kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

MEB Maarif Müfettiş ve Müfettiş Yardımcılığı 2023 Maaşı Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı teftiş kurulu bünyesinde görev yapan MEB maarif müfettiş yardımcıları ve maarif müfettişlerinin 2023 maaşları ne kadar oldu? Detaylar haberimizde.

A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 yılında kurulmuş olan Bakanlık teftiş kurulunda görevlendirdiği Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettiş Yardımcıları ile MEB Maarif Müfettişlerinin özlük hakları nasıl? MEB Maarif Müfettiş Yardımcılığı ve MEB Maarif Müfettişliği 2023 maaşı ne kadar? Nasıl MEB maarif müfettişi olunur? Detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

Belediye Müfettişi Maaşları Ne Kadar?

Kimler MEB Maarif Müfettişi Olabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı teftiş kurulunda MEB Maarif Müfettişi olarak çalışmak isteyen adaylar için iki şekilde alım gerçekleştirilmektedir. İlk alım yapılan grup öğretmenlik mesleğinde sekiz sene görev yapmış olan ve halen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görevini sürdüren adaylardır, ikinci alım yapılacak grup ise KPSS A Grubu alan bilgisinden gerekli puan türlerinde yeterli puanı almış olan Hukuk ve İİBF ile dengi okullardan mezun olan adaylardır. 

Her iki grup için birbirinden farklı sınav konuları ile gerçekleştirilecek olan yazılı sınav ve yazılı sınav sonucunda başarılı olan adaylar için gerçekleştirilecek olan sözlü mülakatlar neticesinde adaylar Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettiş Yardımcısı olmaya hak kazanmaktadırlar. 

MEB Maarif Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavına mesleğe alınacağı ilan edilen aday sayısının en fazla yirmi katı kadar adayın girme hakkı olacaktır. Bu adayların yazılı sınavda başarılı sayılabilmeleri için sınav konu başlıklarının her birisinden en az 60 puan almış olmaları ve bu alanlardan alınan puanların aritmetik ortalamasının en az 70 puan olması gerekmektedir. Ancak bu başarı Maarif Müfettiş Yardımcılığı sözlü mülakatlarına katılabilmek için yeterli değildir. Başarılı adayların yapılan sıralama neticesinde mesleğe alınacak aday sayısının dört katı kadar aday arasında olanları sözlü mülakata katılabileceklerdir. 

MEB Maarif Müfettiş Yardımcıları Ne İş Yaparlar?

MEB Maarif Müfettiş Yardımcıları ve Maarif Müfettişleri Bakanlık adına, teftiş kuruluna bağlı olarak Bakanlık uhdesinde teftiş ve inceleme görevlerini ifa etmektedirler. Bu incelemeler ilgili evrak üzerinden yapılabileceği gibi bizzat ilgili yere turne ile gidilerek yerinde inceleme biçiminde de gerçekleştirilebilmektedir. Meslek mensuplarının görevlerine dair daha detaylı bilgilere aşağıda yer vermiş olduğumuz yönlendirme ile ulaşabileceğiniz MESLEK TANITIM yazımızda göz atabilirsiniz;

meb dosya 1

Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettiş Yardımcılığı 2023 Alımı Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı maarif müfettiş yardımcılığı için kurum içerisinden alım yapmakta iken 2017 yılından itibaren açıktan alım imkanını da yeni yönetmelik ile birlikte getirdi. Ancak Bakanlık henüz hiç açıktan alım yapmadı. Uzun süredir beklenen MEB Maarif Müfettiş Yardımcılığı alımının 2023 yılında gerçekleştirilmesine dair beklenti söz konusu. Bu beklentiye dair detayları yeni bilgiler ile güncel tutacağımız yazımızda incelemek için aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz;

MEB Maarif Müfettiş Yardımcılığı ve Maarif Müfettişliği Görev Yeri ve Özlük Hakları

MEB Maarif Müfettiş Yardımcıları ile meslek tanıtım yazımızda detaylarına değindiğimiz yeterlik süreçlerini başarı ile geride bırakan MEB Maarif Müfettişlerinin görev yerleri Bakanlığın merkezinin bulunduğu Ankara ilinde kurulu olan teftiş kuruludur. Ancak görev gereği turneler ile yerinde incelemelere gidebilecek olan MEB Maarif Müfettişlerinin özlük hakları kamuda yer alan diğer müfettişlere denktir. MEB Maarif Müfettişleri 3600 ek gösterge ile görevlerini yapmaktadırlar.

MEB Maarif Müfettiş Yardımcılığı ve MEB Maarif Müfettişliği 2023 Maaşı Ne Kadar?

Mesleğe yeni girecek olan MEB Maarif Müfettiş Yardımcısının 2023 maaşı yaklaşık olarak 28.240 Türk Lirası ile 31.700 Türk Lirası olacaktır. Yeterlik süreçlerin başarı ile geride bırakmış olan bir MEB Maarif Müfettişinin maaşı ise yaklaşık olarak 34.650 ile 37.300 Türk Lirası arasında olacaktır.

*MEB Maarif Müfettiş Yardımcılarının ve Maarif Müfettişlerinin maaşları ile alakalı olarak belirtmiş olduğumuz rakamlar yaklaşık rakamlardır. Kişiden kişiye değişen BES vs. kesintileri, çocuk yardımı, eş yardımı gibi ek ödemeleri içermemektedir. Bunun yanında mesleğe öğretmenlik mesleğinden geçecek olan ve memuriyet derecesi daha yüksek olacak olan personelin durumu da dikkate alınmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Maarif Müfettiş Yardımcılığı mesleği ile alakalı olarak merak ettiğiniz konuları ve sınava hazırlık sürecine dair sorularınızı sormak için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Emekli Müfettiş Maaşları Ne Kadar?

Müfettiş öğretmeni görevden alabilir mi?

Sadece öğretmeni değil, gerekirse milli eğitim müdürünü bile görevden alabilir.

Yorumlar

  1. Mavi Avatar Mavi dedi ki:

    İyi günler. Öğretmen iken uzman öğretmen olan biri, sınava girerek hak kazanmasına rağmen bu hakkı elinden alınacak mı?