Rıza Kayaalp 10. Kez Avrupa Şampiyonu Oldu

Grekoromen Rıza Kayaalp bir kez daha Avrupa şampiyonu oldu. Kayaalp aldığı altın madalya ile birlikte 10. kez Avrupa şampiyonu olarak ülke tarihine geçti. Milli güreşçimizin şampiyonluğuyla ilgili detaylar haberimizde…

25.04.2021
A+
A-

Polonya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda bu şampiyonaya kadar 9 kez şampiyon olan milli sporcumuz Rıza Kayaalp 10. kez şampiyon oldu. Rıza Kayaalp grekoromen stilde 130 kg düzeyinde altın madalyanın sahibi oldu. Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilen turnuvada Kayaalp turnuvanın 6. gününde kupanın sahibi oldu. Gürcü rakibi Kajaia ile final müsabakasında karşılaşan Rıza, rakibini puanla yenmeyi başardı. Yarın final müsabakasında rakibini tuş yapan Kayaalp, Gürcü rakibini tuş etmeyi başaramadı.

Karşılaşma sonunda Rıza Kayaalp, Gürcü rakibi Kajaia’yı 3-1 yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Rıza aldığı bu kupa ile birlikte 10. kez Avrupa Şampiyonu olarak milli marşımızı bir kez daha dinletmeyi başardı. Bu zamana kadar en fazla Avrupa şampiyonluğuna sahip milli sporcumuz olan Kayaalp, kendisine ati rekoru bir kez daha ekarte etti. Başka bir sporcunun da Kayaalp’e ait rekoru kırması oldukça zorlaştı.

10 Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra Rıza Kayaalp’in kariyerinde 4 dünya şampiyonluğu, olimpiyat ikinciliği, olimpiyat üçüncülüğü, 2 Akdeniz oyunları, 2 dünya kupası ve daha birçok turnuvada sayısız kupası bulunmaktadır. Milli güreşçimiz başarıları sayesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından da yakinen takip edilmektedir. Öyle ki Polonya’da şampiyon olan Rıza’yı, Cumhurbaşkanımız cep telefonundan arayarak kendisinden finalde tuş beklediğini ifade etmiştir. Rıza’dan gelen cevap üzerine Erdoğan, artık finalde tuşu Tokyo’da yaparsın diye esprili bir cevap vermiştir. Rıza Kayaalp’in Cumhurbaşkanımıza duymuş olduğu saygı telefon görüşmesi esnasında yaşamış olduğu heyecanda gözlemlenmiştir.

Rıza Kayaalp Kimdir, Nerelidir?

Rıza Kayaalp, 10 Ekim 1989 yılında Yozgat’ta doğmuştur. Yozgat’ın Kavurga köyünde çiftçi bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyaya gelen Rıza, çok küçük yaşlarda spor yapmaya başlamıştır. İlkokul eğitiminden sonra 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer gözetiminde Grekoromen Stilde güreş eğitimlerine başlamıştır. İlk uluslararası kupasını 2005 yılında Arnavutluk’un Tiran şehrinde 100 kiloda elde etmiştir. Burada Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olmayı başarmıştır.

Bu şampiyonluğun ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne transfer olan Kayaalp, Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in gözetimde spor ve eğitim alanında ciddi bir ivme yakalamıştır. Kayaalp, 2006 yılında liseden mezun olduktan sonra, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan mezun olmuştur. Üniversitede eğitimi döneminde de uluslararası birçok kupanın sahibi olmayı başarmıştır.

Kayaalp, ilk önemli kupasını 2009 yılında Pescara’da düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Şampiyon olarak elde etmiştir. Ankara’da düzenlenen 2009 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil 120 kg da Dünya Gençler Şampiyonu olmuştur. Bu tarihten sonra bütün kupaları almaya devam eden Rıza, 2021 yılı itibariyle 31 yaşında olmasına rağmen, 10 kez Avrupa Şampiyonu olmayı başarmıştır.

Rıza Kayaalp evli ve bir kız çocuğu babasıdır. Son yıllarda grekoromen olarak müsabakalara katıldığı kilo 130 olmuştur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.