Pakistan Nüfusu Ne Kadar Olmuştur? Pakistan Hakkında Bilinmeyenler

Dünya'nın en fazla nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Pakistan, Asya’da bulunmaktadır. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti iken, Pakistan da en kalabalık ülkelerdendir. Pakistan ile Hindistan arasındaki gerilim devam ederken Pakistan nüfusu merak konusudur. Pakistan nüfusu ne kadar olmuştur?

26.12.2020
A+
A-

Pakistan Nüfusu Ne Kadar Olmuştur? Pakistan Hakkında Bilinmeyenler

Ülkeler hakkında bilgiler derlediğimiz yazılarımıza bir yenisini daha ekledik. Pakistan nüfusu ne kadar olmuştur ve Pakistan hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

Çin Halk Cumhuriyetinin nüfusu 1,4 milyarı aşarken, nüfusu Çin’e yaklaşan ikinci ülke ise aynı kıtada yer alan Hindistan’dır. Hindistan nüfusu da 1.4 milyara yaklaşmıştır. Günümüzde bu iki ülkeyi nüfus konusunda yakalamak zor olsa da yakın gelecekte onlar kadar kalabalık hale gelecek ülkeler bulunmaktadır.

Bu ülkelerin başında da yine Asya Kıtasında yer alan iki ülke bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Endonezya iken diğeri de Pakistan’dır. Endonezya’nın nüfusu 274 milyonu aşarken, Pakistan nüfusu da 223 milyonu aşmıştır. Nüfusları her yıl artmaya devam eden Asya ülkeleri arasında ciddi problemler ve gerilimler yaşanmaktadır. 2019 yılından beri Hindistan ile Pakistan arasında yaşanan gerilim devam etmektedir. Biz de Hindistan’ın kalabalık nüfusu ile mücadele etmesi konusunda analize konu yazımız içesinde Pakistan nüfusunu açıklamak istedik.

 

Pakistan Nüfusu

Pakistan’ın nüfusu 223,096,442 kişiye ulaşmıştır. Bu da yaklaşık 1,4 milyar kişinin yaşadığı Hindistan nüfusunun yaklaşık %16’sına denk gelmektedir. Peki, olası bir savaş durumunda Pakistan’da yaşayan halk ile Hindistan halkı mücadele edebilecek durumda mıdır? Bu sorunun cevabından önce Pakistan nüfusuna daha detaylı bakmak gerekir. Pakistan, her şeyden önce çok genç bir nüfusa sahiptir. Pakistan’da yaşayan insanların yaş ortalaması sadece 22’dir. Nüfusun yaklaşık %35’i şehirlerde yaşarken, %65’i kırsal kesimde yaşamaktadır. Dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olan Pakistan’da yaşayan insanların yaklaşık %97’si islam dinine inanmaktadır. Pakistan ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi de nüfusuna oranla çok kalabalık bir orduya sahip olmasıdır.

 

Pakistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pakistan yıllardan beri Türkiye ile dost olduğu bilinen bir İslam Cumhuriyeti’dir. Ülke uzun yıllar boyunca İngilizlerin sömürgesinde yaşamıştır. Pakistan’da halen İngilizce yaygın şekilde konuşulmaktadır. 17 şehirden meydana gelen bir başkent bölgesi olan Pakistan, beş eyaletten oluşmaktadır. Bu eyaletler: Pencap, Sind, Pathanistan, Belucistan ve Azâd Keşmir bölgeleri olarak bilinmektedir. Resmi dil olarak Urduca ve İngilizce konuşulmaktadır. Pakistan halkının %97’si müslümanlardan oluşmaktadır. Pakistan, 14 Ağustos 1947 tarihinde Hindistan’dan koparak bağımsızlığını ilan etmiştir. Ekonomik olarak tarım ekonomisinin faaliyetleri etkilidir.

https://tercihiniyap.net/wp-content/uploads/2021/10/pakystan.jpeg

Pakistan ordusu 800 bin kişiden fazladır ve tamamı profesyonel askerlerden oluşmaktadır. Siyasetin dilini ordu belirlemekte ve ülke yönetimini ordu güçleri sağlamaktadır. Siyasi, demokratik yapı sürekli olarak yaşanan askeri darbeler geçirmektedir. Ordu ve istihbarata hakim olan siyasiler, ülke yönetiminde etkili olmaya çalışmaktadır.

https://tercihiniyap.net/wp-content/uploads/2021/10/pakistan_ordusu_1.jpeg

Pakistan askerlerine bir dönem Türkiye’de de eğitim verilmiştir. Pakistan ordusu gücünü askerleriyle birlikte askeri araç ve gereç, mühimmat ve teçhizatlar ile oluşturmaktadır. Bilindiği üzere Pakistan’da nükleer silahlarda üretilmektedir. 27 Şubat 2019 tarihi itibariyle Pakistan’ın, Hindistan ile yaşadığı gerilim sonrası Hindistan’ın iki savaş uçağının düşürülmesi, Pakistan devletinin ordusuna ne kadar güvendiğini göstermektedir. Ayrıca, bu savaşın alevlenmesi durumunda Pakistan, nükleer silahlara da başvuracağı tehdidini elinde tutmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.