(MEB – ÖSYM – YÖK) AYT Sosyoloji Konuları 2021 Nelerdir?

​​​​​​​AYT sosyoloji konuları 2021 nelerdir, AYT’de sosyoloji dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT sosyoloji sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de sosyoloji dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

08.09.2020
A+
A-

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan sosyoloji dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT SOSYOLOJİ KONULARI 2021 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT sosyoloji sorularını çözen bir adayın SÖZ yani sözel puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Alan yeterlilik testi içinde sosyoloji dersinden 3-4 soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı AYT 2021 sosyoloji konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2020 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2021 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde sosyoloji konuları 2021 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

Sosyolojiye Giriş

Birey ile Toplum İlişkisi

Toplumun Yapısı

Toplumda Değişme

Toplumda Gelişme

Toplum ve Kültür

Toplum Kurumları

<div></div>

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

<div></div>

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.