kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS P13 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Hangi Dersler Var?

A+
A-

Kamu Personeli Seçme Sınavı Alan Bilgisi A grubu oturumu ile KPSS Lisans oturumuna katılan adaylar için hesaplanan KPSS P13 puan türü nedir? KPSS P13 puan türü nasıl hesaplanmaktadır? KPSS P13 puanı hangi dersleri içerir? KPSS P13 puan türü ne işe yarar? Hangi kurumlara girmeye yarar? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

KPSS P13 Puan Türü Nedir? Ne İşe Yarar?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın lisans mezunu adaylar için gerçekleştirilen KPSS Lisans oturumu ile KPSS A Grubu alan bilgisi oturumuna katılan adayların, Alan Bilgisi puan türleri hesaplanmaktadır. KPSS P13 ise bu puan türlerinden bir tanesidir ve kamu kurum ve kuruluşlarının A Grubu kadrolar olarak nitelendirilen Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı gibi kadrolarına girmeye yaramaktadır. Adaylar elde etmiş oldukları KPSS P13 puan türlerini puanın geçerlilik süresi boyunca A grubu kadroların yazılı veya sözlü sınavlarına girebilmek için başvurularında kullanabileceklerdir.

KPSS P13 puan türünün ve diğer KPSS A Grubu puan türlerinin ve dahi diğer KPSS oturumlarının puan türlerinin geçerlilik sürelerine dair detaylı bilgilere aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

KPSS P13 Puan Türü Nasıl Hesaplanır? KPSS P13 Puan Türünde Hangi Dersler Var?

Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu oturumlarında elde edilen puan türlerinden olan KPSS P13 puan türünün hesaplanmasında adayların Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerini içeren KPSS Lisans oturumunda elde etmiş oldukları netlerin ve bununla birlikte KPSS A Grubu oturumlarında yer alan İktisat ve İstatistik testlerinin etkisi bulunmaktadır. KPSS P13 puan türü bu yönüyle genel olarak İstatistik bölümü mezunlarını alakadar etmektedir. Bununla birlikte aktüerya, matematik, ekonometri gibi alanlardan mezun durumda bulunan adayların da sınav başvurularında kullanabildiği bir puan türüdür.

KPSS P13 puan türünün hesaplanmasında KPSS Lisans oturumunda yer alan Genel Kültür testinin ağırlığı %10, Genel Yetenek testinin ağırlığı %20, İktisat testinin ağırlığı %30, İstatistik testinin ağırlığı ise %40’tır.

Görüldüğü üzere KPSS P13 puan türünün hesaplanmasında yine istatistik testinin ağırlığı yüksek düzeydedir. Ancak KPSS P12 puan türünden farklı olarak KPSS P13 puan türü İktisat testini de ihtiva etmektedir. Bu yönüyle İstatistik alanı kadar İİBF – SBF Ekonometri bölümü mezunlarının da kullanabileceği bir puan türü olarak dikkat çekmektedir.

KPSS P13 Puan Türü Hangi Kurumlarda Kullanılabilir?

KPSS P13 puan türü kamu kurum ve kuruluşlarının A grubu kadrolara başvuruda kullanabileceği KPSS P13 puan türü başta Sosyal Güvenlik Kurumu, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların Denetmen Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı gibi kadrolarına başvuruda bölüm bazlı olarak talep edilebilmektedir. Yine başka bazı kurumların merkez kadroları için de KPSS P13 puan türü bölüm bazlı olarak talep edilebilmektedir.

KPSS P13 puan türünün içerdiği derslere dair hazırlık yapmak ve hazırlık yürüten diğer adaylar ile iletişimde olmak için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.