kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Odyoloji 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Odyoloji bölümünü kimler tercih edebilir, hangi puan türü ile tercih edebilir, odyoloji taban puanları 2019 kaçlara düşmüştür gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Odyoloji bölümünü kimler tercih edebilir, hangi puan türü ile tercih edebilir, odyoloji taban puanları 2019 kaçlara düşmüştür, odyoloji sıralama sayıları kaç binlerdedir, odyoloji puanları diyebileceğimiz yerleştirme puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, odyoloji başarı sıralamaları 2019 açıklandı mı, ne zaman açıklanır gibi soruların cevaplarını derleyerek sizler için yayımladık.

Yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) olarak adlandırılan sınav, lise/ortaöğretim mezunu bireylerin girerek belli bir puan aldıkları ve o puanlar üzerinden tercih yaparak üniversite bölümlerine yerleştiği bir ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) sınavıdır. Adaylar bu sınava girerek istedikleri bölümleri tercih etme şartı olarak en başta bir ortaöğretim mezunu olmak koşulunu yerine getirmelidirler, diğer özel koşulları bir kenara bırakırsak, ayrıca tercih etmeyi düşündükleri bölüme yetecek kadar bir puan almalıdırlar.

Tercih edilmesi düşünülen bölüme yetecek puanlar her sene değişiklik gösteriyor olsa da bu puanların veya başka bir değişken olan sıralamaların kaç olabileceğine dair fikir almak için ÖSYM tarafından hazırlanan tercih kılavuzlarına bakmak gerekir. Bu kılavuzlarda yer alan puanlar ise bir önceki yıl yapılan yerleştirmeler sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Adayların tercih yapması noktasında fikir alması için 2018 YKS yerleştirmeleri üzerinden oluşturulmuş, bölümlerin 2019 taban puanları ve başarı sıralamaları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

ODYOLOJİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere odyoloji bölümünü tercih etmek için (eğer özel başka şartlar yok ise) bir ortaöğretim kurumundan mezun olmak ve YKS içinde yer alan puan türlerinden biri olan sayısal (SAY) puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir.

Yeterli puan diyebileceğimiz puanlar için 2018 yerleştirmelerinde ortaya çıkan odyoloji puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlara bakarsak, odyoloji bölümüne yerleştirmede kullanılmış bilinen en küçük puanın 202,61322 puan ve bu puan ile yerleştirmenin ise Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’ne olduğunu görüyoruz. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise 413,48811 ile Hacettepe Üniversitesi’ne olduğu görülmektedir. Adaylar sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan alırlarsa 2019 yılında odyoloji bölümüne yerleşebilirler demek yanlış olmayacaktır.

Odyoloji bölümü kontenjanları 2018 yılında YKS için 1185 olarak belirlenmişti. 2019 YKS odyoloji kontenjanları da sanıyoruz ki bundan aşağıda olmayacaktır.

Başarı sıralamaları verileri henüz ÖSYM veya YÖK Atlas tarafından yayımlanmadığı için odyoloji sıralama verilerini yazımıza ekleyemedik. Bu iki kurumdan birisi bu verileri internet sitelerinde veya başka bir mecrada yayımladıkları anda bizler odyoloji başarı sıralaması verilerini yazımıza ekleyeceğiz. Odyoloji başarı sıralamaları muhtemelen birkaç ay içinde eklenecektir.

Odyoloji 2019 taban puanları verilerini içeren görsellerimiz aşağıdadır.

Üniversite bölümleri, üniversite tercihleri, üniversite sınavları gibi üniversiteyi ilgilendiren her konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlar yapabileceğiniz FORUM sayfalarımız deneyim sahibi kadroları ile hizmetinizdedir.

*YKS hakkında verdiğimiz bilgiler, yazımızın içinde yazdıklarımız ve odyoloji taban puanları verileri ÖSYM’nin internet sitesi ile orada yayımladığı kılavuzlar üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacaktır bu yüzden de belli zaman aralıkları ile ÖSYM resmi internet sitesini ziyaret edip duyuruları takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5646 1 34c90ce342643ac31728fb1774d0778c scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.