Hukuk Mezunları İçin KPSS Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda Hukuk Fakültesi'nden mezun adaylar hangi oturumlara katılmalıdır? Hangi kadrolar için hangi sınavlar önemli? Detaylar yazımızda.

01.04.2019
A+
A-

Hukuk Mezunları İçin KPSS Nedir?

Kamu personeli seçme sınavı, kamu kurumlarında çalışmak isteyen kişilerin ter döktüğü zorlu bir sınavdır. Peki bu sınav hukuk mezunları için neyi ifade etmektedir? Hukuk mezunları için KPSS nedir, gelin birlikte bakalım…

Üniversitelerin Hukuk Fakülteleri’nden mezun olan adayların Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda hangi alanlardan sınava katılması gerektiği konusu hemen her Hukuk mezunu tarafından merak edilen bir konudur.

Hukuk Fakültesi mezunlarının yapabileceği kendilerine has işlere kısaca göz attıktan sonra yazımızda genel hatlarıyla, yönlendirmelerimiz ile de detaylı bir şekilde Kamu Personeli Seçme Sınavı’na değinecek, sonrasında ise Hukuk Fakültesi mezunlarının kamu kurumlarında görev yapmak için KPSS’nin hangi kısımlarına katılması gerektiği hususunu anlatacağız.

Kamu Personeli Seçme Sınav KPSS Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani kısaca KPSS, orta öğretim ile üniversitelerin ön lisans programlarından ve lisans programlarından mezun olan adaylardan, kamu kurumlarında çalışmak isteyenlerin, bu isteklerini gerçekleştirebilmeleri için geçmeleri gereken ilk aşamadır. İlk aşamadır diyoruz çünkü süreç KPSS’den puan almakla bitmiyor tam aksine aslında yeni başlıyor. Kimi mesleklere girişte adayları merkezi atamalar, kimilerinde yazılı kurum sınavı ve sözlü mülakat, kimilerinde ise yalnızca sözlü mülakat bekliyor. Bu sonraki aşamalara ulaşabilmek için adayların evvela kendi alanlarına uygun ve yapmak istedikleri mesleğe yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılması gerekiyor.

Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamında adayları KPSS A Grubu ve KPSS B Grubu kavramları karşılamaktadır. Bu kavramlara adlarını veren temel husus ise Kurumlarda yer alan meslek gruplarıdır. Kamu kurumlarında temel A Grubu meslekler ve B Grubu meslekler yer almaktadır. A Grubu meslekler Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Denetçi Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı, Stajyer Kontrolörlük gibi unvanları kapsarken, B Grubu meslekleri ise temelde düz memurluk olarak nitelemek mümkündür. Burada ayrımı sağlayan temel ilke 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda da tanımsal olarak kendisine yer bulmuş olan “kariyer ilkesi”dir. Bu bağlamda A Grubu meslekler, bulunulan kurumda veya diğer kamu kurumlarında yükselme imkanı sunmalarıyla kariyer meslek olarak anılmaktadır. B Grubu mesleklerde ise böyle bir durum çok varit değildir. B Grubu memurluklarda adayların varabileceği nokta şayet bir kurum için yükselme sınavı imkanı sunulmaz ise çok kısıtlıdır.

KPSS Oturumları Nelerdir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı dahlinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlar şunlardır; KPSS Ortaöğretim, KPSS Ön Lisans, KPSS Lisans, KPSS A Grubu Alan Bilgisi, KPSS Eğitim Bilimleri, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi. Bu sınavlardan B Grubu için yapılan KPSS Ortaöğretim ve KPSS Ön Lisans sınavları iki yılda bir yapılmaktadır. Sınavların yapıldığı yıllar Çift Yıl olarak nitelendirilmektedir. Bu sınavların yanı sıra her yıl gerçekleştirilmesine rağmen, B Grubu kadrolara atanmak isteyen adayların yine çift yıllarda gerçekleştirildiğinde girmesi gereken KPSS Lisans da bu kapsamda sayılmaktadır.

Bunların yanında KPSS A Grubu sınvı ile öğretmenlerin atanması için katılmaları gerekli olan KPSS Eğitim Bilimleri ve KPSS ÖABT de her yıl gerçekleştirilmektedir. Bu sınava tek veya çift yıllarda girmiş olmanın puanın geçerliliği ve kullanımı açısından bir önemi yoktur.

ankara hukuk

Hukuk Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar?

Hukuk Fakültesi’nden mezun olan adaylar için temelde iki meslek öngörülmektedir. Bunlar özel sektörde veya kendi bürolarını açarak serbest şekilde yerine getirebilecekleri Avukatlık Mesleği diğeri ise Adli veya İdari Yargı Hakimliği ile Savcılık meslekleridir. Bu meslekler Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş çoğu adayın önceliğini oluşturmakla birlikte bazı adaylar için farklı bir yol çizmek durumu da hasıl olabilir. Özel sektörde yapılabilecek görevlerin yanı sıra Hukuk Fakültesi’nden mezun olan adaylar için Kamu Kurumlarında yapabilecekleri görevler de bulunmaktadır. Bu görevler temelde direkt olarak kendi mesleklerini icra edebilecekleri Kurum Avukatlığı’nın yanı sıra tüm Lisans mezunu adaylar gibi düz memuriyet ve kariyer meslekler olan A grubu memuriyet olabilir. Şimdi bunları irdeleyelim ve sonrasında KPSS’de hangi oturumlara girilerek, hangi meslek grubuna yönelinebileceğini görelim.

Kurum Avukatlığı mesleği için adayların her şeyden evvel avukatlık stajlarını tamamlamış ve KPSS’den gerekli puanı almış olması gerekmektedir. KPSS B Grubu meslekleri ve Kariyer Meslekler için de adayların KPSS’ye katılması ve gerekli puanları alması gerekmektedir. Bu puanların KPSS B Grubu ve Kurum Avukatlığı meslekleri için ÇİFT YIL içerisinde gerçekleştirilen KPSS’den alınmış olması lazımdır. Yukarıda açıkladığımız üzere tek yılda alınan KPSS puanları bu kadrolar için kullanılamayacaktır. Kariyer meslek unvanlarına atanmak içinse böyle bir koşul bulunmamaktadır. Her yıl gerçekleştirilen KPSS Lisans ve KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavlarından alınacak olan puanlar ile başvuru yapma imkanı mevcuttur.

Burada KPSS A Grubu meslekleri yani kariyer meslekler için ayrı bir parantez açmak gerekir. Çünkü burada Hukuk Fakültesi mezunu adayları iki ayrı seçenek karşılamaktadır. Bu iki seçenek Kurumların Hukuk Uzman Yardımcılığı kadroları ile diğer Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Denetçi Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı gibi genele hitap eden mesleklerdir.

Adayların Hukuk Uzman Yardımcılığı için KPSS A Grubu sınavında tüm A Grubu adaylarının girmesi zorunlu olan KPSS Lisans testleri olan Genel Kültür – Genel Yetenek testlerinin yanında Hukuk Testi’ni çözmeleri gerekli ve yeterlidir. Bu şekilde elde edecekleri Hukuk ağırlıklı puanlar ile A Grubu mesleklere kendilerine mahfuz bırakılan alandan başvuru yapma imkanları olacaktır. Ancak adayların bir diğer imkanı, temelde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu adayların çözdüğü diğer alan bilgisi testlerini de çözerek, hem Hukuk hem de İİBF mezunu adaylara hitap eden puan türlerini edinmektir.

Hukuk Fakültesi Mezunları KPSS’de Hangi Oturumlara Girecek?

Yukarıda saydığımız durumlar için adayların girmesi gereken oturumlar ve çözmeleri gereken testler şu şekildedir.

B Grubu mesleklerine atanmak ve Kurum Avukatlığı için yalnızca Çift Yıllarda, A Grubu kadrolara atanmak için ise tek veya çift herhangi bir yıl.

KPSS Lisans Sınavı
-Genel Yetenek Testi
-Genel Kültür Testi

Hukuk Fakültesi mezunlarına özgü açılan veya genele hitap edip Hukuk Fakültesi mezunu adayların da girebildiği A Grubu meslekler için her yıl gerçekleştirilen;

KPSS A Grubu Alan Bilgisi Sınavı

Bu sınavda adaylar eğer kendi alanlarından mesleklere girmek istiyorlarsa KPSS Hukuk Testini çözmelidir. Şayet genele hitap eden ilanlara da başvuru yapmak istiyorlarsa diğer KPSS A Grubu testleri olan; KPSS İktisat, KPSS İşletme, KPSS Maliye, KPSS Kamu Yönetimi, KPSS Muhasebe, KPSS Uluslararası İlişkiler, KPSS Çalışma Ekonomisi testlerinin de bulunduğu oturumlara da katılmaları gerekmektedir.

Tüm bu oturumları, tek tek nasıl çalışılabileceğine dair önerilerimizi  ve KPSS A Grubu mesleklerine dair detayları da içeren yazılarımız;

KPSS A Grubu Nedir? Kimler Girebilir? okumak için Tıklayınız!

KPSS A Grubu Sınavı Konuları Nelerdir? Nasıl Hazırlanılır? okumak için Tıklayınız!

İlk yazımızda KPSS A Grubu sınavına dair temel bilgiler, oturum bilgileri vb. detaylar yer almaktadır. Buradan katılacağınız oturumlara dair detayları inceleyebilirsiniz. İkinci yazımızda ise KPSS A Grubu sınav konuları detaylıca belirtilmiş ve her alan için çalışma yöntemleri paylaşılmıştır. Özellikle Hukuk testi dışında testleri de çözmeyi planlayan Hukuk Fakültesi mezunu adaylar için yol gösterici nitelikte bu yazılarımızı incelemeden KPSS çalışmaya başlamayın!

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.