Taban Puanları

Uçak ve Uzay Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Uçak ve uzay mühendisliği başarı sıralamaları 2019 yılında kaç binlere gelmiştir, uçak ve uzay mühendisliği taban puanları 2019 için nasıl olacaktır, uçak ve uzay mühendisliği hangi puan türünden tercih edilebilir, uçak ve uzay mühendisliği puanları içinde yer alan en büyük ve en küçük taban puanlar kaçtır, uçak ve uzay mühendisliği sıralama sayıları açıklandı mı, hangi tarihlerde açıklanacak gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Üniversite hayalini hemen hemen her genç kişi kurmaktadır, sadece genç insanlar demek de olmaz, üniversite mezunu olmak birçok kişinin hayallerinden biridir diyebiliriz. Bu hayale ulaşmak için bireylerin aşması gereken sınav türleri bulunmaktadır ve bunlardan önemli olanlarından birisi de yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) adı verilen, ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavıdır. Bu sınava başvuru yapabilmek için herhangi bir ortaöğretim kurumu mezunu olmak şartı vardır.

Sınava başvurmak için ortaöğretim kurumu mezunu olmak gerektiği gibi bu sınav aracılığıyla bir bölüme yerleşmek için de bazı şartlar gerekmektedir ve bunlardan muhtemelen en önemlisi adayların tercih edecekleri bölüme yetecek kadar puan almasıdır. Bu yetecek puan diye bahsettiğimiz puanların kaç puanlar olduğuna dair fikir vermesi için bizler bölümlerin puanları ve başarı sıralamaları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

UÇAK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Uçak ve uzay mühendisliği bölümü için belirttiğimiz 2019 taban puanları ve başarı sıralamaları listelerinin oluşum sürecine değinecek olursak, her yıl yapılan yerleştirmeler sonrasında ortaya üniversitelerin bölümlerinin taban puan ve başarı sıralamaları verileri çıkmaktadır. Bu puanlar bir sonraki yıl yapılacak olan tercihlere yol göstermek, fikir vermek amacıyla tercih kılavuzlarına konulmaktadır. 2019 uçak ve uzay mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları verileri de 2018 yerleştirmeleri üzerinden derlenmiştir.

Uçak ve uzay mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için adayların SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir. Bu yeterli puan aralığını ise en küçük ve en büyük taban puanlara bakılarak söylemek gerekirse, uçak ve uzay mühendisliğine yerleşmiş en küçük ve bilinen puana sahip aday 381,31466 puan ile Gaziantep Üniversitesi’ne (İngilizce) yerleşmiştir. En büyük taban puan ile yerleşen aday ise Samsun Üniversitesi’ne 393,23406 puan ile yerleşmiştir. 2019 YKS’de sayısal puan türünden bu iki puan arasında alan bir aday uçak ve uzay mühendisliği bölümüne yerleşebilir demek yanlış olmayacaktır.

Uçak ve uzay mühendisliği başarı sıralamaları verilerine bakacak olursak henüz YÖK Atlas veya ÖSYM bu verileri açıklamadığı için yazımıza henüz ekleyemedik. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu iki kurumdan birisi sistemine bu verileri yüklediği anda uçak ve uzay mühendisliği başarı sıralaması verileni yine bu yazının içinde bulabilirsiniz. (EKLENDİ)

Uçak ve uzay mühendisliği taban puanları 2019 verilerini içeren görsel yazımızın en alt kısmında yer almaktadır. Bu konularda merak ettiklerinizi TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasına ulaşarak sorabilirsiniz.

*YKS ile ilgili bilgiler ve uçak ve uzay mühendisliği taban puan verileri ÖSYM’nin internet sitesi ile sitesinde yayımladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru ilgili konunun son halini şekillendireceği için ÖSYM sitesini belirli periyotlar ile ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

UÇAK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE TÜR FAKÜLTE BÖLÜM BURS/DİL PUAN TÜR. SIRA TABAN PUAN
SAMSUN ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Uçak ve Uzay Müh.      SAY 56761 393,23406
GAZİANTEP ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Uçak ve Uzay Müh.  İNG.     SAY 65246 381,31466
SAMSUN ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Uçak ve Uzay Müh.  KKTC Uyruklu     SAY 114792 329,38947

5645 1 5352a1f50ad2d473200554d52de8bf83

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu