kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu tarafından 2023 yılı içerisinde de çok sayıda çarşı ve mahalle bekçisi alımı olacağı belirtildi. Bu ilanın gelmesi bekleyen on binlerce aday, ataması yapılacak kişiler arasında olmayı bekliyor. Bizde 2023 alımında çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen arkadaşlarımız için bekçi maaşları 2023 yazısını kaleme aldık. Çarşı ve mahalle bekçisi maaşları 2023 yılında ne kadar oldu? İşte detaylar…

A+
A-

Çarşı ve mahalle bekçisi maaşları 2023 yılında ne kadar oldu? İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan veya çalışacak olan çok sayıda çarşı ve mahalle bekçisi maaşları 2023 ocak ayı itibariyle ne kadar oldu? İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine yeni ataması yapılacak olan çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları ne kadar olacak? On binlerce kişinin başvuru yapacağı ilan için başvurular 2023 yılında alınacak. 81 il için yapılacak 2023/1 çarşı ve mahalle bekçiliği giriş sınavına katılacak adaylar, şahsen başvuru ve ön sağlık kontrolü merkezlerini T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile www.pa.edu.tr internet adresinden sorgu yapmak suretiyle öğrenebilecek. Bizde bekçilik alım sürecinin başlayacağı yakın dönemde bekçi olmayı düşünen arkadaşlarımız için bekçi maaşları 2023 ne kadardır? Yazısını kaleme almak istedik.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları 2023

15 Ocak 2023 tarihi itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ve diğer personel maaşları %5,49 oranında arttırıldı. Bu artışla birlikte İçişleri Bakanlığı EGM bünyesinde çalışan çarşı ve mahalle bekçisi maaşlarında da artış meydana gelmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile birlikte çarşı ve mahalle bekçisi maaşları 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle 17.500 TL’yi aştı.

  • 2023 yılında göreve yeni başlayan lise mezunu Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşı : 14.527 TL
  • 2023 yılında göreve yeni başlayan önlisans mezunu Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşı : 14.530 TL
  • 2023 yılında göreve yeni başlayan lisans mezunu Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşı : 14.534 TL

Aynı şekilde temmuz ayında da bekçi maaşlarına %5 civarında bir zam yapılacağını hesaba katacak olursak, yeni atanacak çarşı ve mahalle bekçisi maaşlarının 250 TL civarında artacağını söyleyebiliriz. Bu maaşların yanında, kamuda sözleşmeli veya kadrolu bütün çalışanlarda olduğu gibi çarşı ve mahalle bekçileri de ek gelir alabilmektedir. Eşi çalışmayan bekçiler için 2023 yılında belirlenen aile yardımı 332 TL’dir. 0-6 yaş arasında bir çocuğa sahip olan bekçilere 73 TL ve bu yaş aralığında iki çocuğa sahip olanlar için de 146 TL çocuk yardımı yapılacaktır. Bütün bunları da eklediğimizde 2 çocuğu olan ve eşi çalışmayan lisans mezunu bir bekçinin alacağı maaş: 15.012 TL olacakken, temmuz sonrası alınacağı maaş ise, 15.300 TL civarında olacaktır.

Bekçilerin Görev ve Sorumlulukları

Çarşı ve mahalle bekçilerinin en temeldeki görevi: Görevli oldukları çarşı ve mahalle içerisinde, insanların can ve mal güvenliğine zarar verecek ve toplumsal huzuru bozacak olayların yaşanmasına en hızlı ve pratik şekilde müdahale ederek, yaşanacak olumsuz hadiselerin önlenmesini sağlamaktır. Genel anlamda, bekçilerin görevi çarşı veya mahalle içerisinde özellikle geceleri asayişi kontrol altına almaktır. Bunun içinde İçişleri Bakanlığı EGM tarafından aşağıda yer alan görev ve sorumluluklar bekçi olarak çalışanlara yüklenmiştir:

  • Çarşı ve mahalle bekçileri, kolluk güçlerinin anlık müdahale edemeyeceği acil durumlardaki görevleri yerine getirmektedir.
  • Çarşı ve mahalle bekçileri, insanların can, mal, ve ırzına yönelik saldırı ve tehditleri önlemek ve saldırganları etkisiz hale getirebilmek için yakalamakla görevlidir.
  • Çarşı ve mahalle bekçileri, kamu düzenine ve güvenine zarar verecek durumlardaki gösteri, yürüyüş gibi durumlara karşı kolluk güçleri müdahale edene kadar gerekli tedbirleri alır ve asayişle ilgili bilgileri ilgili makamlara aktarmakla görevlidir.
  • Çarşı ve mahalle bekçileri, suç işlenirken veya suçun işlenmesi sonrası, bu suçu işleyenleri yakalamakla görevlidir.
  • Çarşı ve mahalle bekçileri, adli kolluk işleri ile ilgili olan durumlarda kanıtların kaybolmasını engelleyecek tedbirleri alarak, ilgili birimler gelene kadar bunların gözetimini sağlar.

Mesleki Riskler Nelerdir?

Çarşı ve mahalle bekçileri, görevli oldukları alanla ilgili yukarıda yer yükümlülükleri yerine getirirken bazı risklerle karşı karşıya kalırlar. İnsanların can, mal ve ırzlarına yönelik saldıra da bulunan kişilerin, bu saldırılarını önlemeye çalışmak en önemli risklerden biridir. Bu durum bekçilerin beklemedik hadiseler yaşamasına ve ağır şekilde yaralanmasına dahi sebep olabilmektedir. Saldırgan üzerinde bulunan silahın etki gücünün farkında olmayan bekçiler, emniyet birimlerine haber vermeden olaya acil ve hızlı şekilde müdahale etmek zorunda kaldığından, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Her ne kadar, bir kolluk görevlisi olarak bekçilerin saldırgana karşı meşru müdafaa hakkı kanunen var olsa da bu durum bekçilerin yaşayabilecekleri riskleri ortadan kaldırmaya yetmemektedir. Bekçilik mesleğini icra etmek isteyen arkadaşlarımızın, mesleki hayatları boyunca bu riski göze alarak tercihte bulunmaları gerektiğini belirtmemiz gerekir.

2022-2023 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşı Ne Kadar?

2019 yılında alınan karara göre: Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

Bekçi ikramiye alır mı?

Hayatını tehlikeye koyacak şekilde üstün başarı gösteren bekçilere, yılda en çok üç defa aylık ücretleri tutarı kadar ikramiye verilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.