kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

MF 2 Bölümleri 2023

2017 MF 2 bölümleri hangileridir, MF 2 puan türü nasıl hesaplanır, MF 2 bölümleri nelerdir? gibi soruların cevaplarınızı sizin için derledik. MF 2 bölümleri 2017 listesine buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

2023 MF 2 bölümleri hangileridir, MF 2 puan türü nasıl hesaplanır, MF 2 bölümleri nelerdir, MF 2 puan türü ile hangi bölümlere girebilirim, MF 2 puanlı bölümler nelerdir? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

MF puan türleri Ölçme. Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girerek kazanılan puan türleridir. MF puan türlerinin hesaplanabilmesi için LYS 1 Matematik ve LYS 2 Fen Bilimleri sınavlarına girmek gerekmektedir. MF 2 puan türü de bu sınavlar üzerinden hesaplanan dört MF puan türünün ikincisidir.

MF puan türlerinin hesaplanmasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın % 40’ı ve Lisans Yerleştirme Sınavlarının % 60’ı alınmaktadır .LYS’lerin % 60’lık kısmı da kendi içlerinde yüzdelik dağılıma sahiptir.

MF 2 puan türünden barajı geçen adaylar üniversitelerin lisans programlarını tercih etme hakkı kazanırlar. Lisans programları dört, beş veya altı yıllık eğitim sürelerine sahip olabilmektedirler.

Sayısal Puan Türünden Alan Bölümler Hangileridir?

MF 2 BÖLÜMLERİ 2023

2023 ÖSYM verilerine göre hazırlanmış MF 2 Bölümleri 2023 listesi aşağıdaki gibidir.

1)      Bahçe Bitkileri

2)      Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması

3)      Balıkçılık Teknolojisi (Fakülte)

4)      Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği

5)      Bitki Koruma

6)      Bitkisel Üretim ve Teknolojileri

7)      Biyoloji

8)      Biyoloji Öğretmenliği

9)      Fen Bilgisi Öğretmenliği

10)  Fizik

11)  Fizik Öğretmenliği

12)  İş Sağlığı ve Güvenliği (Fakülte)

13)  Kimya

14)  Su Ürünleri Mühendisliği

15)  SütTeknolojisi

16)  Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

17)  Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi

18)  Zootekni

Yukarıda yer alan liste “2023-ÖSYS : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri”ni temel alarak yayımlanmıştır. Yapılacak değişiklikler ile ilgili olarak ÖSYM tarafından yapılacak bir duyuru esas olacaktır.

Antrenörlük Eğitimi ve Perfüzyon bölümleri ÖSYM tarafından yapılan bir duyuru ile LYS puan türlerine kaydırılmıştır. Bununla ilgili net bir bilgi olmadığı için listelere eklenememiştir. Perfüzyon YGS’nin sayısal bölüm ağırlıklı puan türüyle yerleştirme yapılan bir program olduğundan dolayı bu bölümün MF puan türlerinden birine aktarılma olasılığı yüksektir.

Sayısal Bölümleri, Sayısal Puan Türünden Alan Bölümler

MF Puan türleri çoğunlukla ortaöğretim kurumlarının sayısal programlarından mezun olan öğrenciler tarafından kullanılmaktadır.Üniversitelerin sayısal lisans programlarını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Lisans Yerleştirme Sınavı, üniversite bölümleri, Yükseköğretime Geçiş Sınavı,üniversite tercihleri ve bunlar gibi üniversiteye yerleşme ve üniversiteler ile ilgili konularda merak ettikleriniz, sorularınız ve paylaşımlarınız için TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2588 1 2dc18b5afbfc0e7bbb2610ee3c910237

MF 2 BÖLÜMLERİ 2023

1)      Bahçe Bitkileri
2)      Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
3)      Balıkçılık Teknolojisi (Fakülte)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.