kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Yazılım Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Yazılım mühendisi ne iş yapar, yazılım mühendisi maaşı kamuda 2023 yılı için ne kadar, özel sektörde yazılım mühendisi maaşları 2023 ne kadar oldu, adayların yazılım mühendisi olabilmesi için ne yapmaları gerekmektedir, yazılım mühendisi çalışma saatleri ne kadardır, yazılım mühendisi çalışma şartları nasıldır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

Mesleklere dair maaşlarından çalışma saatlerine kadar bilgilendirici yazılar yayımlamaya devam ediyoruz. Alan alan mühendislikler ile alakalı da böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda sizlere yazılım mühendisi hakkında bu tip bilgiler vermeye çalışacağız.

Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

NASIL YAZILIM MÜHENDİSİ OLUNUR? YAZILIM MÜHENDİSİ KİMDİR? YAZILIM MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Yazılım mühendisi olabilmek için bir adayın yazılım mühendisliği veya benzeri bir bölüm mezunu olması gerekmektedir. Tabi ki sadece mezun olmak bir mesleği yapmaya yetmemektedir. Kamuda yazılım mühendisi olmak isteyen adaylar kamu personeli seçme sınavına girerek atanmalarına sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak istiyorlarsa da şirketlerin aradıkları kriterleri yerine getirmelidirler.

Yazılım mühendisi kimdir sorusunun cevabını da yazılım mühendisi ne iş yapar içinden cevaplayabiliriz. Yazılım mühendisi ne iş yapar kısmını açacak olursak;

  • Başat olarak program yazılımı yaparlar ve yazılan programı test ederler,
  • Alınan işin muhatabı ile ilişki kurarak alınan bilgiler ışığında tasarım yaparlar,
  • Yazılımı ortaya koyduktan sonra bununla ilgili bir kullanım yönergesi hazırlarlar.

<div></div>

KAMUDA YAZILIM MÜHENDİSİ MAAŞI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis Maaşı           16650-20750 Türk Lirası

Yukarıda yer alan tabloda kamuda çalışan mühendislerin ortalama olarak aldıkları maaşlar görülmektedir. Bu rakamlara aile yardımı, ek mesailer, duruma göre yurtdışı görevlendirmelerinden elde edilen gelirler gibi ek ücretler eklenebilir fakat genel olarak kamu personeli olarak göreve yeni başlayan bir yazılım mühendisi 16700 TL dolaylarında maaş almaktadır diyebiliriz.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 YAZILIM MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Yazılım mühendisi olarak çalışma noktasında özel sektör ile kamuyu kıyaslayacak olursak kamunun bariz bir biçimde önde olduğunu görebiliriz. Özel sektörde firmalar genellikle yeni başlayan mühendislerine asgari ücret civarlarında maaş vermektedir. Yeni başlayan bir yazılım mühendisi de özel sektörde 12700 TL civarlarında maaş almaktadır. Tabi ki özel sektörde bu durum firmadan firmaya değişebileceği için bunu ortalama rakam olarak almak doğru olacaktır çünkü yeni başlayan mühendislerine asgari ücret veren şirketler olduğu gibi 13000-13500 TL dolaylarında maaş veren firmalar da bulunmaktadır.

<div></div>

YAZILIM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA OLANAKLARI, ORTAMI NASILDIR? YAZILIM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ HAFTALIK NE KADARDIR?

Yazılım mühendisliğine dair çalışma saatleri ve çalışma şartları bilgisini kamu ve özel sektör diye ikiye ayırmak doğru olacaktır.

Kamuda personeli olarak görev yapan yazılım mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine tabiidir. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vb. zamanlarda ek mesaiye kalabiliyor olsalar da genellikle çalışma saatleri aşağı yukarı bu kadardır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaştan dolayı hem de beyaz yakalı bir meslek mensubu olmaları hasebiyle yazılım mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma ortamları da uzmanlık alanlarına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte mühendisler zaman zaman ofiste, zaman zaman sahada zaman zaman da laboratuvar ortamında çalışabilmektedirler.

Özel sektör personeli olan yazılım mühendisleri ise kamudaki kadar rahat olamayabilmektedirler çünkü özel sektörde (özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında) hem oldukça düşük ücretler elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Yazılım Mühendisi

Yazılım mühendisliği iş imkanı var mı?

Yazılım mühendisliği bölümü mezunları bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı, geliştirildiği her sektörde çalışabilirler.

Yorumlar

  1. orhan gebeşçe Avatar orhan gebeşçe dedi ki:

    harika