KPSS

KPSS P8 Puan Türü Nedir?

KPSS P8 Puan Türü Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarına katılan adayların merak ettiği bir çok konu vardır. Özellikle de puan türleri hakkında fazla bilgiye sahip olmayan adaylara kolaylık sağlamak adına bizler bilgi vermeye devam ediyoruz. KPSS P8 puan türü nedir i cevapladığımız yazımızı keyifle okuyabilirsiniz…

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’de milyonlarca adayın katılarak çözdükleri testlerin elde ettikleri çok sayıda farklı içerikte KPSS puan türü bulunmaktadır. Hesaplanan bu KPSS puan türlerinden biri olan ve KPSS P8 Puan Türü olarak adlandırılan puanın hesaplanması nasıldır? KPSS P8 Puan Türü hesaplanırken hangi dersler ne kadar dikkate alınmaktadır? KPSS P8 Puan Türü nasıl hesaplanır? KPSS P8 Puan Türü ne işe yarar? KPSS P8 Puan Türüne dair bilgilere haberimizde erişebilirsiniz.

KPSS P8 Puan Türü

KPSS P8 Puan Türü Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarına katılan adaylardan KPSS Lisans oturumu ile KPSS A Grubu oturumlarına katılanların çözdükleri testlerdeki başarı durumlarına göre oluşan ve adayların kamu kurumlarında yer alan özellikle kariyer mesleklere girmek için başvurularda kullandıkları puan türlerinden bir tanesidir. KPSS P8 Puan Türü hesaplanırken adayların gerek KPSS Lisans gerekse KPSS A Grubu oturumlarında elde etmiş oldukları netler, farklı testler açısından farklı oranlarda etki etmektedir. 

KPSS P8 Puan Türü Nerelerde Kullanılır?

KPSS P8 Puan Türü hesaplanan adaylar bu puan türlerini genel itibariyle kamu kurumlarında ve kuruluşlarında bulunan ve A grubu kariyer mesleği adını alan mesleklerin, yazılı ya da sözlü sınavlarına katılma hakkı elde etmek için kullanmaktadırlar. KPSS A Grubu puanlarından olan KPSS P8 Puan Türü diğer A Grubu puan türleri gibi büyük oranda adayların doğrudan atanmalarını değil, Kurum sınavlarına katılma hakkı elde etmelerini sağlamaktadır.

KPSS P8 Puan Türü temelde Hukuk testi bazlı olsa da içerdiği yan testler ile farklı alanlardan adayların da KPSS P8 Puan Türü ile kurumlara başvuru yapma olanağını sunabilmektedir. Bu noktada adayların hem Hukuk bilgisini hem İktisat hem de Maliye bilgisini ölçen, bunun yanında Genel Yetenek ve Genel Kültür bilgisi de içeren KPSS P8 Puan Türü ile adaylar kamu kurumlarında bulunan ve bu derslere önem vererek bu puanı başvuru şartı olarak benimseyen kurumlara başvuru gerçekleştirme imkanına sahip olacaklardır.

KPSS P8 Puan Türü Hangi Dersleri İçermektedir? KPSS P8 Puan Türü Nasıl Hesaplanmaktadır?

KPSS P8 Puan Türünün hesaplanmasında adayların KPSS Lisans oturumlarında katıldıkları Genel Kültür testinin ve Genel Yetenek testinin toplam %25 ağırlığı bulunmaktadır. Bu %25 ağırlığın %15’lik kısmı KPSS Genel Yetenek testine, %10’luk kısmı ise KPSS Genel Kültür testine aittir. KPSS P8 Puan Türünün hesaplanmasında KPSS A Grubu testlerinin toplam etkisi ise %75 oranındadır. Bu %75’lik oranın KPSS P8 Puan Türünün hesaplanması üzerinde dağılımı %35 KPSS Hukuk, %20 KPSS İktisat, %20 KPSS Maliye şeklindedir.

KPSS P8 Puan Türü bu yönüyle KPSS P6, KPSS P7 puan türlerinden farklılaşmaktadır. Bu puan türlerinde KPSS Hukuk testinin ağırlığına ortak olan ikinci bir A Grubu testi söz konusu iken KPSS P8 Puan Türü hesaplanırken iki ayrı ana ders daha etki göstermektedir. Bu yönüyle adayların KPSS P8 Puan Türünden daha yüksek puan türü elde edebilmeleri için daha fazla alan hakimiyetine sahip olmaları gerekecektir.

KPSS P8 Puan Türü Kaç Sene Geçerli Olacaktır?

KPSS P8 Puan Türünden KPSS Lisans ve KPSS A Grubu oturumlarına katılarak puan elde eden adayların bu puan türünü kullanabilecekleri süre diğer KPSS oturumu puanlarının genel geçerlilik süresine tabidir. KPSS P8 Puan Türü ile birlikte KPSS puanlarının gerek genel geçerlilik süresine gerekse farklı geçerlilik süresine tabi olan puanlara dair ayrıntılı bilgilere aşağıda yer alan bağlantı ile erişeceğiniz çalışmamızda göz atabilirsiniz;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu