kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

MEB Okul Müdürü Okul Müdür Yardımcısı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan MEB Okul Müdürleri 2023 maaşı ne kadar? Okul Müdür Yardımcılarının 2023 maaşı ne kadar? Detaylar haberimizde.

A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Müdür ve Müdür Yardımcısı nasıl olunur? MEB EKYS Okul Müdürlüğü ve Okul Müdür Yardımcılığı sınavı nasıl? MEB Okul Müdürü maaşı 2023 yılında ne kadar? MEB Okul Müdür Yardımcısı maaşı 2023 yılında ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Yılların Okul Müdürü Anlattı: Bir Öğretmen Neden İdareci Olmamalı? 

Nasıl MEB Okul Müdürü ve MEB Okul Müdür Yardımcısı Olunur?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okul müdürü ve okul müdür yardımcısı olmak isteyen adayların Bakanlık ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM arasından gerçekleştirilen sınav protokol hükümleri uyarınca gerçekleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı ya da kısa adıyla MEB EKYS oturumlarına katılmaları gerekmektedir. 

MEB EKYS sınavına başvuruda bulunmak isteyen adayların üniversite mezunu olmalarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmenlik görevi yapıyor olmaları ya da son dört yıl boyunca adli ya da idari herhangi bir soruşturma geçirmemiş ve bu soruşturma neticesinde görevlerinden alınmamış olmaları gerekmektedir. Bu genel koşulları sağlayan adayların Bakanlık tarafından belirlenmiş olan bazı özel şartları da taşıyor olmaları gerekmektedir. 

Gerek MEB Okul Müdürlüğü gerekse MEB Okul Müdür Yardımcılığı mesleklerine girebilmek için MEB EKYS sınavına başvuruda bulunmak ve göreve getirilmek için gerekli olan genel ve özel şartları, MEB EKYS sınavına ayrıntılı bilgileri inceleyebileceğiniz yazımıza aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşabilirsiniz;

MEB EKYS Okul Müdürlüğü ve Okul Müdür Yardımcılığı Sınavı

Sınava başvuru şartlarını taşıyan adaylar için Milli Eğitim Bakanlığı ile ÖSYM arasında yapılan sınav protokolü hükümlerine göre sınavın yazılı aşaması gerçekleştirilmektedir. MEB EKYS yazılı sınavında adaylara toplam 80 adet çoktan seçmeli soru yöneltilmektedir. Bu 80 adet soruyu yanıtlamak için Müdür ve Müdür Yardımcısı adaylarının toplam 150 dakika süreleri bulunmaktadır. 

Adaylara 28 adet soru Genel Kültür ve Genel Yetenek alanından, 8 soru Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konularından, 36 adet soru Alan Bilgisinden, 8 soru ise Mevzuattan yöneltilmektedir. Bu genel konu başlıklarının soru dağılımları ise aşağıdaki şekildedir;

Genel Kültür ve Genel Yetenek Bölümü – 28 soru
Atatürk İlkeleri ve İnk. Tarihi Bölümü – 8 soru

Alan Bilgisi Bölümü – Toplam 36 soru 

Eğitim Bilimleri Alanı – 28 soru
Değerler Eğitimi Alanı – 4 soru
Eğitim ve Öğretimde Etik Alanı – 4 soru

Mevzuat Bölümü – Toplam 8 soru

Mevzuat bölümü aşağıdaki kanunlardan oluşmaktadır. Tüm kanunlardan soru gelmemektedir ancak hangi kanunlara dair soru geleceği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi inisiyatifindedir. Geçtiğimiz yıllarda mevzuat alanı sınavın yüzde kırkını oluşturmaktaydı. Ancak artık yüzde on ağırlıkla sekiz soru ihtiva etmektedir. 

Anayasa
-Türkiye Cumhuriyeti 1982 Anayasası

Temel Mevzuat
-657 Say. Devlet Memurları Kan.
-3071 Say. Dilekçe Hakkının Kull. Dair Kan.
-4483 Memurlar ve Diğ. Kamu Gör. Yargılanması Hk. Kan.
-4688 Say. Kamu Gör. Sendikaları ve Top. Sözl. Kanunu
-4982 Say. Bilgi Edinme Kanunu
-5018 Say. Kamu Mali Yön. ve Kont. Kan.
-5442 Say. İl İd. Kanunu

Eğitim ve Bakanlık Mevzuatı
-222 Say. İlköğretim ve Eğitim Kanunu
-1739 Say. Milli Eğitim Temel Kanunu
-652 Say. Milli Eği. Bak. Teşkilat ve Gör. Hk. Kanun Hük. Kar. 

MEB EKYS Okul Müdürlüğü ve Okul Müdür Yardımcılığı Sözlü Mülakatları

MEB EKYS sınavına katılan adaylardan belirlenmiş olan kadro sayısının üç katı kadarı arasında yer alan başarılı adaylar Bakanlık tarafından oluşturulacak olan komisyonlarınca gerçekleştirilecek olan mülakatlara katılabileceklerdir. Adayların sözlü mülakatlarda başarılı olarak Okul Müdürü ya da Okul Müdür Yardımcısı olarak atanabilmeleri için en az 60 puan almaları gerekmektedir. 

Adayların Okul Müdürü ya da Okul Müdür Yardımcısı olarak atanmalarına esas başarı puanları; Yazılı sınav puanlarının %80’i, sözlü mülakat puanlarının ise %20’si baz alınarak hesaplanmaktadır. Adayların elde edecekleri bu nihai başarı puanları gerçekleştirilecek olan sonraki MEB EKYS sınavının başvuruları başlayana dek geçerliliğini korumaktadır. 

meb dosya 2

MEB Okul Müdürü 2023 Maaşı Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görev yapan okul müdürlerinin 2023 yılı itibariyle aldıkları maaş yaklaşık olarak 17100 Türk Lirası’dır. Bu tutar meslek mensuplarının kademe ve derecelerine göre değişkenlik gösterebildiği gibi BES gibi kesintiler ve aile yardımı, ek ders ücreti gibi tutarların eklenmesi ile de farklılık arz edebilmektedir.

MEB Okul Müdür Yardımcılığı 2023 Maaşı Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan Müdür Yardımcılarının maaşı öğretmen maaşına ilave edilecek olan ek ders ücretleri ile oluşmaktadır. MEB Okul Müdür Yardımcılarının 2023 yılı maaşı yaklaşık olarak öğretmen maaşı olan 10920 Türk Lirasına ilave edilecek ek ders ücreti tutarına göre belirlenmektedir. Bu tutar okul türüne göre 18 saat ile 22 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Yine okul türüne göre derslerin saat ücretleri de farklılık arz etmektedir.

MEB Okul Müdürlüğü ve Okul Müdür Yardımcılığı sınavına ve görevine dair merak ettiğiniz hususları sormak için Tıklayınız!

Okul Müdürlüğü ve Müdür Yardımcılığı Sınavı Nedir?

Müdür Yardımcısı aynı okulda kaç yıl görev yapar?

Aynı unvanla aynı eğitim kurumunda sekiz yıldan fazla süreyle yönetici olarak görev yapılamaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.