Özel Sektör Doğum İzni Kaç Gün?

Çalışanların genellikle anlamakta zorlandığı bir mevzuat olan İş Kanunu kapsamında düzenlenen özel sektör doğum izni hakkı ile ilgili bilgileri yazdık.

A+
A-

ÖzelSektör Doğum İzni 2018 Kaç Gün?

Öncelikle çalışılanfirma ve firmanın insan kaynağına olan saygısına bağlı olarak buradabelirteceğimiz süreler işçi lehine değişebilir ancak aleyhine değişemez. Mevcutiş kanunu olan 4857 sayılı kanun hamile, yeni doğum yapan veya evlatedinen işçi statüsündeki personelhaklarını ideale oldukça yakın bir biçimde düzenlemiştir. İş kanunu ile hemanne baba hem de bebek hakları güvence altına alınmıştır.

   Özel Sektör Hamileliğin Kaçıncı Haftası İzin Verir?

Hamile olan işçihamilelik sürecinin belirli bir döneminden itibaren statü olarak diğerçalışanlardan farklı kurallara tabidir. Hangi sektör olursa olsun kadın işçilerhamilelik sürecinde maksimum günde 7,5 saat çalıştırılabilirlerbu süre içeresinde diğer işçilerin faydalandığı yemek arası gibi olanakları dakullanırlar. Kanun tarafından hamilelik boyunca gece vardiyalarınabırakılmaları da yasaklanmış ve yaptırıma bağlanmıştır.

4857 sayılı kanun madde 74 hükmühamile işçi için sağlanması gereken kolaylıkları şu şekilde sıralamıştır.

Hamilelik süresincedevam eden düzenli sağlık kontrolleri için ücretli izin kullandırılır,bu izinler yıllık izinden bağımsız düşünülmelidir. İşveren doktor kontrolü içinbu ücretli izinleri kadın işçiye vermek zorundadır.

Gebe kadınların özelsektör çalıştırılma koşulları İş Kanunu md. 74 ‘te ayrıca şu şekildebelirtilmiştir: Eğer doktor raporu ile uygungörülmüşse işçi ücreti düşürülmeksizin daha hafif bir işte çalıştırılmakzorundadır. Bu hüküm gereği normalde ayakta iş yapan bir kadın çalışan hamileolduğu süre boyunca doktor raporu varsa oturarak çalışabileceği bir kadroyu talepedebilir.

  Özel Sektör DoğumRaporu

Bir diğer husus“Hamileliğin kaçıncı haftasından itibaren izin verilir?” konusudur. Hamile işçiler doğumdan hemen evvel sekiz ve doğumdan hemen sonra sekizhafta toplamda 16 hafta özel sektör işçi doğum izni hakkı vardır. Eğertek bebeğe hamile ise (tekil hamilelik) doğum öncesi doğum izni 32.haftada kullandırılmaya başlatılır.İsteği doğrultusunda sağlıkdurumu da elverdiği takdirde, sağlık açısından bir mahsuru yoksa doğuma üçhafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabilir. Her halükarda hamile işçihamileliğin en geç 37. haftasında doğum iznine ayrılmaya mecburdur. Hamileliğin37. haftasından sonra hamile işçinin çalıştırılmaya devam etmesi ise kanuntarafından yasaklanmıştır.

 İzne geç ayrılması durumunda kullanmadığı izinler doğum sonrası sürelereeklenir yani toplamda 16 hafta olan izin 8 doğumdan 8 doğumdan sonrakullanılmak zorunda değildir. Birden fazla çocuğa hamileyse yani çoğulgebelik (ikiz, üçüzhalinde doğumdan önceçalıştırılmayacak sekiz haftalık süre on hafta olarakkullandırılır. Ölüm sebebiyle anne tarafından kullanılmayandoğum izni baba tarafından kullanılabilir.

Özel Sektör Ücretsiz İzin Hakkı 2018

 Doğum izinleriharicinde, kendi talebi doğrultusunda kadın işçiye, doğum izni bittiktensonra 6 ay ücretsiz izni de kullandırılır. Tektaraflı bir beyanla kullanılabilen hamilelik sonrası ücretsiz izin işverentarafından haklı fesih nedeni teşkil etmez.

   Özel Sektör Süt İzni

Doğumdan sonraki ilkbir yıl boyunca işçilere günlük bir buçuk saat süt izni kullandırılmasızorunludur. Sürenin kullanımına iş veren karışamaz, süt izni kullanımı sebebiyleek mesai konulamaz. Bunun haricinde;  ilk doğum sonrasında altmışgün,  ikinci doğumda sonrasında yüz yirmi gün,  sonraki her bir doğumlar yüz seksen gün süreyle işçininhaftalık çalışma süresi üzerinden hesaplanarak yarısı kadar ücretsizizin anneye kullandırılır.

İkiz, üçüz veya dahafazla doğum halinde bu ücretsiz izin sürelerine otuz gün eklenerekkullandırılır.

Yarım çalışma hakkı vesüt izni hakkı aynı anda kullanılamaz. Yarım çalışma hakkını kullanan işçi tamzamanlı çalışmaya döndüğü andan itibaren çocuk bir yaşını doldurana kadar sürhakkı kullanabilecektir.

Özel sektör izin,çalışma, maaş ve diğer şartlarla ilgili soru yöneltmek için tıklayınız..

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. resul dedi ki:

    ne izni hepimiz patronun insafına kaldık. Suriyeli, iranlı, afgan hepsi sigortasız çalışıyor patronlar yüzümüze bakmaz oldu.

  2. Ezgi dedi ki:

    Özel sektörde matematik öğretmeniyim. 32.haftada doğum iznine ayrılsam sözleşme tarihi bitene kadar maaşımı tam olarak alabilir miyim? Sözleşmem eylülde bitiyor mayıs ortası ayrılacağım doğum iznine. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen?

  3. Math dedi ki:

    Merhaba, Bu konuda cevap alabildiniz mi? Aynı sorunun cevabını arıyorum. Matematik öğretmeni olarak 🙂