Lise mezunları KPSS ile nereleri tercih edebilir?

Lise mezunları KPSS tercih sürecinde nasıl bir yol izleyebilir? Ayrıntılı bir analiz yapmaya çalıştık.

A+
A-

Lise mezunları KPSS ile nereleri tercih edebilir?

Kamu personeli seçme sınavı lisans, önlisans ve ortaöğretim düzeylerinde yapılmaktadır. Lise mezunları kamu personeli seçme sınavına ortaöğretim düzeyinde girmektedir. Gelin birlikte lise mezunları KPSS ile nereleri tercih edebilir, bakalım…

2001 nitelik kodlu memurluklar nelerdir?

Lise mezunları, çift yıllarda yapılan orta öğretim KPSS ile kamu kurum ve kuruluşlarına atanabilmektedir. KPSS P 94 puan türü orta öğretim KPSS %50 genel kültür %50 genel yetenek esas alınarak hesaplanmaktadır.  Standart sapma haricinde genel kültür ve genel yetenek sorularının puan değerleri arasında herhangi bir fark mevcut değildir.

Lise mezunları 2001 nitelik kodlu memurlukları tercih edebilmektedir. 2001 nitelik kodlu memurluklar: itfaiye eri, kaloriferci, zabıta memuru, bekçi, tahsildar vs. şeklinde örneklenebilir. Bunlar merkezi atama ile lise mezunları tarafından tercih edilebilecek kadrolardır. Ancak şunu belirtmemiz gerekir, 2001 nitelik kodlu memurluk kadroları ehliyet, yaş, tecrübe gibi şartlar kadroya göre isteyebilmektedir.

Lise mezunları KPSS ile açıktan alımları da tercih edebilir. Adalet bakanlığı başta olmak üzere lise mezunları için sınav açan kurumlar ve açılan kadrolar mevcuttur. Zabıt katipliği, icra katipliği, mübaşirlik, İnfaz ve koruma memurluğu, bekçi kadroları bunlardan bazılarıdır.

Lise mezunları KPSS’den Kaç Puan Alırsa Atanabilir?

‘‘ Lise mezunları KPSS’den kaç puan alırsa atanabilir? ’’ bize en çok yöneltilen bir diğer sorudur. Öncelikle bu soruyu iki parçaya ayırmak gerekmektedir. Birincisi lise mezunları merkezi atamada kaç puan alırsa atanabilir? İkincisi ise Lise mezunları açıktan alımlar diğer adıyla mülakatlı alımlarda kaç puan alırsa atanabilir?

Birinci sorunun cevabı bizlere karamsar bir tablo çizmektedir. Lise mezunları merkezi atamada KPSS ile 90 ve üstü puan almadan atanamayacaktır. İkinci sorunun cevabı ise daha umut vericidir? Adalet Bakanlığı en çok kadro açan kurum durumundadır ve orta öğretim, ön lisans ve lisans ayrımı mevcut değildir! Yani KPSS P 94 puanınızla tüm Adalet Bakanlığı memur alımlarına başvurabilirsiniz.

Yapılan açıktan alımlarla ilgili taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Konuyla alakalı soru yöneltebilirsiniz.

3459 1 702740d55bbb912c0e6c14bbab33c407

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. isa dedi ki:

    merkezi atama ile lise mezunu alımı çok az. Açıktan alımlara devam edeceğiz mecbur.