KPSS P6 Puan Türü Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Dersler Var?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P6 puan türü nedir? KPSS P6 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS P6 puan türü hangi derslerden oluşur?

A+
A-

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın hesaplanan onlarca puan türü arasında yer alan KPSS P6 Puan Türü nedir? KPSS P6 Puan Türü nasıl hesaplanmaktadır? KPSS P6 Puan Türünün hesaplanmasında etkili olan dersler hangileridir? KPSS P6 Puan Türü ne işe yarar? Kimler KPSS P6 Puan Türünü kullanır? KPSS P6 Puan Türüne dair merak ettiğiniz hususları çalışmamızda detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

KPSS P6 Puan Türü Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS oturumlarına katılan adaylar, katıldıkları oturumlarda yer alan testlerden yapmış oldukları doğru ve yanlış yanıtlara göre netler elde etmektedirler. Bu netler ise puan türlerinin hesaplanmasında farklı oranlarda etkili olmaktadırlar. KPSS P6 Puan Türü de bu şekilde hesaplanan puan türlerinden bir tanesidir. KPSS P6 Puan Türü temelde bir KPSS A Grubu alan bilgisi puan türüdür. Yani adayların hem KPSS Genel Yetenek ve KPSS Genel Kültür testlerini çözdükleri KPSS Lisans oturumuna ilave olarak katılmaları gereken KPSS A Grubu oturumlarında yer alan testlerin neticesinde elde edilebilen puan türlerinden bir tanesidir.

KPSS P6 Puan Türü Ne İşe Yaramaktadır? KPSS P6 Puan Türü Nerelerde Kullanılabilir?

KPSS P6 Puan Türü temel anlamda kamu kurumlarında bulunan ve daha geniş kariyer olanaklarına sahip olan A grubu kariyer mesleklere girişte kullanılabilmektedir. Bu kariyer meslekler uzmanlık, müfettişlik, denetçilik gibi meslekler olup, bunlara girişte büyük oranda KPSS A Grubu puan türleri istenmektedir. Bu bağlamda bir KPSS A Grubu puan türü olan KPSS P6 Puan Türü de kamu kurumlarında yer alan bu tür mesleklerin sınavlarına katılma hakkı elde etmek isteyen adaylarca elde edilmesi gereken bir puan türüdür. 

KPSS P6 Puan Türü alan bilgisi testlerinden temelde iki tanesini ağırlıklı olarak içerdiğinden bu alanlardan mezun adayları daha yakından ilgilendirmektedir. Bu alanlar Hukuk ve Kamu Yönetimi alanlarıdır. Bu bağlamda üniversitelerin Hukuk fakültelerinden veyahut da Kamu Yönetimi / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanlarından mezun olan ve kamu kurumlarının A Grubu kariyer mesleklerinde görev yapmak isteyen adayların KPSS P6 Puan Türü puanına daha fazla ihtiyacı olacaktır. Bu alanlardan mezun durumda bulunan adayların KPSS oturumlarından hangilerine girmeleri gerektiğine dair daha geniş açıklamaları aşağıda bağlantılarına yer verdiğimiz çalışmalarımızda inceleyebilirsiniz;

KPSS P6 Puan Türü Hangi Dersleri İçermektedir? KPSS P6 Puan Türü Nasıl Hesaplanmaktadır?

KPSS P6 Puan Türünün hesaplanmasında adayların hem KPSS Lisans oturumunda elde ettikleri netlerin hem de puan türünün bir A grubu puan türü olması hasebiyle KPSS A Grubu oturumlarında belirli alanlardan yapmış oldukları netlerin etkisi bulunmaktadır. Bu bağlamda KPSS P6 Puan Türü türünün hesaplanmasında KPSS Genel Kültür testinin %15, KPSS Genel Yetenek testinin yine %15 ağırlığı bulunmakta iken KPSS P6 Puan Türünün temelini oluşturan KPSS Hukuk testinin %40, ikincil ağırlıktaki KPSS Kamu Yönetimi testinin %30 etkisi bulunmaktadır.

KPSS P6 Puan Türünden yüksek derece elde etmek isteyen adayların iki ana A Grubu alan bilgisi testine önem vermesi gerekmektedir. Hukuk ve Kamu Yönetimi testlerinden iyi netler yapan adayların bu puan türünde iyi bir derece elde etmeleri mümkün olacaktır.

KPSS P6 Puan Türü Kaç Sene Geçerli Olacaktır?

KPSS P6 Puan Türü için Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarına katılan adayların puan geçerlilik süreleri, KPSS için belirlenmiş temel puan geçerlilik süresine tabi olacaktır. KPSS P6 Puan Türü ile birlikte diğer tüm KPSS puan türlerinin geçerli olma sürelerine dair detaylı açıklamalara aşağıda yer alan bağlantı ile ilgili çalışmamızda inceleyebilirsiniz;

KPSS P6 Puan Türü için KPSS hazırlığı yapan adaylarla bir arada bulunmak ve sınava dair her tür fikrinizi sunmak, sorunuzu sormak için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.