacak maddelere dair reçeteler sunarlar ve ne şekilde uygulanacağına dair talimatlar oluştururlar.

<div></div>

KAMU PERSONELİ OLAN KİMYA MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan           20650-20750 Türk Lirası

Tablomuzda hizmet yıllarına göre mühendislerin aldıkları maaşlar verilmiştir fakat bu rakamlar ortalama ve minimum rakamlardır. Burada belirttiğimiz rakamlara ek olarak ek mesailer, aile yardımları, kurumdan kuruma değişen ek ödenekler gibi ek ücretler de maaşlara eklenebilmektedir. Kamuda yeni başlayan bir kimya mühendisi maaşı 20700 TL civarlarındadır.

KİMYA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA İMKANLARI NASILDIR? KİMYA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Tüm mühendislikler için olduğu gibi kimya mühendisleri için de çalışma saatleri ve şartlarını ikiye ayırmak yerinde olacaktır, bu ayrımı da özel sektör ve kamu olarak yapmak yerinde olacaktır.

Memurların haftalık mesai saatleri 40 saattir ve kimya mühendisleri de istisnai durumlar, proje yetiştirmelerde yapılan ek mesailer gibi şeyler olmadığı sürece aşağı yukarı bu kadar çalışma saatine sahiptirler. Çalışma şartları da bununla paralel olarak hem çalışma saatlerinin hem de çalışan işin rahatlığı nedeniyle oldukça iyidir diyebiliriz. Mühendislerin hepsi çalıştıkları alana bağlı olarak kimi zaman laboratuvar ortamında, kimi zaman sahada kimi zaman da ofiste çalışmaktadırlar.

Özel sktördeki mühendislerin durumunu değerlendirdiğimizde yeni başlayan ve az yıl çalışmış olan mühendisler için durum bu kadar iyi değildir. Hem mesai saatleri oldukça uzundur hem de evet bir ofiste veya yine alana bağlı olarak sahada görece rahat bir iş yapsalar da aldıkları maaş nedeniyle başlangıçta çalışma imkanlarının çok da iyi olduğu söylenemez. Buna ek olarak stres ve baskının bulunduğunu da inkar etmemek gerekir.

Kimya Biyoloji Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 KİMYA MÜHENDİSİ MAAŞI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni başlamış veya az deneyim sahibi mühendislerin maaşları oldukça azdır, asgari ücret civarındadır. Ortalama bir firmada işe başlayacak olan kimya mühendisi maaşı 2023 için 9700TL civarlarındadır. Tabi ki yine altını çizelim bu ortalama bir rakamdır çünkü bazı şirketler personellerine asgari ücret vermekte iken bazı şirketler ise personellerinin yeterliliğine bağlı olarak 10000-10500 TL civarlarında maaş verebilmektedirler.

<div></div>

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Kimya Yüksek mühendisi nasıl olunur?

Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekir. 4 yıllık eğitimin sonunda da yüksek lisans yaparak yüksek kimya mühendisi olabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Cansu Avatar Cansu dedi ki:

    Ben kimya mühendisi olmayı düşünüyorum kimya mühendisi nasıl bir meslek