kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

(MEB – ÖSYM – YÖK) AYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları 2023 Nelerdir?

​​​​​​​AYT din kültürü ve ahlak bilgisi konuları 2021 nelerdir, AYT’de din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ KONULARI 2023 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını çözen bir adayın SÖZ yani sözel puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Sosyal bilimler-2 alan yeterlilik testi içinde din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden 6 soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı AYT 2023 din kültürü ve ahlak bilgisi konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2022 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2023 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde din kültürü ve ahlak bilgisi konuları 2023 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılması

Kur’an-ı Kerim’in Yorumlanması ve Kavranması

İnsan ve Din

Tasavvuf

İslam’da İbadetler

İslam Düşüncesinde Yorumlar

Mezhepler

Hz. Muhammed’in Hayatı, Örnekliği

Hz. Muhammed’i Anlama

İslam ve Bilim

İslam’da Estetik

İslam’da Barış

Yaşayan Dinler ve Benzer Özellikleri

Ayrıca din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

AYT DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ KONULARI 2023 NELERDİR?

Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılması
Kur’an-ı Kerim’in Yorumlanması ve Kavranması
İnsan ve Din
Tasavvuf
İslam’da İbadetler
İslam Düşüncesinde Yorumlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.