kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Son Muayene Geçerlilik Tarihi Nedir? Nerede Yazar?

Son Muayene Geçerlilik Tarihi Nedir? Nerede Yazar? Araç Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır? Araç Muayenesi Nerede Yapılır?

A+
A-

Türkiye’de trafikte milyonlarca araç bulunmaktadır. Her geçen gün trafikteki araç sayısı artmaktadır. Bu nedenle araçlarla, trafikle, uyulması gereken kurallar ve yapılması gereken işlemlerle ilgili her konu büyük ilgi çekmektedir. Özellikle de araç muayenesi ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Peki araç muayenesi nedir? Son muayene geçerlilik tarihi nedir? Son muayene geçerlilik tarihi nerede yazar? Nasıl öğrenilir?

Araç Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesi doğrultusunda araçların muayenesi zorunludur. Bu işlem kapsamında trafikğe çıkan motorlu ya da motorsuz araçların yolcu ve trafik güvenliğine uygun olup olmadığının kontrol edilmesi işlemidir. Bu muayene ile trafikteki araçların kusurları tespit edilir ve bu eksikliklerin giderilmesi sağlanır. Sonuç olarak da trafik kazalarının engellenmesi hedeflenir.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

TUVTURK sitesinden veya telefonla muayene randevusu alınması gerekmektedir. Aracın borç durumu kontrol edilmelidir ve varsa borçlar ödenmelidir. Aksi halde muayene işlemi gerçekleştirilemez. Ayrıca geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü olması şarttır. Bunların yanı sıra trafik sigortası, ruhsat, vekalet, varsa LPG’li araç bilgisi gibi evraklar yanınızda olmalıdır. Ayrıca ilk yardım çantası, üçgen reflektör, stepne, yangın söndürme cihazı da olmalıdır.

Son Muayene Geçerlilik Tarihi Nedir?

Son muayene geçerlilik tarihi, kullandığınızın aracın muayene tarihinin ne zaman dolacağını gösteren bir bilgidir. Aracınızın gelecekteki muayene tarihi, muayeneye son gidiş tarihiniz üzerinizden hesaplanır ve ardından ruhsatınız üzerine işlenir. Böylece muayeneyi geciktirip geciktirmediğiniz bilinmektedir.

  • Kişisel veya resmi otomobiller ve römorkları için ilk 3 yaş ve sonraki her 2 yılda bir muayene edilmelidir. M1G sınıfındaki kişisel ve resmi arazi taşıtları da bu kural içindedir.
  • Lastik Tekerlekli Traktörler ilk 3 yaş ve sonrasında her 3 yılda bir muayene edilmelidir.
  • Diğer motorlu araçlar ve römorkları için ilk 1 yaş ve sonraki yılda bir muayene edilir. Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar da bu grup içindedir.
  • 2 ve 3 tekerlekli araçlar ile römorkları ilk 3 yaş ve sonraki her 2 yılda bir muayene edilmelidir.

Son Muayene Geçerlilik Tarihi Nerede Yazar?

Aracınıza ait ruhsatınızın üzerinde muayene geçerlilik süresi yazmaktadır. Araç ruhsatınıza bakarsanız aracınızı ilk kez muayene ettirdiğiniz tarih bilgisinin üzerinde olduğunu görürsünüz. Araç ruhsatına bakıldığında ilk muayene tarihi, son muayene tarihi ve bir sonraki muayene tarihi görülebilir. Eğer ruhsatınız kayıpsa veya zarar görmüşse trafik tescil şubelerine ve araç muayenesi Tüvtürk istasyonlarında yapılmışsa buradan muayene geçerlilik tarihi belirten bir yazı alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.