kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Moda Tasarımcısı Nedir?

Moda tasarımı 2010’da itibaren meslek haline gelmiş, sosyal medyanın yardımıyla eskisinden çok daha popüler bir meslek halini aldı.

A+
A-

Moda Tasarımcısı Nedir?

Her yeni gün yeni tasarımlarla karşılaşmak mümkün. Moda tasarımcısı da modayı takip eden ve çizimlerini kategorisini ona göre şekillendiren ve hazırlayan kişi demektir.

Günümüzde gelir düzeyi alt seviyede olan kişiler genellikle hazır giyim firmalarının ürünlerini tercih etmektedir. Nispeten maddi durum daha iyi olan kişiler kıyafetlerini özel kreasyonlardan almakta veya piyasada moda tasarımcısı  olarak çalışanlara tasarlatmaktadır.

Genellikle en sık sorulan soru moda tasarımı kariyeri yapmak için yaşım geç mi?  Bu soruya cevabımız moda tasarımı alanında çalışmanın yaş ile hiç ama hiç ilgisi yok, ister 15 yaşında olun, ister 50 eğer içinizde moda  merakı varsa, sizin için ne  erken ne de  geç denemez.

Ünlü bir moda tasarımı hocası bu mesleğe yıllarca bambaşka bir alanda  çalıştıktan sonra 40’lı yaşlarında başlamış ve ardından yıllarca dünyanın önemli markalarının koleksiyonlarını hazırladıktan sonra, hala moda dünyasına yeni yetenekler yetiştirmek için okulda dersler vermeye devam ediyor.

Başarılı Moda Tasarımcısında Hangi Özellikler Olmalıdır?

Moda tasarımı görsel bir sanattır ve bu sanatı icra etmek isteyen kişilerin yaratıcı bir zekaya sahip olması elzemdir. Aynı zamanda zevk sahibi olması,  güçlü bir gözlem yeteneği, iletişim kabiliyeti moda tasarımcısında bulunması gereken temel özelliklerdir.

Moda Tasarımı Bitirmeden Moda Tasarımcısı Olabilir miyim?

Kesinlikle  moda tasarımcısı olmak için moda tasarımı okumaya gerek yoktur. Moda tasarımı kurslarında eğitim alarak veya yurt dışında ki farklı programlara kayıt yaptırarak kariyerinize devam edebilirsiniz. Moda tasarımı alanında bitirdiğiniz okuldan çok yaptığınız iş önemlidir.

Moda Tasarımcısı Maaşları Ne Kadar ?

Moda tasarımcı maaşları  yüz bin tl gibi rakamları bulmaktadır. Ancak şunu hemen belirtelim ki bu yeni başlayan moda tasarımcısı maaşı kesinlikle değildir. İşinize yeni başladığınızda rüştünüzü ispatlayana kadar çalıştığınız firmanın size ödeyeceği maaş asgari ücretten hallice olacaktır.

Türkiye gibi tekstil cenneti bir ülkeden dünya çapında moda tasarımcısı yetişmemesi şaşırtıcıdır. İlerleyen yıllarda şüphesiz çok daha başarılı Türk moda tasarımcıları yetişecektir. Tercihiniyap.net ekibi olarak yaratıcılığına ve zevkine güvenen adayları bu alanı okumaya ve  çalışmaya davet ediyoruz.

2888 1 e1c4ec505bc69306f217cfcadb862ef2

Moda Tasarımcısı Maaşları Ne Kadar ?

Moda tasarımcı maaşları  yüz bin tl gibi rakamları bulmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.