Otobiyografi Nedir? Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi nasıl yazılır, yazarken nelere dikkat edilmelidir? Otobiyografi örnekleri, otobiyografi formatı nasıl olmalıdır? Otobiyografi nedir?

26.05.2019
A+
A-

Otobiyografi Nedir?

Otobiyografi insanın kendi yaşadığı şeyleri kendisinin kaleme almasına nedir. Tüm geniş yönleriyle eser haline getirerek okuyuculara sunması en önemli özelliğidir. Fakat otobiyografi nedir? Sorusuna insanlar biyografinin tanımını verebiliyorlar. Biyografi ise birinin hayatını bir başkasının yazmasıdır. Bazen de günlükle benzer özellikler taşıyabilir. Fakat günlük yazarları, olayları sıcağı sıcağına aktarmaktadır. Otobiyografi de kişi yaşadığı olayları hikayeleştirerek romana da çevirebilir. Buna ise otobiyografik roman denir. Kişi kendi hayatını kaleme aldığı gibi akrabalarının ve arkadaşlarının hayatlarından da kesitler sunabilir. Bu tür eserler genellikle dünyaya veya bir bölgeye herhangi bir açıdan katkısı olmuş insanlar tarafından yazılmaktadır. Bunlar genelde sporcular, bilim adamları, edebiyatçılar ve siyasetçiler olmaktadır.

Otobiyografinin Özellikleri

Otobiyografi yazan insanları yaşarken kendi içsel halini bilemediğimiz için bu eserlerle kişiye ait daha detaylı bilgiler alınabiliyor. Özellikle başarıya giden yollarda çektiği zorlukları ve yaptığı uygulamaları daha net görebiliyoruz. Yazarlar genellikle kendisi hakkında tüm detayları yazsa da ne yazık ki tarafsız davranması çok zordur. Bu yüzden otobiyografik eserler öznel eserlerdir. Tarihsel özellikleri bulunsa da birinci el kaynak olarak nitelendirilemezler. Bu tür eserler anılarla benzerlik gösterebilmektedir. Fakat anılar bir hayatın belli bölümünü kapsar.

CV nasıl hazırlanır buradan öğrenebilirsiniz.

Otobiyografinin özellikleri ise hayatın neredeyse tamamını ele almasından geliyor. Bunu yaparken de kronolojik bir sıra içinde ilerler. Hayatta yaşadığı dönüm noktalarından ve sorunlarla nasıl başa çıktıklarından bahsederler. İlkokul öğretmeninden üniversite arkadaşına kadar olaylar anlatılır. Olayları anlatırken kendinden bahsettiği gibi okuyuculara da öğüt verme niteliği taşıyabilir. Kişi kendinden bahsettiği için birinci tekil şahıs eki yani ben dili kullanılır. Yazarların eserleri bir edebi eser gibi gözükse de geleceğe bıraktığı miras gibi de görülebilmektedir. Türk edebiyatında da önemli otobiyografi yazarları bulunmaktadır. Bunlar; Behçet Necatigil, Hasan Ali Yücel, Aziz Nesin, Necip Fazıl Kısakürek gibi önemli isimlerdir.

Otobiyografi Örnekleri – Kısa

  • Merhaba ben Yusuf. 1980 yılında İstanbul’da doğdum. Doğduğum günden itibaren edebiyata merak salmış biri olarak yaşadım. Annem Ayşe ve babam Hasan sürekli bu isteğimde yanımda olarak beni desteklediler. Ortaokula ilk başladığımda öğretmenim Zeliha Hanım’la birlikte ilk şiir denemelerine başladım. Yazdığım şiirler oldukça beğenilmiş olacak ki okul piyeslerinde ve özel günlerde müdür tarafından okutuldu. Çevremdeki insanların yönlendirmeleriyle şiir dışında hikaye, deneme ve kısa romanlar yazmaya başladım. 30 Yaşıma gelmeden çok tanınan biri oldum. Hayat hikayemde bana destek olan önce aileme ve sonra hocalarıma teşekkürü bir borç bilirim.
  • 1960 yılında hayatımı gözlerimi açtığımda her şey toz pembe görünüyordu. Her şeyden habersiz, tecrübesiz ve bilgisiz normal bir çocuk gibi ilkokulumu bitirdim. Fakat dünyada olan bitenler beni her geçen gün etkilemeye başlıyordu. Bir yandan gazete okuyordum bir yandan radyodaki haberleri dinliyordum. Diğer çocuklar oyunlar oynayıp, gezip tozarken benim ise ilgili siyasi olaylar çekiyordu. Siyasetin beni bu kadar içine çekmesi 20 yaşımda ilk kez halkın içine girmeme sebep oldu. Siyasi kişileri takip ederken 30 yaşımda kendimi ilk partisini kuran biri olarak gördüm. 60 yaşımda kendimi siyasi hayatımı ve doğruluk mücadelemi en iyi yapan biri olarak siyasetten ayrıldım.

Yukarıda yer alan örnek otobiyografilerden de anlayabileceğiniz gibi belirli bir kalıp ve format mevcut değildir. Kendi hayatınızı otobiyografi biçimine dönüştürürken tamamıyla özgün bir tarzda seçebilirsiniz. Ancak bir kuruma veya yayın organına otobiyografi göndermek istiyorsanız istedikleri bir format olup olmadığını sorabilirsiniz.

Eğer başka ototbiyografi örnekleri de görmek isterseniz ünlü insanların otobiyografilerini inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Siyasetçiler başta olmak üzere ünlü insanların otobiyografileri kendi internet siteleri başta olmak üzere birçok yerde mevcuttur. Bunun haricinde merak ettiklerinizi forum üzerinden sorabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.