Nedir

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Nedir? Randevu Nasıl Alınır? 

Türkiye’de son yıllarda en çok gelişen sektör sağlık sektörüdür. Türkiye dünyada sağlık hizmeti veren ülkeler arasında en önde gelen ülkeler arasındadır. Sağlık hizmetleri gün geçtikçe daha kaliteli verilmektedir. Ayrıca teknoljik gelişmeler ve pratik çözümler sağlık sektörüne adapte edilmektedir. Bu anlamda son dönemde hayata geçirilen çözümlerden biri de Merkezi Hekim Randevu Sistemi kısaca MHRS’dir. MHRS son dönemlerde vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi görmektedir. İnsanlar hastanelerde kuyruk, sıra beklemeden internet üzerinden randevu alarak işlerini halletmektedir. Bu kapsamda MHRS’nin önemi büyüktür. Peki Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) nedir? MHRS ne demek? MHRS randevu nasıl alınır? MHRS randevu nasıl iptal edilir? MHRS’ye nasıl kayıt olunur? İşte yeni sistem ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

MHRS Nedir? Ne Demek?

MHRS, Merkezi Hekim Randevu Sisteminin kısaltılmış halidir. Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir uygulamadır. Sistem ile birlikte hastanelerdeki yoğunluğun azaltılması ve randevu alma işleminin kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Sistem kısa sürede etkisini göstermiştir. Hastanelerdeki yoğunluk azalmış ve elektronik sistem ile işlemler bugüne dek başarıyla yürütülmüştür. Uygulama Avrupa Birliği tarafından “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında kabul görev 20 temel kamu hizmeti arasındadır. Devlet hastanelerinde ve devlet hastanelerine bağlı kuruluşlarda dağınık ve bağımsız yürütülen randevu sistemlerini merkezileştiren uygulama ile binlerce kişi derin bir nefes almıştır. Ayrıca bu sayede vatandaşların sağlık verileri istatistik bilgisi haline getirilmiştir. Böylece ülkedeki sağlık durumu analizi daha kolay yapılır hale gelmiştir.

MHRS Randevu Nasıl Alınır?

Binlerce hatta milyonlarca kişi sağlık hizmeti alırken MHRS kullanmaktadır. Ancak ülkemizde hala e-Randevu sistemi olarak hizmet veren MHRS’yi bilmeyen, tanımayan ve kullanmayan çok sayıda vatandaş mevcuttur. Bu nedenle MHRS’den nasıl randevu alınacağı, sistemin nasıl kullanılacağı merak edilmektedir. MHRS’den randevu almanın temelde 3 farklı yolu bulunmaktadır. Öncelikle ALO 182 çağrı merkezini arayarak telefonla randevu alabilirsiniz. Sistemin resmi internet sitesi olan hastanerandevu . org . tr veya mhrs . gov .tr adresleri üzerinden internetten randevu alabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulama aracılığı ile randevu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden randevu almak için üyelik kaydı yapmanız önemlidir. Daha önce üye olduysanız T.C. kimlik numaraları ve şifreleriniz ile hastane ve doktor seçimi yaparak randevu alabilirsiniz. Mobil uygulamayı indirerek akıllı telefonlarınız üzerinden randevu alabilirsiniz.

MHRS Randevu Nasıl İptal Edilir?

Sistemle ilgili en önemli konulardan biri de randevunun nasıl iptal edileceğidir. Tıpkı randevu almak gibi 3 farklı yol üzerinden sisteme giriş yapıp randevunuzu iptal edebilirsiniz. Yukarı yer alan internet siteleri aracılığı ile sisteme giriş yaparak randevu geçmişi kısmına girebilir ve ardından oluşturduğunuz randevu iptal edebilirsiniz. Ayrıca sistemin mobil uygulamasına giriş yaparak randevu geçmişi kısmından aldığınız randevuyu iptal edebilirsiniz. Ayrıca ALO 182 hattı üzerinden de telefonla randevunuzu iptal edebilirsiniz.

MHRS Yeni Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) aracılığı ile internetten randevu almak için hastanerandevu . gov . tr veya mhrs . gov . tr adreslerine giriş yapmak gerekmektedir. Bu internet sitelerine giriş yaptıktan sonra ise üyeliğiniz yoksa üye olmanız gerekmektedir. Bu durumda “yeni üye” kısmına giriş yaparak kişisel bilgilerinizi girerek sisteme üye olursunuz. Daha sonra kişisel bilgilerinizle sisteme girebilirsiniz. Ayrıca sistemin mobil uygulamasına giriş yaparak yeni üyelik hesabı açtırabilirsiniz. Sisteme üye olurken girdiğiniz bilgilerin doğru olması son derece önemlidir. Özellikle belirtmek gerekir ki girdiğiniz bilgilerin Nüfus Müdürlüklerinde yer alan resmi bilgilerle uyuşması gerekmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu