Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Mühendis Maaşları Ne Kadar? Mühendis Nedir? Ne Demek? Kimdir? Mühendis Ne İş Yapar? Mühendis Görevleri Nelerdir? Devlette, Özel Sektörde ve Serbest Olarak Çalışan Mühendis Maaşları Ne Kadar?

13.01.2021
A+
A-

Mühendislik, alımında uzmanlık gerektiren bir meslek dalıdır. Başlı başına zor olan bu meslek grubu hakkında pek çok konu merak edilmektedir. Bunlardan ilki de mühendis maaşları ne kadar?

Dünyanın en eski ve en önemli mesleklerinin başında mühendislik mesleği gelir. Dünyadaki yerini yaptığı icatlarla sağlamlaştıran insanoğlu büyük mühendislik becerilerine sahiptir. Evler, köprüler, çitler, setler, surlar, binalar, saraylar inşa edilmiştir. Zamanla elektrik, inşaat, yazılım, bilgisayar, endüstri, malzeme alanında da mühendislik bilimi gelişmiştir. Özel sektörde ve devlette istihdam edilen mühendislerin iş olanakları, maaşları, çalışma şartları merak edilir. Peki devlette ve özel sektörde mühendis maaşları ne kadar?

Mühendis Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Mühendis Arapça kökenli bir kelimedir. İnsanlığın ihtiyaçlarını karşılamak için yol, köprü, bina gibi inşa işleri, tarım, hayvancılık, ormancılık gibi gıda, fizik, biyoloji, elektrik, kimya gibi fen, sanayi, endüstri, uçak, otomobil, helikopter gibi teknik alanlarda görev yapan mühendisler eğitim görerek bu mesleği icra etmektedir. Dünyada mühendislik alanına büyük önem verilmektedir. Özellikle de tüm dünyada en büyük istihdam kalemlerinden biri bu alandır.

Mühendis Ne İş Yapar? Mühendis Görevleri

  • Mühendislik alanında eğitim alarak yeterliliklerini artırırlar.
  • Fen, gıda, tarım, sosyal, sanayi, inşaat alanlarında görev yapabilirler.
  • Proje üretir, geliştirir ve bu projeleri hayata geçirirler.
  • Ayrıca hali hazırda mevcutta olan yapıları yıkar, imha ederler.
  • Projenin maliyeti, sürdürebilirliği, avantajlarını incelerler.
  • Projenin, görevin güvenli bir şekilde tamamlamasından sorumludurlar.
  • İşçi, mühendis, mimar, şoför, güvenlik, patron, işveren, müdür gibi tüm kesimlerle iletişimde kalırlar.
  • Güncel gelişmeleri takip edip kendilerini geliştirirler.
  • Kendilerine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirirler.
  • Görev malzemelerini korur ve ihtiyaçların karşılanması için talepte bulunurlar.

Devlette Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Devlette çalışan mühendislerin gelirlerini belirleyen birkaç unsur bulunmaktadır. Toplu sözleşme zammı kapsamında her yıl Ocak ve Temmuz aylarında maaş zammı ve enflasyon farkı aylıklara yansıtılır. Ayrıca aile yardımı, çocuk yardımı, Asgari Geçim İndirimi (AGİ), fazla mesai, ek tazminat, döner sermaye, derece ve kıdem, hizmet yılı gibi unsurlara bağlı olarak aylıklar değişebilir. Bu kapsamda devlette mühendis maaşları şu şekildedir;

Mesleğe yeni başlayan deneyimsiz devlette mühendis maaşları 6 bin 750 TL civarındadır.

6/3 derecesinde 5 yıl deneyimli mühendis aylığı 6 bin 800 TL’ye yakındır.

4/2 derecesinde 10 yıl deneyimli personelin aylık geliri 7 bin 150 TL’dir.

2/1 derecesinde 15 yıl deneyimli personelin aylığı 7 bin 600 TL civarındadır.

1/3 derecesinde 20 yıl deneyimli personelin kazancı 7 bin 7 bin 700 TL civarındadır.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli personele 8 bine yakın ücret ödenmektedir.

Özel Sektörde Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde mühendislik mesleği en çok para kazanan alanlardan biridir. Bilgisayar, yazılım, elektrik, elektrik-elektronik, endüstri mühendisliği gibi farklı branşlar bulunur. Bu branşlardaki çalışanlara farklı miktarda ücret ödenebilir. Ancak genel olarak özel sektörde mühendis maaşları başlangıçta 4-5 bin TL seviyesindedir. Deneyim, başarı, kıdem arttıkça özel sektörde mühendis maaşları 10-20 bin TL arasına yükselmektedir. Ayrıca kendi işini yapan mühendisler 20-30 bin TL’ye kadar aylık gelir elde edebilir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.