kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TYT Sözel Bölümleri 2018

TYT sözel bölümleri 2018 nelerdir, TYT sözel bölümlerine nasıl girerim, TYT sözel bölümleri listesi nelerden oluşmaktadır sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

TYT sözel bölümleri 2018 nelerdir, TYT sözel bölümlerine nasıl girerim, TYT sözel bölümleri listesi nelerden oluşmaktadır, 2 yıllık sözel bölümlerine sınavsız geçiş hakkı var mıdır, önlisans sözel bölümleri nelerdir, Temel Yeterlilik Testi bölümlerinde sözel programları hangileridir gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Geçtiğimiz yıla kadar üniversiteye girmek için varolan sistem 2 basamaklı olan ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) isimli iki sınavdan oluşan bir sınav sistemiydi. Bu sistemde 2 yıllık bölümlere girmek için YGS’den alınan puanlar kullanılmaktaydı. YGS kendi içinde 6 puan türünden oluşmaktaydı. Bunlar YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 puan türleriydi. Bu puan türlerinden YGS 1 ve YGS 2 sayısal, YGS 3 ve YGS 4 sözel, YGS 5 ve YGS 6 ise eşit ağırlık bölümlerini kapsıyordu.

TYT SÖZEL BÖLÜMLERİ 2018

2018 yılından itibaren değişen sistem aynı sınav içinde yine 2 basamaklı olacak gibi görünüyor. Sınavın birinci kısmı olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) 20 Sosyal Bilimler 20 Fen Bilimleri 40 Türkçe 40 Matematik sorularından oluşacak. Sınavın ikinci kısmı diyebileceğimiz kısım ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) isimli farklı testler sosyal bilimler, fen bilimleri, Türk dili ve edebiyatı coğrafya, matematik sorularından oluşacak. Bu sınavın tamamının adı ise Yüksek öğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak adlandırılacak.

2 yıllık bölümlere daha önceden ya YGS’nin puan türleri ya da sınavsız geçiş hakkı ile girilebilmekteydi. Sınavsız geçiş hakkının sürdürülüp sürdürülmeyeceği bir tartışma konusu olsa da meslek lisesi mezunları kendi bölümleri ile alakalı bölümlere böyle bir geçiş hakkına sahip olacak gibi görünüyor. Bununla beraber YGS puan türleri ortadan kalktığı için muhtemel olarak 2 yıllık bölümlere TYT’den alınan puanlar ile girilecek.

Daha öncesinde YGS 3 ve YGS 4 puan türleri ile alan 2 yıllık sözel bölümleri listelerini sizin için derledik. TYT sözel bölümleri 2018 listesinin tamamı aşağıdaki gibidir.

1)      Uygulamalı İspanyolca ve Çevirmenlik

2)      Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik

3)      Aşçılık

4)      Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

5)      Çağrı Merkezi Hizmetleri

6)      Adalet

7)      Basın ve Yayıncılık

8)      Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

9)      Kültürel Miras ve Turizm

10)  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

11)  Turist Rehberliği

12)  Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik

13)  Çocuk Gelişimi

14)  Deri Konfeksiyon

15)  Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

16)  Geleneksel El Sanatları

17)  Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu

18)  Medya ve İletişim

19)  Mimari Dekoratif Sanatlar

20)  Radyo ve Televizyon Programcılığı

21)  Reklamcılık

22)  Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri

23)  Turizm Animasyonu

24)  Yerel Yönetimler

25)  Görsel İletişim

26)  Halıcılık ve Kilimcilik

27)  Halkla İlişkiler ve Tanıtım

28)  İlahiyat

29)  Marka İletişimi

*Bu liste Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) sitesindeki kılavuzdan oluşturulmuştur. Yapılacak bir değişiklik için ÖSYM’nin yapacağı bir duyuru esas olacaktır. YKS

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.