KPSS Lisans Türkçe Nasıl Çalışılır?

KPSS Lisans türkçe nasıl çalışılır, 2018 kamu personeli seçme sınavı türkçe kısmına nasıl hazırlanmalıyım sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

KPSS Lisans türkçe nasıl çalışılır, 2018 kamu personeli seçme sınavı türkçe kısmına nasıl hazırlanmalıyım, KPSS içindeki türkçe bölümü kaç sorudan oluşur, KPSS türkçe kısmına hazırlanmak için nasıl bir yol izlemeliyim, KPSS lisans nedir, KPSS’de türkçe ne kadar etkilidir, KPSS türkçe netlerini artırmak için ne yapmalıyım gibi sorulara sizin için fikir oluşturması amacıyla cevaplar derlemeye çalıştık. KPSS türkçe için yazımızı okumanız faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.

Her yıl yüz binlerce hatta milyonlarca insan memur olma hayaliyle Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giriyor. Adından da anlaşılacağı üzere KPSS bir kamu personeli yani memur seçme sınavı. Bu sınav her sene öğretmen ve A kadro memuriyet adayları için düzenlenirken 2 yılda bir ise ortaöğretim, önlisans ve öğretmenlik ile A kadro memuriyetler dışındaki kurumlara başvurmak isteyen lisans mezunları için düzenleniyor. KPSS lisans bu sınavlardan birini oluşturuyor ve yine isminden de anlaşılacağı için fakültelerin en az dört yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olanları kapsayacak şekilde hazırlanıyor.

KPSS LİSANS TÜRKÇE KAÇ SORUDAN OLUŞUR VE NE KADAR ETKİLİDİR?

Kamu personeli seçme sınavı alan bilgisini bir tarafa koyarsak genel kültür ve genel yetenek isimli iki kısımdan oluşmaktadır. Genel kültür kısmı toplamda 60 sorudan oluşmakta ve tarih, coğrafya, vatandaşlık,anayasa gibi dersler ile konuları içermekte iken genel yetenek kısmı yine 60 sorudan oluşmakta türkçe ve matematik gibi dersleri içermektedir. Bu 60 sorunun 30 tanesi türkçeyi kapsamaktadır. Bu da sınavda oldukça önemli olduğunu göstermektedir.

KPSS LİSANS TÜRKÇE NASIL ÇALIŞILIR?

Bu soruyu cevaplamadan önce bir konuya dikkat çekmekte fayda var. Burada yazdıklarımız sadece genel birer metot olarak görülmelidir. Biranda bu yazıyı okuyarak netleri artırmak tabi ki mümkün değildir. Burada türkçe bölümünde iyi net yapmış insanların fikirlerini alarak neler yapabileceğinize yol gösterici olması amacıyla bu yazıyı düzenliyoruz. KPSS lisans türkçe nasıl çalışılır sorusunun cevabına aşağıda ulaşabilirsiniz.

KPSS türkçe kısmıyla ilgili ilk dikkat edilmesi gereken konu zaten yaparım deyip es geçilmemesi gerektiğidir. Türkçe genelde birçok adayın görece daha az zorlanarak yaptığı bir alandır. Bu yüzden adaylar bu ders üzerine yeteri kadar eğilmemektedir fakat virgülden sonraki puanların bile değerli olduğu düşünülürse ne kadar çok net yapmak gerektiğinin üzerinde durmakta fayda var.

Türkçe bölümünün geneli anlama dayalı olmaktadır. Cümlede,sözcükte ve paragrafta anlam bu işin temelini oluşturmaktadır fakat sınavda dilbilgisinin çıkacağı da unutulmamalıdır. Burası belki de birçok kişiye fark atılacak yerdir bu yüzden dilbilgisi konusunda sağlam temel atmanızı öneririz.Bunun için dershanelerden faydalanabilir veya konu anlatımlı kitapları kullanabilirsiniz. Dediğimiz gibi bir işin en temelini bilgi oluşturmaktadır. Bu tarz sınavlar bilgiyi ne oranda ve ne hızda kullanabildiğinize bakmaktadır bu yüzden de öncelikle bilgi kısmını iyi halletmeniz gerekmektedir unutmayın!

Eğer dilbilgisi kısmını sağlam temeller üzerine oturtmayı başardıysanız yine bahsettiğimiz görece kolay olma durumunda sizi okuduğunuzu anlama soruları bekliyor olacaktır. Bu soruların çözümünde en temel konu kendi isminden de anlaşılacağı gibi okuduğunu anlamaktır. Başka bir püf nokta dahızlı okumaktır. Çünkü sınav aynı zamanda süreyle de yarışmayı gerektirmektedir. İşte bu noktada yapılacak en temel şey bolca okuma yapmaktır.Kitap, gazete, dergi ve benzeri bolca materyal okumanız size hem zaman kazanmada hem de doğru anlamada oldukça faydalı olacaktır. Bol bol okuma yapmayı atlamayın. Bu belki de türkçe dersi için en önemli detay diyebiliriz.

Yine başka bir alan olan mantık soruları da yine eleyici alanlardan biri bu yüzden bu konu aslında yukarıda değindiğimiz iki şeyin bir bileşeni. Hem mantık sorularının çözülme mekaniğini anlamak için bilgiye sahip olmalı hem de hızlı okuyarak ve hızlı düşünerek bu soruları çözmelisiniz.

Takıldığınız yerlerde destek almaya çalışın. Bazen insan bir konuda takıldığında bunu kendi bakış açısıyla halledemez. Bu konuda ikinci bir gözün size destek olmasını sağlayın.

Bu yukarıda bahsedilen basamaklar birer birer halledildikten sonra yapılması gereken birkaç nokta kalıyor diyebiliriz. Bunlardan bir tanesi bol bol ve farklı kaynaklardan sorular çözmek. Her çözdüğünüz soru size hem tecrübe olarak geri döner hem de eksiklerinizi saptamanızda yardımcı olur. Bunun akabinde haftalık ya da on beş günlük periyotlarla düzenli tekrar yapmanız sizin için oldukça önemlidir. Her alışkanlıkta olduğu gibi bir şeyin üzerinden tekrar tekrar geçmek o konudaki bilginizi sağlamlaştıracaktır.

Bu süreci yukarıdaki sırayla izledikten sonra sınav yaklaştıkça yapmanız gereken son şey ise bol bol deneme çözmek olmalıdır. Hatta bunu yaratabiliyorsanız kendinize bir sınav ortamı yaratarak yapmanızı tercih ederiz çünkü denemeler artık tüm sürecin bittiği ve sınavdan önceki son alıştırmalardır. Bu deneme çözme işini de yine mümkünse oldukça farklı yayınevi veya dershane kaynakları ile yapmanız ufkunuzu genişletecektir.

Umuyoruz ki yazdıklarımız faydalı olur ve başarınıza katkıda bulunabiliriz. Bunlar dışında merak ettikleriniz veya danışmak istedikleriniz için TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.