Mütercim-Tercüman Maaşları 2020 Ne Kadar?

Mütercim-Tercüman Maaşları 2020 Ne Kadar? Mütercim-Tercüman Nedir? Kimdir? Ne Demek? Mütercim Tercümanlık Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020 Devlette Mütercim-Tercüman Maaşları 2020 Özel Sektörde Mütercim-Tercüman Maaşları 2020

27.05.2020
A+
A-

Dünya küresel bir köye dönüşüyor. İletişim, ulaşım teknolojilerinin gelişmesi, ticari ilişkilerin artmasıyla uzaklar iyice yakın oluyor. Buna bağlı olarak da iletişim kurmak, yabancı dil öğrenmek önem kazanıyor. İşte mütercim-tercümanlık mesleği bu kapsamda son yıllarda değer kazanan meslekler arasındadır. Uluslararası arenada boy gösteren firmalar, yabancı ülkelerde faaliyet gösterenler, akademi dünyasına yayın verenler çeviri ihtiyaçlarını gidermek için profesyonele ihtiyaç duyarlar. Mütercim-tercümanlık mesleğini icra eden kişiler de bu ihtiyaca karşılık verir. Peki mütercim-tercümanlık nedir? Ne demek? Mütercim tercüman çalışma şartları ve çalışma saatleri 2020 nasıl? Devlette ve özel sektörde mütercim-tercüman maaşları 2020 ne kadar?

Mütercim-Tercüman Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Mütercim kelimesi Arapça kökenlidir ve çevirmen anlamına gelir. Tercüman da Arapça kökenlidir ve yine çevirmen anlamına gelir. Ayrıca görülen, duyulan, hissedilen bir durumun anlamını dile getirmek için de kullanılır. “Duygularımıza tercüman oldun.” cümlesi bu tarz bir kullanıma örnek olarak gösterilebilir. Günümüzde uluslararası arenada bütünleşme sağlandıkça çevirmen ve çeviri ihtiyacı artmaktadır. Çevirmenler de bu ihtiyacı gidermek için görev yaparlar.

Mütercim Tercümanlık Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

Mütercim-tercümanların özel sektörde ve devlette çalışma şartları ve saatleri birbirinden farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak rahat, konforlu bir ortamda çalışırlar. Özel sektörde çalışma şartları biraz daha zorludur. İş yükleri daha fazladır. Kendilerine ait bir masa, oda ortamı olabileceği gibi evden çalışmaları da mümkündür. Devlette ise personellerin odaları ve masaları vardır. Bilgisayar, telefon, faks, yazıcı gibi teknolojik donanımlara erişimleri vardır. Çalışma saatleri ise oldukça esnektir. Özel sektörde de devlette de personellerden 24 saat çalışmaları istenebilir. 

Devlette Mütercim-Tercüman Maaşları 2020

Devlette yüzlerce mütercim-tercüman olarak çalışan personel bulunur. Bu kişiler en az B düzeyinde yabancı dil bilgisine sahiptir. Bildikleri yabancı dile, dil sayısına ve dil bilgisine göre yabancı dil tazminatı alırlar. Ancak gelir vergisi bakımından %20’lik dilime girdikleri için maaş kesintisine maruz kalırlar. Personellerin çalıştıkları kurum, aile durumu, eğitim durumu, AGİ, sigorta ve BES kesintisi gibi durumlara göre maaşları değişebilir. Ancak genel olarak devlette mütercim-tercüman maaşları 2020 4 bin 250 TL civarındadır.

Mesleğe yeni başlayan mütercim-tercüman maaşları 2020 4 bin TL civarındadır.

7/3 kıdeminde 5 yıl deneyimli personelin aldığı aylık ücret 4 bin 100 TL civarındadır.

5/2 kıdeminde 10 yıl deneyimli çevirmenin aylık ücreti yaklaşık 4 bin 200 TL civarındadır.

3/1 derecesinde 15 yıl deneyimli personele ise 4 bin 500 TL civarında ücret ödemesi yapılır.

2/3 derecesinde 20 yıl deneyimli personelin aldığı aylık ücret ise 4 bin 700 TL civarındadır.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli çalışana ise 4 bin 800 TL ücret ödemesi yapılır.

Özel Sektörde Mütercim-Tercüman Maaşları 2020

Özel sektörde her meslekte başlangıç maaşları düşüktür. Mütercim-tercüman olarak çalışan kişilere de özel sektördeki firmalar genellikle asgari ücret tutarında maaş ödemesi yaparlar. Özelde de çevirmen olarak çalışanlara başlangıçta ortalama 2 bin 750 TL civarında ödeme yapılır. Çalışanlar deneyim kazandıkça, başarılı oldukça, eserleri, çevirdikleri eser sayısı arttıkça maaşları da aldıkları ücretler de artar. Sektörde başarılı, adından söz ettiren mütercim-tercümanlar 10 bin TL civarında aylık ücret alabilir. Uluslararası firmalarla çalışanlar, sporcularla, takımlarla, CEO’larla çalışanlar ise 5-10 bin dolar civarında da kazanabilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Nurdana dedi ki:

    Rusça tercümanlık yapanların maaşı ne kadar?