2018 Sayıştay Sınavı İptal Edildi

İlk oturumu 26 Mayıs 2018 tarihinde yapılan ancak çıkan olaylar ve aksaklıklar neticesinde iptal edilerek ertelenen, daha sonra bir kısım adayın sınavının kabul edilip, cevap anahtarı açıklanarak 12 Ağustos 2018 tarihinde yapılması planlanmış olan tekrar sınavına girme hakkı seçmeli olarak verilen ve son olarak 13 - 14 Ekim 2018 tarihinde 225 adayın Klasik bölümüne katılım gösterdiği Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı İptal edildi!

2018 Sayıştay Sınavı İptal Edildi

Sınav sürecinde neler oldu?

26 Mayıs 2018 tarihinde adaylar Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Adaylığı Sınavının ilk oturumu olan eleme sınavına katılım gösterdiler. Ancak bu sınavda Ankara Esenboğa Elektronik YDS sınav merkezindeki 5000 adayın çoğu teknik aksaklıklar neticesinde sınavını tamamlayamadı. Sınavın gerçekleştirildiği diğer yerlerde ise sorun çıkmadı ve adaylar sınavı tamamladılar. 

Daha sonra ÖSYM yarım kalan bu kısım için sınavı tamamlayan adayların da girme hakkı olacak bir sınav tarihi belirledi. 12 Ağustos 2018 tarihindeki sınava, sınavı tamamlayamamış olan adaylar zorunlu, tamamlamış olan adaylar ise önceki sınav sonuçlarına bakarak seçimlik bir hak ile girmek durumunda bırakıldı. 

12 Ağustos 2018 tarihindeki sınavın sonuçları açıklandığında skandal bir durum ortaya çıkmıştı. Her iki sınavın standart sapmaları kendi içerisinde hesaplanarak, aynı doğru sayılarına farklı sonuçlar ortaya çıkmış ve fırsat eşitliğine aykırı bir tablo olduğu adaylar tarafından dile getirilmişti. 

Süreç boyunca oluşan mağduriyetler neler?

Çıkan Olaylar ve Ardından Yaşanan Gelişmeleri incelemek için aşağıdaki haberlerimizi sırasıyla okuyabilirsiniz;

1)Ankara'da ÖSYM Skandalı, Sayıştay Sınavı Yarıda Kaldı

2) Sayıştay Sınavı Ertelenecek mi? Yeni Sınav Ne Zaman?

3) Tamamlanamayan Sayıştay Sınavının Tarihi Belli Oldu

4) ÖSYM Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylarını Mağdur Etmeye Devam Ediyor!

5) Eleme Sınavı Sonuçları Açıklandı ÖSYM Skandalı Devam Ediyor!


Sınav sonuçlarından muzdarip adaylar süreci dava edeceklerini belirtmişlerdi ve bu dava bugün sonuçlandı. 

Sınav İptal mi Edildi?

2018/2336 sayılı Kararın özeti;

6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizm. Hk. Kanun'un Tanımlar başlıklı 2. maddesinde; "eşdeğer sınav Başkanlık tarafından aynı veya farklı zamanlarda farklı sorularla yapılan ancak adaylara sağladığı haklar bakımından eşit sonuçlar verdiği, yönetim kurulu kararı ile belirlenen birden fazla sınavı yönetim kurulu ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi yönetim kurulunun ifade eder. şeklinde tanımlanmış 

Temel İlkeler başlıklı 7. maddesinin 1.fıkrasında sınav ölçme, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri güvenirlik, gizlilik, tarafsızlık, bilimsel ilkeleri çerçevesinde ve adaylara fırsat eşitliği sağlayacak biçimde yapılır. hükmü yer almaktadır. 

...

Bunun yanında Sayıştay Denetçi Yardımcılığı kadrosunun 45 kişilik alınacağından bu kadronun beş katı kadar adayın yazılı sınava katılacak olması ve davacının sıralamasının 226 olması karşısında ilk sınavdaki sorular ile ikinci sınavdaki soruların, farklı olduğu, bu sorulara verilen cevapların ve standart sapmaya göre davacının puanının ve sıralamasının değişme ihtimalinin bulunduğu, göz önüne alındığında davacının sınavının iptali konusunda korunmaya değer hukuki menfaatinin bulunduğu tartışmasızdır. 

...

Bu durumda Esenboğa E-sınav merkezi dışında sınava giren adaylara soru ve cevap anahtarını inceleyerek sınavlarını değerlendirme ve bu sonuca göre de istekleri doğrultusunda ikinci sınava girme hakkı tanındığı, ancak Esenboğa e-sınav merkezinde sınava giren adaylar için yalnızca bir sınav hakkı tanındığı, bu nedenle de sınavın adaylara fırsat eşitliği sağlayacak şekilde yapılmadığı sonucuna ulaşıldığından 2018 Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı eleme sınavında ve bu sınav sonucunda davacının başarısız sayılmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

...

Açıklanan nedenlerle dava konusu 2018 Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavının ve bu sınav sonucunda davacının başarısız sayılmasına ilişkin işlemin İPTALİNE... karar verilmiştir. 

Ankara 4. İdare Mahkemesinin 2018/2336 sayılı kararına göre; davalı kurum ÖSYM'nin adaylara fırsat eşitliği sunmaması gereğinde sınavın iptaline karar verilmiştir.


Sürece dair fikirleriniz için FORUM başlığımızı ziyaret edebilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 10:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
SayıştayMağduru
SayıştayMağduru - 1 yıl Önce

@das Kesinlikle hocam şimdi daha büyük mağduriyet oldu bakalım Danıştaydan ne karar çıkcak :(

das
das - 1 yıl Önce

karar doğru lakin bu en baştan yapılmalıydı.