Kamu Haber

Sağlıklı Beslenenler Dikkat! Düşük Kalori Mi Yüksek Kalori Mi?

Günümüzde obezite oranları ve sağlıksız beslenmeden doğan hastalıkların boyutu artıyor. Milyonlarca kişi fazla kilolarından şikayet ediyor. Bu nedenle diyet listeleri oluşturuluyor ve sağlıklı beslenmek ile ilgili araştırmalar yapılıyor. Sağlıklı olan kişiler de sağlıklı beslenerek formlarını korumaya çalışıyor. Bu noktada besinler arasında tercih yapmak oldukça önemli. Besinlerin kalori miktarları, içerdikleri protein, yağ ve karbonhidrat değerleri seçimlerimizi etkiliyor. Peki sizin tercihiniz hangisi olurdu? Düşük kalorili besin mi yoksa yüksek kalorili besin mi?

Yer Değiştirme İçin Sağlık Mazereti Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

1 9

Günümüzde sağlıklı, dengeli yemek yemek önem kazandı. Özellikle fazla kilolarından şikayetçi olanlar ve sağlık bir hayat sürmek isteyenler iyi bir vücuda sahip olmak için yol ve yöntemler arıyor. Peki en doğru ve dengeli beslenme şekli nedir? 

2 10

En besleyici besinlerin başında avakado gelmektedir. Vücuda büyük fayda sağlayan avokado işlenmiş gıdalara, fast food besinlere kıyasla oldukça düşük bir kaloriye sahiptir. Bu nedenle tüketilmesi gereken önemli bir besin olarak öne çıkar. kamu haber

3 9

İşte sağlıklı ve dengeli bir öğünü oluşturan doğru karbonhidrat, protein, sebze ve yağ miktarları… 

4 8

Makarna sevenler dikkat! Kabaktan yaptığınız makarnalarla hem lezzetli hem de düşük kalorili bir yemek yiyebilirsiniz. Eğer yeteri kadar düşünürseniz sevdiğiniz her yemeğin sağlıklı ve düşük kalorili bir alternatifini bulabilirsiniz. Tabi ki soslu, kıymalı, kaşarlı, tavuklu vb. makarnalar herkesin hayalidir. Ancak sahip oldukları yüksek kalori nedeniyle bu makarnalar diyetlerin korkulu rüyalarıdır. 

5 9

Söz konusu çikolata olunca pek çok şehir efsanesi bulunmaktadır. Örneğin bitter çikolatanın düşük kalorili ve sağlıklı olduğu düşünülür. Sütlü çikolata yerine bitter çikolata tüketimi tavsiye edilir. Bu noktada bitter çikolatının şeker, lif ve demir içeriğinin daha besleyici olduğu düşünülmektedir. Ancak kalori miktarı arasında büyük farklar yoktur.

Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Eğitim Ücretleri ve Bursları

 

6 8

Ara öğün için tercih yaparken dikkat etmeniz gerekir. Örneğin 2 tane bisküvi mi? Yoksa 200 gram üzüm mü tercih edersiniz? Peki ya iki alternatifin de aynı kaloride olduğunu söylesek? Üstelik üzüm bünyesinde yağ bulundurmadığı için size daha fayda sağlayacaktır. 

7 8

Yarım bir avakado yalnızca 1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı ile aynı kaloriye sahiptir. Ayrıca yağ içerikleri de hemen hemen benzer. Ancak lif içeriği ve ağırlığı büyük ölçüde değişiyor. 

8 8

Patates severlere üzücü bir haberimiz var. Ancak kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için beyaz patataesten kaçınmak gerek. Çünkü içerisinde çok fazla şeker ve karbonhidrat barındırıyor. 

9 8

Bu iki besinin sahip olduğu kalori mitkarları hemen hemen aynı. Atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz bu besinler sağlık açısından da oldukça önemli. İçerisindeki vitamin miktarı nedeniyle badem tüketmek daha faydalı olabilir.

10 8

Sağlıklı besinler tükettiğiniz bir gün geçirmek için doğru besinleri tercih etmelisiniz. 

11 8

Ayrıca gıda ölçeği kullanmak diyetleriniz için oldukça faydalı olacaktır. Özellikle yediğiniz besinler sizi doyurmadığında bu adım ne yediğinizi belirlemek adına önemli. 

12 8

İki kasede de yoğurt ve meyve bulunuyor. Ancak aralarında 300 kalori fark bulunuyor. Bu büyük farkın nedeni sağ kasedeki besinlerin daha yüksek kalorili olması. Yağ kaybı yaşamak istiyorsanız bu kriterlere dikkat etmelisiniz. 

13 8

Muzu sevmeyen yoktur. İçerisinde az miktarda protein ve karbonhidrat barındıran bu meyvenin yanında proteini yüksek besinler tüketerek dengeyi kurabilirsiniz. 

14 7

O mu bu mu? Yani portakal mı yoksa bisküviler mi? 

15 9

Kalori miktarlarının yanı sıra besinleri ne kadar tükettiğiniz de önemli. Örneğin bazı besinleri az miktarda tüketmeniz sağlık adına daha iyi bir karar olacaktır. Fazla tükettiğiniz her besin ve her lokma fazla kalori demek olacaktır. 

16 8

O mu bu mu? Yani kahve mi yoksa küçük bir kek mi? 

17 8

En güzel yaz meyvelerinden biri olan 330 gram bir karpuzun kalori olarak 1 bar çikolataya denk geldiğini belirtmek gerekir. Üstelik A ve C vitamini deposu olan karpuzun daha sağlıklı olduğunu söylemek gerekir. 

18 8

 

19 8

İşte pek çoğumuz için hayati öneme sahip bir tablo. Günlük almamız gereken besin miktarlarını bu fotoğraf açık bir şekilde göstermektedir. 

20 8

 

21 8

 

22 8

 

23 8

 

Kalorisi yüksek besinler kilo aldırır mı?

Kalorisi yüksek olan gıdaların tüketilmesi kilo almayı hızlandırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu