KPSS

KPSS Neden İki Yılda Bir Yapılıyor?

Memur olmak isteyen her adaydan duyduğumuz bir soru halini aldı. KPSS neden iki yılda bir yapılıyor? İster ortaöğretim KPSS ister ön lisans KPSS isterseniz lisans KPSS adayları ile muhatap olsun herkesten aynı soru yükseliyor. Özellikle lisans KPSS için farklı bir durum var sınav her sene yapılıyor ama yalnızca çift yıllarda yapılan KPSS P3 puanı memur alımı için kullanılabiliyor.

Yukarıdaki tablo incelendiğinde öğrencinin sınava iki sene hazırlandığını düşünelim. İki senenin sonunda hastalık veya bir başka sebeple öğrencinin sınava giremediği veya sınavın kötü geçtiği senaryoda en yakın sınav için iki sene daha beklemek… Sınavın her yıl yapılması durumunda ise bir yıl hazırlanan aday sınavı kötü geçtiğinde bile bir yıllık kaybı olacaktır.

Ön lisans ve Ortaöğretim KPSS Her Yıl Yapılmalı

İki yılda bir yapılan ön lisans ve ortaöğretim her yıl yapılmalı ayrıca zaten her yıl yapılan lisans için de çift yıl puanı dikkate alınır şartı kaldırılmalı. Aksi takdirde ÖSYM yetkililerinin farklı platformlarda sınavın her yıl yapılması için çaba sarf eden binlerce adayın talebini görmezden geldiği düşüncesi oluşacaktır. Aynı zamanda milyonlarca adayın ve ailelerinin düzenlenen sınavlardan manevi olarak etkilendiği de unutulmamalıdır.

Her Yıl KPSS Devlete Maddi Külfet Yaratır mı?

Sorunu cevabı bizce hayır. İki yılda bir yerine her yıl yapılması eğer maddi bir külfet oluşturur endişesi yaşayanlardansanız endişeniz yersiz olduğunu söylememiz gerekecek.

KPSS için ÖSYM tarafından yapılan masraf adaylardan sınav ücretleri üzerinden fazlasıyla tahsil ediliyor. Sınavın her yıl yapılması durumunda sınava giren sayılarında azalma olacaktır. Diğer bir husus ise KPSS her yıl yapılıp son iki sınav puanı memur alımı yapmak olacaktır.

Konuyla ilgili olarak daha fazla bilgi almak için kpss forum sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

5644 1 cbff8e61240258cc2a58b415214cf4d4

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. peki neden önlisans kpss sonbaharda yapılıyor lisans kpss yazın yapılıyor bunu mantığı nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu