kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Mütercim-Tercüman Maaşları 2023 Ne Kadar?

Mütercim-Tercüman Maaşları 2023 Ne Kadar? Mütercim-Tercüman Nedir? Kimdir? Ne Demek? Mütercim Tercümanlık Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023 Devlette Mütercim-Tercüman Maaşları 2023 Özel Sektörde Mütercim-Tercüman Maaşları 2023

A+
A-

Dünya küresel bir köye dönüşüyor. İletişim, ulaşım teknolojilerinin gelişmesi, ticari ilişkilerin artmasıyla uzaklar iyice yakın oluyor. Buna bağlı olarak da iletişim kurmak, yabancı dil öğrenmek önem kazanıyor. İşte mütercim-tercümanlık mesleği bu kapsamda son yıllarda değer kazanan meslekler arasındadır. Uluslararası arenada boy gösteren firmalar, yabancı ülkelerde faaliyet gösterenler, akademi dünyasına yayın verenler çeviri ihtiyaçlarını gidermek için profesyonele ihtiyaç duyarlar. Mütercim-tercümanlık mesleğini icra eden kişiler de bu ihtiyaca karşılık verir. Peki mütercim-tercümanlık nedir? Ne demek? Mütercim tercüman çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Devlette ve özel sektörde mütercim-tercüman maaşları 2023 ne kadar?

DGS Rusça Mütercim ve Tercümanlık

Mütercim-Tercüman Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Mütercim kelimesi Arapça kökenlidir ve çevirmen anlamına gelir. Tercüman da Arapça kökenlidir ve yine çevirmen anlamına gelir. Ayrıca görülen, duyulan, hissedilen bir durumun anlamını dile getirmek için de kullanılır. “Duygularımıza tercüman oldun.” cümlesi bu tarz bir kullanıma örnek olarak gösterilebilir. Günümüzde uluslararası arenada bütünleşme sağlandıkça çevirmen ve çeviri ihtiyacı artmaktadır. Çevirmenler de bu ihtiyacı gidermek için görev yaparlar.

Mütercim Tercümanlık Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023

Mütercim-tercümanların özel sektörde ve devlette çalışma şartları ve saatleri birbirinden farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak rahat, konforlu bir ortamda çalışırlar. Özel sektörde çalışma şartları biraz daha zorludur. İş yükleri daha fazladır. Kendilerine ait bir masa, oda ortamı olabileceği gibi evden çalışmaları da mümkündür. Devlette ise personellerin odaları ve masaları vardır. Bilgisayar, telefon, faks, yazıcı gibi teknolojik donanımlara erişimleri vardır. Çalışma saatleri ise oldukça esnektir. Özel sektörde de devlette de personellerden 24 saat çalışmaları istenebilir. 

Devlette Mütercim-Tercüman Maaşları 2023

Devlette yüzlerce mütercim-tercüman olarak çalışan personel bulunur. Bu kişiler en az B düzeyinde yabancı dil bilgisine sahiptir. Bildikleri yabancı dile, dil sayısına ve dil bilgisine göre yabancı dil tazminatı alırlar. Ancak gelir vergisi bakımından %20’lik dilime girdikleri için maaş kesintisine maruz kalırlar. Personellerin çalıştıkları kurum, aile durumu, eğitim durumu, AGİ, sigorta ve BES kesintisi gibi durumlara göre maaşları değişebilir. Ancak genel olarak devlette mütercim-tercüman maaşları 2023 17 bin 250 TL civarındadır.

Mesleğe yeni başlayan mütercim-tercüman maaşları 2023 17 bin TL civarındadır.

Özel Sektörde Mütercim-Tercüman Maaşları 2023

Özel sektörde her meslekte başlangıç maaşları düşüktür. Mütercim-tercüman olarak çalışan kişilere de özel sektördeki firmalar genellikle asgari ücret tutarında maaş ödemesi yaparlar. Özelde de çevirmen olarak çalışanlara başlangıçta ortalama 8 bin 506 TL civarında ödeme yapılır. Çalışanlar deneyim kazandıkça, başarılı oldukça, eserleri, çevirdikleri eser sayısı arttıkça maaşları da aldıkları ücretler de artar. Sektörde başarılı, adından söz ettiren mütercim-tercümanlar 10 bin TL civarında aylık ücret alabilir. Uluslararası firmalarla çalışanlar, sporcularla, takımlarla, CEO’larla çalışanlar ise 5-10 bin dolar civarında da kazanabilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Çince Mütercim ve Tercümanlık 

Mütercim kaç sene?

Mütercim Tercümanlık, üniversitelerde eğitimi verilmekte olan 4 yıllık lisans bölümüdür.

Yorumlar

  1. Nurdana Avatar Nurdana dedi ki:

    Rusça tercümanlık yapanların maaşı ne kadar?