Maaşlar

Devlette Memur Maaşları 2020 Ne Kadar?

2020 yılına girilmesiyle birlikte milyonlarca devlet memuru maaşlarının ne kadar yükseleceğini araştırmaya başladı. Milyonlarca memur 2020 yılında alacakları aylıklarla ilgili araştırmalar yaparken kritik rakamlar da netleşmeye başladı. 2020 yılında Ocak ve Temmuz aylarında kamu personelleri %4 + %4 maaş artışından faydalanacak. Ayrıca 2019 yılının ikinci yarısında enflasyon artışı %5’den fazla olursa oluşan enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Bu kapsamda devlette memur unvanıyla çalışan kamu personellerinin maaşlarını önemli ölçüde artıyor. Peki devlette kadro unvanı memur olanların yeni yılda alacakları aylık ne kadar oldu? Memur nedir? Kimdir? Ne demek? Memur ne iş yapar? Çalışma şartları ve çalışma saatleri 2020 nasıl? Devlette memur maaşı 2020 ne kadar?

Memur Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Türkiye’de devlet kadrolarında binlerce memur istihdam edilmektedir. Bu personellerin bazılarının unvanı ve kadrosu farklı olabilmektedir. Ancak devlette kadro unvanı memur olan yine binlerce personel bulunur. Bu personeller kamu görevlisi sıfatıyla görev yaparlar. Devleti temsil ederler bu nedenle devlet güvencesi altında çalışırlar. Memur kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Devlette belirli bir aylık karşısında çalışan kimseleri tanımlamaktadır. Bir anlamda devlet görevlisi ve yükümlü olarak ifade edilebilir.

<div></div>

Memur Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

Devlette kadro unvanı memur olan görevliler Cumhurbaşkanlığı, TBMM, üst kurullar, kurumlar, bakanlıklar, genel müdürlükler, alt kuruluşlarda istihdam edilebilir. Bu personeller devlet için önemli olan, devlet tarafından yürütülen görevlerin icra edilmesinden sorumludur. Belirli bir düzen ve alt-üst ilişkisi içinde görev yaparlar. Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil ederler. Kendi birimlerinde, kurumlarında ve diğer kurumlarla koordineli çalışırlar. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çizilen çerçeveye uygun olarak çalışırlar. Personellerin kendilerine ait ofisleri, araç gereçleri bulunur. 2020 yılında çalışma saatleri de kurumdan kuruma göre değişse de genelde sabah 08.00 ile akşam 17.00 arasındadır. Memurlar günde 9 saat mesai yaparlar. Bu sürenin içerisinde çalışma molaları ve 1 saatlik öğle yemeği arası bulunur.

<div></div>

Unvanı Memur Olan Kamu Personeli Maaşları 2020

Devlette kadro unvanı memur olan kamu personellerinin maaşları Ocak ayında %4 ve Temmuz’da %4 toplu sözleşme kapsamında artacak. Ayrıca enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Bunların yanı sıra Asgari Geçim İndirimi (AGİ), aile yardımı, çocuk yardımı, sendika aidatı, sözleşme ikramiyesi, çalıştığı kuruma göre değişen ücretler, yabancı dil tazminatı, BES ve sigorta kesintileri gibi değişkenler personellere verilen aylıkları etkilemektedir. Bu kapsamda devlette unvanı memur olan personellere 2020 yılında verilecek aylıkları sizler için inceledik.

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlamış memur 3 bin 700 TL civarında maaş almaktadır.

7/3 derecesinde 5 yıl deneyimli memur maaşı 2020 3 bin 800 TL civarındadır.

5/2 derecesinde 10 yıl deneyimli memur aylığı 2020 3 bin 900 TL civarındadır.

3/1 derecesinde 15 yıl deneyimli kamu görevlisine 4 bin TL civarında maaş verilir.

2/3 derecesinde 20 yıl deneymli personele 4 bin 200 TL civarında aylık ödenir.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli kamu görevlisine 4 bin 300 TL civarında maaş ödenir.

Lise mezunu 25 yıl ve üstü deneyime sahip memur ise 150-200 TL BES kesintisiyle birlikte 4 bin 100 TL seviyesindedir.

NOT: AGİ, aile ve çocuk yardımı, sigorta ve BES kesintisi, sendika aidatı, sözleşme tazminatı, ek mesai ücreti, kuruma göre değişen ücretlere bağlı olarak personellerin maaşları artabilir veya azalabilir.

<div></div>

Yeni Başlayan Memur Unvanlı Personel Maaşı 2020

Devlette kadrosu memur olan kamu personelleri mesleğe yeni başladığında oldukça düşük bir ücret almaktadır. Mesleğe yeni başlayan memur maaşı 2020 3 bin 700 TL civarındadır. Ancak yukarıda bahsedilen unsurlara bağlı olarak bu ücret değişebilmektedir.
 
SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu