kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KYK, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi ve Diğer Hazine Alacakları Yapılandırılacak

KYK, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, KDV, ÖTV, MTV, tüm idari para cezaları ve Hazine alacaklarını ilgilendiren yapılandırma kapsamındaki kanun maddesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Kanun'un TBMM Genel Kurul'u tarafından yeni yıl bütçesinin kabul edilmesi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında yapılandırma süreci başlayacak. İşte detaylar…

A+
A-

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren 2021 yılında uygulanacak yapılandırma TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi. Yapılandırmadan KYK borcu olanlar, trafik cezası da dahil olmak üzere idari para cezası olanlar, KDV, MTV. ÖTV gibi vergisel borcu olanlar, kurumlar vergisi ve gelir vergisi borcu olanlar yararlanabilecek. 

KYK Borçları, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırmasına ilişkin madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Bütçe içerisinde kabul edilen madde, yeni yıla 20 gün kala yeni yıl bütçe kanununun kabul edilmesiyle birlikte uygulanmaya başlayacak. Borçlarını zamanında ödeyemeyen ve bu nedenle faize düşen kişiler için oldukça kolaylıklar sağlayan yapılandırma maddesi, 2021 yılının sonuna kadar uygulanacak.

Kanun teklifine ihdas edilen maddeyle, vergi borçları yapılandırılarak, borçların 18 taksitle ödenmesine imkan tanınacak. Borcunu peşin ödemek isteyenlere de indirim sağlanacak.

Teklif, vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları; trafik, seçim, nüfus para cezaları; Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları; karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezalarını kapsıyor.

Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da vergi yapılandırması kapsamında olacak.

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre takip edilen diğer alacaklar da yapılandırılacak.

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek ve maksimum 18 taksit yapılacak ve bu taksitlerin ödemesi 2 ayda bir kez ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, 2021 yılının Ocak ayı içerisinde yapılacak.

Sosyal güvenlik primleri idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamları da yapılandırılabilecek.

Ayrıca il özel idarelerine olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri de yapılandırılabilecek.

TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri de yapılandırmaya dahil olacak.

KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklananlar ile aidat alacakları, il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin yüzde 50’den fazlası bunlara ait şirketlerin taşınmazlar hakkında yapılan irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan alacaklar, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının il özel idareleri, belediye ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında yer alacak.

Bütçe Kanunu’na dahil edilen yapılandırma maddesiyle birlikte pandemi sürecinden ciddi şekilde olumsuz etkilenen hane halkı ve iş alemi sektörlerinin de eli rahatlamış olacak. Şu süreçte doğru düzgün çalışmayan işyerlerinin farklı kalemlerden doğan ekstra giderleri yapılandırma sayesinde taksitlere bölünecek. Yapılandırma bir yıllık süreyle geçerli olacak dolayısıyla yapılandırmayı kaçırma gibi bir durumda söz konusu olmayacak. 18 ay taksitlendirme imkanı tanınması da taksitlerin rahatlıkla ödenmesine imkan yaratacak. kamu haber

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.