kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS P3 60 65 70 75 80 85 90 Puanla Nerelere Girilir? Ne İşe Yarar?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS lisans oturumunda hesaplanan KPSS P3 puan türünden 60 puanla nerelere girilir? KPSS P3 70 puan ne işe yarar? Puanlara göre nerelere başvuru yapılabileceğine dair değerlendirmelerimizi çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından lisans düzeyindeki mezun ya da mezun olabilecek adaylar için gerçekleştirilen KPSS Lisans sınavı nedir? KPSS Lisans sınavında hesaplanan KPSS P3 puan türü ne işe yarar? KPSS P3 puan türünden adayların almış oldukları hangi puanla nerelere başvuru yapılabilir? KPSS P3 60 puan ne işe yarar? KPSS P3 70 puan ne işe yarar? KPSS P3 75 puan ne işe yarar?  KPSS P3 80 puan ne işe yarar? KPSS P3 85 puan ne işe yarar? KPSS P3 puan türü ne işe yarar? Adaylar hangi düzeyde KPSS P3 puanları ile nerelere başvuru yapabilirler? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Lisans Oturumu Nedir? Ne İşe Yaramaktadır? KPSS Lisans Oturumuna Kimler Girmektedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve farklı öğrenim düzeyinde adayların katılımı ile farklı puan türlerinin hesaplandığı merkezi sınav sistemidir. Lisans düzeyinde mezun durumda olan ya da mezun olabilecek durumda bulunan adaylar için gerçekleştirilen KPSS Lisans oturumu tek yıllarda adayların A Grubu ve Öğretmenlik kadrolarına girişi için hesaplanacak puan türlerinde etkili olurken çift yıllarda hem A grubu ve Öğretmenlik adaylarını hem de B grubu adaylarını kapsamaktadır. Çift yıllarda düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Lisans oturumları bu nedenle daha yüksek katılıma sahne olmaktadır ve daha fazla adayı kapsamaktadır. Özellikle çift yıllarda katılan adayların elde etmiş oldukları KPSS P3 puan türleri ise B grubu merkezi atamalara başvuruda bulunmak ve açıktan memur alımlarına katılabilme imkanı sunması açısından önem arz etmektedir.

KPSS P3 Puan Türü Nedir? KPSS P3 Puan Türü Ne İşe Yarar? KPSS P3 Puan Türü Kaç Yıl Geçerli Olmaktadır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Lisans oturumuna katılan adayların çift yıllarda katılım göstermesi durumunda B grubu kadrolarına başvuru yapmasına yarayan, diğer yıllarda da A grubu kadroların talep etmesi durumunda başvuru imkanı sağlayan puan türü olan KPSS P3 puan türü, adayların KPSS lisans oturumunda çözdükleri iki test olan Genel Yetenek ve Genel Kültür testinin eşit oranda etkilediği puan türüdür. Bu bakımdan yüzde elli genel yetenek testinin, yüzde elli ise genel kültür testinin etkilediği KPSS P3 puan türünden iyi bir puan alabilmek için adayların her iki testten de dengeli netler yapması önem arz etmektedir.

KPSS P3 Puan Türü İle Nerelere Başvuru Yapılabilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS lisans oturumuna katılan adaylardan hem tek hem de çift yıllarda katılım göstermiş olanlar KPSS A Grubu ve KPSS Öğretmenlik için de gerekli oturumlara girerek bu alanlardaki puan türlerinin hesaplanmasını sağlayabilirler. Bunun dışında kalan adayların ise çift yıllarda katıldıkları KPSS Lisans oturumu ile hesaplanacak olan KPSS P3 puan türleri adayların B grubu açıktan ve merkezi alımlarına başvuruda bulunulmasını sağlamaktadır. KPSS P3 puan türünde farklı düzeylerde alınan puanlarla adaylar farklı kurumlara ve ilanlara başvuru imkanına sahip olmaktadırlar.

office 1

KPSS P3 Puanı 60 Olan Adaylar Nerelere Başvurabilirler?

KPSS P3 puan türünden 60 puan alan adaylar KPSS Lisans oturumlarını gerçekleştiren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi atamalara başvuruda bulunma imkanına sahip olmaktadırlar. Bunun yanında adaylar kamu kurum ve kuruluşlarının KPSS P3 puan türünden en az 60 puanla adaylara başvuru imkanı tanıdıkları açıktan alımlara da başvuruda bulunma imkanına sahip olmaktadırlar.

KPSS P3 Puanı 70 Olan Adaylar Nerelere Başvurabilirler?

KPSS P3 puan türünden 70 puanı olan adaylar için de yine ÖSYM merkezi atamaları öne çıkmaktadır. Özellikle puanın yükselmesi ile adayların şansları artmakta, imkanları çoğalmaktadır. Açılan kadrolara daha erken atama dönemlerinde atanma imkanı bulacak olan adaylar ayrıca 70 puan ve üzeri KPSS P3 puanı ile adayları sınavlarına davet eden kurumların açıktan atamalarına ise başvuru imkanı bulacaklardır.

KPSS P3 Puanı 80 Olan Adaylar Nerelere Başvurabilirler?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Lisans oturumunda KPSS P3 puan türü 80 puan olan bir aday yine merkezi atamalara ve daha yüksek şans ile başvuruda bulunma imkanına sahiptir. Adaylar merkezi atamaların erken dönemlerinde alanlarına ve branş sıralamalarına göre oldukça fazla imkana sahip olacaklardır. Adaylar aynı zamanda çoğu 70 puan ve üzerinde başvuru tabanı koyan açıktan kurum alımlarına da başvuru imkanına ve bu alımların sınavlarına katılma şansına sahip olacaklardır.

KPSS P3 Puanı 90 Puan ve Üzerinde Olan Adaylar Nerelere Başvurabilirler? 

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin Lisans oturumuna katılarak KPSS P3 puan türünden 90 puan ve üzerinde derece elde etmiş olan adayların merkezi atamalarda iyi kurumlara girme imkanları olacaktır. Özellikle Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ gibi gözde kurumların kadrolarına ilk atamalarda olmasa dahi orta dönem atamalarında girme imkanları oldukça yüksek olacaktır. Bu adayların aynı zamanda kurumların açıktan atamalarının hepsine başvuru imkanı ve puanları yüksek olduğu için kurum sınavlarına katılım imkanı mevcuttur. Büyük bir şanssızlık yaşanmadıkça adaylar çok uzun süre beklemeden hedefledikleri kadrolara atanma imkanına sahip olacaklardır.

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Tercihiniyap Forum

KPSS P3 Puan Türü ve adayların atanabilecekleri kadrolara dair detaylı bilgilere erişmek ve diğer adaylara sorularınızı yöneltmek için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.