KPSS

KPSS P5 Puan Türü Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Dersler Var?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ye katılan adayların hesaplanan çok sayıda KPSS puan türünden bir tanesi olan KPSS P5 puan türü nedir? KPSS P5 puan türü ne işe yaramaktadır? KPSS P5 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS P5 puan türünün hesaplanmasında hangi dersler ne kadar etkili olmaktadır? KPSS P5 puan türü nerelerde kullanılır? KPSS P5 puan türüne dair merak ettiklerinizi çalışmamızda ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

KPSS P5 Puan Türü Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı kamu kurumlarında bulunen her tip memurluk için farklı oturumlar halinde, milyonlarca adayı kapsayan merkezi bir sınavdır. Kısaca KPSS adını alan Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan adayların, katıldıkları oturumlarda çözdükleri testlerden yapmış oldukları doğru ve yanlış yanıtlara göre bazı puan türleri hesaplanmaktadır. Hesaplanan bu puan türleri bazı alanlar için adayların doğrudan atanmasına yararken, bazı alanlar için adayların kamu kurumlarının kendi düzenledikleri yazılı veya sözlü sınavlara girme hakkını adaylara kazandırmaktadır.

Bu puan türleri içerisinde yer alan KPSS P5 Puan Türü de adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın A grubu alan bilgisi olarak nitelendirilen oturumlarda yer alan testlerin bazılarının ağırlıklandırılması ile elde edilmektedir. Temel hesaplanma ağırlığında KPSS A Grubu Hukuk testini barındıran KPSS P5 Puan Türü ile adaylar kamu kurumlarının genel itibariyle kariyer imkanı sunan mesleklerine girme imkanını bulmaktadırlar.

KPSS P5 Puan Türü Ne İşe Yaramaktadır? KPSS P5 Puan Türü Hangi Kurumlara Başvuru Yaparken Kullanılır?

KPSS P5 Puan Türü adayların KPSS oturumlarından KPSS Lİsans ve KPSS A Grubu oturumlarında çözdükleri testlerin bazılarının belirli oranlarda hesaplamaya dahil edilmesiyle elde edilen bir A Grubu puan türüdür. Hukuk bazlı puanlar arasında yer alan KPSS P5 puan türü kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan ve adına ilerleme imkanı sunması açısından kariyer meslekler adı verilen mesleklere girişte adaylar tarafından kullanılabilmektedir.

Hukuk fakültesi mezunu adayları daha fazla ilgilendiren bu puan türü açısından Hukuk Fakültesi mezunu adayların KPSS oturumlarının hangilerine katılmaları gerektiğine dair daha detaylı bilgilere aşağıda yer verdiğimiz bağlantıdaki çalışmamızda erişebilirsiniz;

KPSS P5 Puan Türü Hangi Derslerden Oluşmaktadır? KPSS P5 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın A grubu oturumlarına ve evvelinde KPSS Lisans oturumuna katılan adayların hesaplanabilecek puan türleri arasında kendisine yer bulan KPSS P5 puan türü hesaplanırken adayların katılacakları KPSS Lisans oturumunda yer alan KPSS Genel Yetenek ve KPSS Genel Kültür testleri %15’er etkili olmaktadır. Bunun yanında puan hesaplamasında yarı yarıya etki sahibi olan ve puanın temelini oluşturan Hukuk testinin yanında KPSS İktisat testi de %20 etkiye sahiptir.

KPSS P5 Puan Türünden yüksek bir derece elde etmek isteyen adayların en fazla ağırlık vermesi gereken alan %50 ağırlığı ile KPSS Hukuk alanıdır. Adayların bunun yanında İktisat alanından da yapacakları yüksek netler derecelerini artırmalarına ve Hukuk alanında fire verebilmelerine imkan sağlayacaktır.

KPSS P5 Puan Türü Kaç Sene Geçerli Olmaktadır?

KPSS P5 Puan Türü KPSS Lisans ve KPSS A Grubu oturumlarına katılarak elde edilen puan türleri arasındadır. Bu yönüyle genel geçerlilik süresine tabi olan KPSS P5 Puan Türü ile diğer puan türlerinin geçerliliğine dair detaylara aşağıda yer alan yönlendirmedeki çalışmamızda erişebilirisniz;

KPSS P5 Puan Türü için hazırlık yapacak olan diğer adaylarla istişare etmek ve sınava dair sorularınızı yöneltmek için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu