KPSS

KPSS P4 Puan Türü Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Dersler Var?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ye katılan adaylar bir çok testten sorular çözüp bu sorulardan elde ettikleri net tutarlarına göre çeşitli puan türleri elde ederler. Bu puan türlerinden KPSS P4 puan türü nedir? KPSS P4 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS P4 puan türü ne işe yarar? Hangi Kurumlar KPSS P4 puan türü ile alım yapmaktadır? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

KPSS P4 Puan Türü Nedir?

KPSS, kamu personeli olmak yani memur olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen on binlerce adayın katılması zorunlu olan merkezi sınava verilen addır. Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak da bilinen bu sınavın KPSS Lisans oturumuna katılan adayların ek olarak KPSS A Grubu Alan Bilgisi oturumlarına da katılmaları durumunda, kamu kurumlarında yer alan A Grubu kariyer mesleklere atanmalarını sağlayacak olan puan türleri hesaplanabilmektedir. Bu puan türlerinden olan KPSS P4 ağırlıklı olarak kurumların, üniversitelerin Hukuk fakültelerinden mezun durumda bulunan adayları istihdam etmek için talep ettikleri puan türüdür. 

KPSS P4 Puan Türü Ne İşe Yarar? Hangi Kurumlarda Kullanılabilir?

KPSS P4 puan türü yukarıda da belirttiğimiz üzere kamu kurumlarında yer alan kariyer mesleklere girmek isteyen adayların KPSS Lisans ve KPSS A Grubu alan bilgisi oturumlarına katılmaları ile elde ettikleri puan türlerindendir ve özellikle Hukuk fakültesi mezunu adayların uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, stajyer kontrolörlük, denetçi yardımcılığı gibi kariyer mesleklere girebilmeleri için kurumlar tarafından talep edilmektedir. KPSS P4 puan türü ile ya da merkezi atamalar ile atanmak isteyen Hukuk fakültesi mezunu adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’de katılmaları gereken oturumları detaylı bir biçimde irdelediğimiz çalışmamızı incelemek için aşağıda yer alan yönlendirme ile ilgili çalışmamıza ulaşabilirsiniz;

KPSS P4 Puan Türü Hangi Dersleri İçerir? KPSS P4 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

2017 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM yüzden fazla olan KPSS A Grubu alan bilgisi puan türlerini KPSS P48’e kadar olacak şekilde sınırlandırmıştı. Bu sınırlandırma da yeni bir puan türü sistemi ortaya çıkardı. Bu tasnifte A Grubu oturumlarında yer alan her testin %60 ağırlığa sahip olduğu alan bazlı puan türleri ortaya çıktı. KPSS A Grubu oturumlarında yer alan Hukuk testini baz alan puan türü ise KPSS P4 olarak belirlendi. KPSS P4 puan türünün hesaplanmasında Hukuk testinin etkisi %60, Genel Yetenek testinin etkisi %20, Genel Kültür testinin etkisi %20 olarak belirlenmiştir. 

Bu bağlamda üniversitelerin Hukuk fakültelerinden mezun durumda olan adaylar başta olmak üzere KPSS P4 puanının hesaplanmasını isteyen adayların KPSS lisans testine ve KPSS A grubu alan bilgisi sınavının Hukuk testini içeren oturumuna katılmaları gerekmektedir. Adayların KPSS P4 puanlarını yüksek tutabilmeleri içinse elbette %60 ağırlığa sahip olan Hukuk testinden yüksek bir net elde etmeleri şarttır. 

KPSS P4 Puan Türü Kaç Yıl Geçerlidir?

KPSS Lisans ve KPSS A Grubu Alan Bilgisi oturumlarına katılarak KPSS P4 puan türünü elde etmiş olan adayların bu puan türlerini 2 sene süre ile kullanabilmektedir. KPSS puan türlerinin geçerlilik sürelerine dair daha detaylı bilgilere aşağıda yer alan yönlendirme ile erişebileceğiniz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

KPSS P4 puan türü ve Kamu Personeli Seçme Sınavına dair detaylı bilgilere erişme ve sorularınızı yöneltmek için FORUM sayfamızı incelemeyi Unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu