Gündem

Nisab Nedir? Nisap Miktarı 2020 Ne Kadar

Mübarek ramazan ayının gelmesi ile birlikte her sene olduğu gibi bu sene de sizlere oruç, ramazan, zekat, fitre gibi konularda bilgi verici, meraklarınızı giderecek yazılar hazırlamaya çalıştık. Bu yazımızda nisap hakkında bilgilere erişebileceksiniz.

NİSAP NEDİR? NİSAB NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Sözlükteki kelime anlamı sınır, asıl, işaret, kaynak, kök gibi kavramları kapsayan nisap islam içerisinde zekatı farz kılan zenginlik ölçüsüne tekabül etmektedir. Yani daha da açıklayıcı olmak gerekirse bir insanın zekat vermesinin farz olma durumu nisap ile ilişkili olup, kelimenin kökenine uygun olarak zenginlik sınırını ifade etmede kullanılmaktadır.

NİSAP MİKTARI 2020 İÇİN NE KADAR OLARAK BELİRLENMİŞTİR? NİSAB MİKTARI NE KADARDIR?

Nisap yani zenginlik sınırı her ekonomik katman için farklı olarak belirlenmiştir. Örneğin ticaret ile uğraşan yani direkt para ile ilişki kuran bir sınıf için başka bir ölçüt ile ifade edilirken, gayrimenkulü olan veya hayvancılık ile uğraşan biri için farklı ölçütler ile belirlenmektedir.

Peygamber efendimizin döneminde özellikle zenginlik altın ile, hayvan sahipliği ile ilişkili olduğu için o dönemin nisap miktarları şu şekilde belirlenmiştir. 80.18 gram altın veya buna denk para miktarı; hayvan olarak da 30 sığır, 40 koyun-keçi ve 5 deve sahipliği zenginliğin sınırı olarak kabul edilmiştir yani nisap yani zenginliğin alt sınırı bu çerçevede belirlenmiştir.

Burada belirlenen rakamlar birkaç farklı kaynakta başkalıklar gösterse de; örneğin 85 gram ya da 90 gram altın gibi, zekatın fakir insanların lehine işlemesi gerekliliğinden dolayı 80.18 gram altın zenginlik sınırı olarak genel olarak kabul görmüştür.

<div></div>

Peki günümüz için durum nasıldır? 2020 için nisap miktarı nasıl belirlenmektedir? Aslında bu yukarıda bahsettiğimiz ölçütler değişmemiştir ve buna yönelik hesap yapabilirsiniz fakat bunu sizin yerinize bizim yapmamız gerekirse; güncel altın fiyatları 380 ila 400 TL arasında değişmektedir. Biz bu noktada ortalamasını alarak gram altının fiyatını 390 TL kabul edersek altın üzerinden yapılacak hesap ile 390×80.18 gram= 31270 TL nisap miktarı olarak çıkmaktadır. Bu miktarın alt sınır olduğunu düşünürsek bunu gayrimenkullerinize, nakit paralarınıza, hayvanlarınıza eşitleyerek zekat verip vermemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Evet nisap miktarının üzerindeyim peki bu şartlar altında ne kadar zekat vermem gerekiyor sorusunun cevabı da zaten islamda açıkta malınızın 1/40’ı olarak belirlenmiştir. Yine de daha net bir hesaplama yapmak isterseniz diyanet işleri başkanlığının zekat hesaplama robotu bulunmaktadır onu kullanarak ne kadar zekat vermeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Merak ettikleriniz, sorularınız, görüşleriniz için yazımızın altındaki yorum kısmını kullanabilir veya forum sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Forum sayfalarımıza erişmek için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

<div></div>

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu